Možno ste videli video zachytávajúce zúfalého orangutana bojujúceho proti veľkému bagru ničiacemu časť pralesa, ktorá bola jeho domovom. Natočené bolo na ostrove Borneo ešte v roku 2013, no takáto situácia sa v Malajzii či Indonézii opakuje dennodenne.
Tamojšie pralesy sú klčované hlavne v záujme toho, aby na ich mieste vyrástli palmové plantáže, vďaka ktorým by si miestni obyvatelia niečo zarobili. V týchto pomerne chudobných krajinách ležiacich v okolí rovníka žije aktuálne okolo 300 miliónov obyvateľov, ktorí sa potrebujú niečím živiť a mnoho z nich sa venuje práve produkcii palmového oleja. Ničené sú obrovské územia, veď len ostrov Borneo je asi 15x väčší ako Slovensko.
Palmový olej má široké uplatnenie
Aby sme tému ešte viac vysvetlili, palmový olej je v súčasnosti mimoriadne dôležitý a obsahuje ho až polovica balených jedál, ktoré bežne nájdeme v našich obchodoch. Nachádza sa v pekárenských výrobkoch, nájdeme ho napríklad aj v zemiakových lupienkoch, v čokoláde či mlieku, avšak využíva ho aj kozmetický priemysel, pričom je jednou z ingrediencií mydiel, šampónov i zubných pást a dokonca sa používa aj ako biopalivo.
Problém je do istej miery v tom, že lesy nie sú len klčované, no mnohokrát aj vypaľované a orangutany, pre ktoré sú prirodzeným domovom, nemajú šancu. Ročne ich zahynie odhadom až 7 000, čo nahnevalo dvoch škótskych podnikateľov, ktorí prišli na spôsob, akým sa derivát palmového oleja dá vyrábať z kávového odpadu. Títo páni – Scott Kennedy a Fergus Moore – v tomto mene založili spoločnosť Revive Eco.
Záchrana pralesov, pomoc orangutanom, menej odpadu…
Všetko však má aj ďalšie rozmery. Nejde prioritne len o možnú pomoc prírode, o zachovanie pralesov a pohlcovanie CO2, respektíve záchranu orangutanov, ale aj o to, aby sme kvôli pitiu kávy nespôsobovali také množstvo odpadu. Len na pôde Veľkej Británie sa ročne nazbiera približne 500 000 ton mletého kávového odpadu.
Dnes už vieme, že táto čierna hmota sa dá využívať aj inak; Ford z nej začal vyrábať súčiastky pre svoje autá, ale v Blogu o káve sme vás informovali napríklad aj o výrobe topánok, mikín, okuliarov či bicyklov. Vyzerá to tak, že káva je dobrá takmer pre všetko a ak vás táto zelená téma viac zaujíma, kliknite si na položku „ekológia“ nachádzajúcu sa v hornom menu stránky.
Presvedčí demonštračný stroj odberateľov?
Spomínaným škótskym mladíkom veľmi pomohla skutočnosť, že získali dotáciu od spoločnosti Zero Waste Scotland, vďaka ktorej svoj biznis dnes úspešne rozbiehajú. V najbližších týždňoch uvedú do prevádzky demonštračný stroj, vďaka ktorému dokážu na palmový olej za hodinu premeniť desať kilogramov kávového odpadu. Koľko oleja z toho bude, správa neuvádza.
„Až do týchto chvíľ sme všetko robili len v laboratórnych rozmeroch a preverovali sme rôzne procesy, ktoré by sme mohli využiť,“ uviedol Scott Kennedy pre iNews. „V priebehu posledných piatich či šiestich mesiacov sme pracovali na dizajnovaní a konštruovaní tohto demonštračného stroja, ktorý bude schopný spracovať okolo desať kilogramov kávového odpadu za hodinu, čo je oproti laboratórnej fáze značný pokrok.“
„Konečne budeme mať plne funkčnú jednotku a budeme môcť začať s produkciou oleja z kávového odpadu. Vďaka tomu vyrobíme vzorky, ktoré budeme môcť následne odoslať do spoločností prejavujúcich záujem,“ skonštatoval Kennedy, podľa ktorého sa z kávového odpadu dajú produkovať aj deriváty kyseliny palmitovej a kyseliny stearovej. Práve tie sú silnou zložkou palmového oleja a práve tie sa využívajú hlavne v kozmetickom priemysle.
Príde aj expanzia do zahraničia?
Záujem o vyprodukovaný olej vraj prejavilo už viacero kozmetických spoločností. „Vieme, že káva je v tom smere, aby sme zabránili presunu odpadu na skládky, len malý krôčik,“ vyjadril sa Scott Kennedy, ktorý by chcel začať spracovávať aj organický odpad z páleníc a pivovarov. „Máme veľké ambície. Aktuálne to robíme len v malej miere, ale cítime, že budujeme základy pre to, aby sme v priebehu najbližších dvoch či troch rokov mohli expandovať aj do medzinárodného priestoru.“
Spoločnosť Zero Waste Scotland pomohla od roku 2017 už 180 podobným projektom, ale z tohto majú jej predstavitelia veľkú radosť.
„Revive Eco je brilantným príkladom obehového hospodárstva,“ uviedol výkonný riaditeľ Zero Waste Scotland Iain Gulland. „Keď využijeme kávový odpad, zmenšíme potrebu vytvárania nových plantáží pre produkciu palmového oleja. Nuž a pralesy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v boji proti klimatickým zmenám, keďže absorbujú CO2. Na jednej strane zmenšíme našu uhlíkovú stopu a na druhej zabránime tomu, aby odpad smeroval na skládky.“
Na záver článku prikladáme ešte spomínané silné video s nešťastným orangutanom.