Kofeín je pre naše telo dobrým pomocníkom, dokáže nám dodať energiu a možno aj viac životného entuziazmu. Jeho pôsobenie však môže priniesť aj problémy. Medzi vedľajšie účinky kofeínu patrí napríklad problém so spánkom; organizmu totiž chvíľu trvá, kým sa s ním dokáže vyrovnať. Za aký čas dokáže telo odbúrať kofeín?
K téme sa teraz vyjadril odborník na stravu, dietológ Aidan Muir. Ten je podľa vlastných slov „veľkým fanúšikom kofeínu“, no na druhej strane varuje pred jeho bočnými vplyvmi. Tie síce nie sú nijako závažné, ale napríklad taký problém so spánkom nikoho nepoteší.
Kofeín môže spôsobiť problémy so spánkom
„Som veľkým zástancom využívania kofeínu strategicky v záujme nakopnutia vášho výkonu, či už z pohľadu športu alebo produktivity,“ uviedol Muir na svojom Instagrame. „Ak využijete správne množstvo v správny čas, môže vás to nakopnúť. Avšak ak budete kofeín aplikovať nerozumne, môže vám narobiť problémy so spánkom a dostanete sa do akéhosi začarovaného kruhu.“
„V prvom rade treba povedať, že väčšina kofeínu sa absorbuje počas 45 minút a najsilnejší efekt pocítite približne hodinu po jeho prijatí. Avšak priemerný čas potrebný na to, aby telo metabolizovalo polovicu kofeínu, je u väčšiny ľudí približne päť hodín. Toto je teda polčas jeho rozpadu, čo znamená, že druhá polovica sa odbúrava počas ďalších piatich hodín.“
Polčas rozpadu kofeínu je u každého iný
Ak by to však fungovalo takto jednoducho, mali by sme vyhrané. Všetko je však omnoho komplexnejšie a pre každého človeka individuálne. Za aký čas dokáže telo odbúrať kofeín? Vieme to nejako vymedziť?
„Tento polčas rozpadu môže byť pokojne len jeden a pol hodiny, ale na druhej strane to môže byť aj deväť a pol hodiny,“ zdôraznil odborník z Brisbane. „Za tento široký rámec môžu gény CYP1A2 každého človeka, ale aj jeho návyky. Napríklad fajčenie, no svoj vplyv má aj tehotenstvo, váha, výška a dokonca napríklad aj orálna antikoncepcia!“
Vplyv kávy a kofeínu teda pocítime takmer okamžite a dostaneme sa na pozitívnu vlnu. Problém je však je v tom, že už aj keď táto vlna pomaly opadla, kofeín sa v tele stále nachádza. Aj v menšom množstve pritom môže spôsobiť problém so spánkom.
S kofeínom to vieme veľmi ľahko prehnať
„Vzhľadom na to, ako dlho toto všetko v priemere trvá, môžeme to s dávkovaním kofeínu ľahko prehnať. A aj bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili a potom to môže mať vplyv na náš spánok a tým pádom aj zotavovanie. Na druhej strane môžeme riskovať aj vplyv na náladu, pretože to v nás môže vyvolať podráždenosť či nepokoj.“
„U väčšiny ľudí je to tak, že ak si poslednú dávku kofeínu dajú pred 14:00, tak to znamená, že väčšinu z neho odbúrajú ešte predtým, ako pôjdu do postele,“ priznal Aidan Muir, ktorý však súčasne varoval, že ak to človek preženie, môže v jeho systéme ostať značné množstvo kofeínu počas celej noci: „A to už môže narušiť REM fázu spánku.“
Dobrý a kvalitný spánok je priorita
„Ale podobne, ako mnoho ďalších vecí, aj toto je individuálne. Dajte si pozor na to, ako sa cítite. Hlavnou prioritou musí byť to, aby ste mali dobrý a kvalitný spánok, takže rozhodne nechcete, aby na to mal kofeín nejaký vplyv. Ale ak si ho dokážete dopriať, pomôže vám s výkonom a nepocítite žiadne vážne mínusy, tak to rozhodne treba využiť,“ dodal Muir.
Téme sa venoval aj odborník z National University of Singapore Rob M. van Dam, ktorého vyspovedala stránka CNN. Ten pripomenul, že denne treba užiť maximálne 400 miligramov kofeínu a potom bude všetko v poriadku. „A nie viac ako 200 miligramov naraz,“ upozornil. „Človek, ktorý pije štyri šálky denne, ich nemá vypiť naraz. To by bolo na vaše telo veľa. Teda aspoň pre väčšinu ľudí.“ A potom by automaticky mohol prísť problém so spánkom.
Je kofeín pre každého?
Vzhľadom na skôr spomínané informácie je vhodné opýtať sa, či je kofeín pre každého. Stojí vôbec za to? „Kofeín vás skutočne nakopne a preberie. Takže pre ľudí, ktorí majú veľa povinností, môže byť prínosom. Napríklad ak musíte v noci šoférovať, prípadne ste vojak, máte službu a niečo strážite.“
„Kofeín však nepotrebuje každý. Možno máte dostatok energie aj tak. Ak kofeín nepotrebujete, nemá význam si ho dávať. A ak máte veľmi radi chuť kávy, môžete si dať bezkofeínovú. Na tom predsa nie je nič zlé. Ak máte radi kávu s kofeínom, užívajte si ju v rozumnom množstve tak, aby sa nedostavili vedľajšie efekty. V tom prípade sa nemusíte ničoho obávať,“ dodal Rob M. van Dam.
Niektorí ľudia na kofeín nereagujú vôbec
Otázkou odbúravania kofeínu sa zaoberala aj Jo Traversová, ktorá je známou londýnskou odborníčkou na stravovanie. Tá naznačila, že kofeín sa v tele môže udržať až dva týždne a niekedy by možno nebolo od veci dopriať si rovnako dlhý detox.
„To, akým naše telá reagujú na kofeín, do veľkej miery závisí od našich génov,“ povedala Traversová v rozhovore pre Gentleman’s Journal. „Niektorí ľudia na neho nereagujú vôbec, čo znamená, že nepocítia vôbec žiadny efekt. Iní sú zasa extrémne senzitívni.“
Dvojtýždňový detox?
Existujú však určité „všeobecné rovnice“, o ktoré sa vieme oprieť. „Kofeín dosiahne svoj vrchol približne 20 minút po požití. Ľudia, ktorí na neho reagujú, v tejto chvíli pocítia určité nakopnutie a budú sa cítiť bdelejší. Potom ho už telo začne postupne odbúravať.“
Ale pozor: „Kofeín má relatívne dlhý polčas rozpadu a v niekoho tele môže zotrvať aj dva týždne. To znamená, že v tele sa môže zo strednodobého hľadiska dokonca hromadiť.“
„Ak teda máte problém so spánkom, znížte množstvo prijatého kofeínu a dávajte si ho len ráno. Prípadne, ak je to možné, doprajte si dvojtýždňový detox a dajte telu čas na to, aby sa zbavilo všetkého kofeínu,“ vyslovila Jo Traversová svoje odporučenie.
Doprajte si kvalitnú kávu
Ak pijete kávu, stavte na kvalitu. Na pultoch supermarketov a bežných obchodov ju zväčša nenájdete (bohužiaľ) a aj preto vám odporúčame špecializovaný eshop s kávou Coffeein.
Komentárov 0