Je všeobecne známe, že káva znižuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Pomáha predchádzať, prípadne spomalí nástup Alzheimera, demencie či Parkinsonovej choroby. Je však vplyv kávy na mozog len pozitívny? Niektoré zdroje totiž tvrdia, že káva môže viesť k demencii. Teda nie jej predchádzať, ale viesť k nej.
Keď sa do veci detailne zahĺbime, nájdeme informácie o tom, že pozitívny vplyv kávy sa prejavuje pri dvoch až štyroch šálkach denne. Nuž a odborníci z University of South Australia (UniSA) tvrdia, že vyššia spotreba kávy môže viesť k zhoršeniu mozgového zdravia, zmenšeniu mozgovej kapacity a zvýšenému riziku demencie.
Popularita kávy si žiada pochopenie jej vplyvov
Autori štúdie preskúmali dáta zozbierané od 17 702 ľudí z britskej Biobanky, ktorí mali 37 až 73 rokov a prišli na to, že tí, ktorí denne pili viac ako šesť šálok kávy, vykazovali o 53 percent vyššie riziko vzniku demencie.
„Káva patrí medzi najpopulárnejšie nápoje sveta,“ povedala Kitty Phamová, kandidátka na titul PhD na UniSA. „Globálna spotreba kávy vo svete predstavuje viac ako deväť miliárd kilogramov ročne. Z tohto pohľadu je veľmi dôležité, aby sme pochopili všetky potenciálne vplyvy kávy na zdravie.“
Najrozsiahlejší výskum vplyvu kávy na mozog
„Toto je najrozsiahlejší výskum prepojení kávy, mozgovej kapacity, rizika demencie a rizika mŕtvice. Súčasne je to najväčšia štúdia zohľadňujúca dáta týkajúce sa objemu mozgu a širokého spektra ďalších faktorov.“
„Pri zohľadnení všetkých možných permutácií nám konzistentne vychádzalo, že vyššia spotreba kávy je signifikantne prepojená so znížením objemu mozgu. Keď denne vypijete viac ako šesť šálok kávy, môže vás to vystaviť riziku mozgových ochorení ako demencia či mŕtvica,“ skonštatovala Phamová.
Vplyv kávy na mozog: Čo je to demencia a mŕtvica?
Demencia je degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré má vplyv na pamäť, uvažovanie, na správanie človeka, ale aj na schopnosť vykonávať každodenné úlohy. Na celom svete je s týmto syndrómom diagnostikovaných okolo 50 miliónov ľudí. V samotnej Austrálii, odkiaľ pochádza táto štúdia, je demencia druhou najväčšou príčinou úmrtí. Denne ju diagnostikujú 250 ľuďom.
Mŕtvica je stav, pri ktorom sa naruší prívod krvi do mozgu. Vedie k nedostatočnému okysličeniu, ktoré následne spôsobí poškodenie mozgu a stratu jeho funkčnosti. Globálne platí, že jeden zo štyroch dospelých vo veku nad 25 rokov počas svojho života dostane mŕtvicu. Ročne v jej dôsledku zomrie niekoľko miliónov ľudí.
Kávu pite s mierou
Profesorka Elina Hyppönenová, ktorá je jednou z hlavných výskumníčok UniSA, si uvedomuje, že milovníkom kávy nepriniesla dobrú správu. Na druhej strane však v pití kávy vidí aj pozitíva a zdôrazňuje, že všetko treba robiť s mierou.
„Tento výskum ukazuje zaujímavé náhľady do súvisu veľkého množstva vypitej kávy s mozgovým zdravím,“ uviedla. „Ale tak, ako pri mnohých veciach v živote, aj tu je kľúčová striedmosť.“
Koľko kávy denne je v poriadku?
„Spolu s ďalšími genetickými dôkazmi a randomizovanými kontrolnými pokusmi nám tieto dáta silne naznačujú, že vysoká spotreba kávy môže mať negatívny vplyv na mozgové zdravie. Presný mechanizmus nepoznáme, no jednu jednoduchú vec vieme odporučiť: pite tekutiny a k šálke kávy si vždy dajte aj trochu vody.“
„Typická denná spotreba kávy je niekde medzi jedným a dvoma šálkami. Samozrejme, že môžu mať inú veľkosť, ale pár šálok kávy denne je všeobecne v poriadku. Keď si však všimnete, že vaša spotreba mieri k viac ako šiestim šálkam denne, je čas na to, aby ste sa nad ďalším drinkom zamysleli,“ dodala Hyppönenová.