Za projektom Vlčie stojí Miroslav Telehanič, ktorého Forbes v minulom roku zaradil do rebríčka 30 pod 30. Značku najskôr orientoval na sirupy, ale počas pandémie jej pôsobenie rozšíril aj o ďalšie produkty, dokonca aj o prvý slovenský nealkoholický aperitív Nochino. Pod značku Vlčie patria aj Vlčie sirupy, ktoré často využívame pri tvorbe kávových nápojov. Veď si len pozrite rubriku „Kávové drinky s Vlčie sirupy“.
Miroslav Telehanič pochádza zo Sniny. V odľahlom kúte republiky, konkrétne v dedinke Ulič ležiacej v Národnom parku Poloniny, so spoločníkom Jurajom Kovaľom vybudovali úspešnú firmu. V súčasnosti dokážu vyprodukovať až 7 000 litrov sirupov za mesiac, ale stavajú základy pre ďalšie rozšírenie produkcie. Záujem o sirupy, ktoré dostali viacero ocenení Great Taste Awards, totiž rastie.
Hlavným odberateľom produktov sú hlavne bary a gastrozariadenia, ale nemalý podiel putuje aj do kaviarní s výberovou kávou. A to je oblasť, ktorá nás v Blogu o káve najviac zaujíma. Viac informácií o Miroslavovi Telehaničovi a spoločnosti Vlčie sirupy sa dozviete v priloženom rozhovore.
Keby si sa mal predstaviť v dvoch vetách, čo by si povedal? Kto je Miroslav Telehanič?
„Pochádzam z východného Slovenska, no už istý čas pôsobím v Bratislave a som z tzv. gastro sveta. Primárne sa považujem za barmana a výrobcu nealkoholických nápojov.“
Prečo si sa rozhodol, že budeš podnikať práve v oblasti sirupov. Ako sa zrodil tento nápad?
„Pri práci za barom som si uvedomil, že keď chcem používať kvalitný produkt, tak si ho musím vyrobiť. V tej dobe totiž na trhu nebol žiaden vyhovujúci výrobok. Oslovil som kamaráta z detstva Juraja Kovaľa a svojpomocne sme začali budovať prevádzku. Stavali sme ju od základov doslova tehlu po tehle a dokonca sme sa naučili spraviť aj strechu. Juraj v tom čase študoval vysokú školu s technickým zameraním, ja som pracoval za barom. Každý sme si zo svojho odboru doniesli svoje skúsenosti, ktoré sme spojili.“
Prečo ste sa rozhodli pre názov Vlčie sirupy?
„Obaja pochádzame zo Sniny, z národného parku Poloniny. Tento národný park sa niekedy v minulosti volal VLČIE HORY. Je situovaný len kilometer od ukrajinských hraníc, na samom východe tejto krajiny. Je to naše rodisko, národný park, krásna príroda a čistý región, ktorému chceme pomôcť.“
Koľko ľudí aktuálne zamestnávate a koľko sirupov ste schopní vyprodukovať?
„Aktuálne máme šesť ľudí na plný pracovný úväzok a šesť brigádnikov. Mesačne dokážeme vyrobiť približne 6 000 až 7 000 litrov sirupu. Novou výrobnou prevádzkou sa však pripravujeme aj na predpokladané navýšenie kapacít. Výrobu by sme vďaka nej dokázali v prípade potreby až strojnásobiť.“
Čím sú vaše sirupy iné ako tie, ktoré si človek môže bežne kúpiť v obchode? Prečo by mal siahnuť práve po nich a nie po produktoch z pultov supermarketov?
„My si hovoríme, že sme naturalisti (smiech). Toto označenie, ktoré sme si požičali zo sveta vinárov, sa nám veľmi páči. V praxi to znamená, že všetko robíme prírodne, bez aróm, farbív, dochucovadiel a konzervantov. Dovolím si povedať, že hlavný rozdiel oproti klasickým retailovým značkám je práve v tomto. Okrem toho si myslím, že v každej našej fľaši je cítiť trochu lásky, prípadne akejsi remeselnosti. Všetko je vyrábané ručne z ovocia a nie z koncentrátov. Všetko ovocie je spracovávané priamo u nás vo výrobe.“
Mám pocit, že veľmi intenzívne to hráte aj na lokálnosť a chcete podporiť kraj, z ktorého pochádzate.
„Každý výrobca má nejakú svoju filozofiu. Tou našou je, že chceme byť naturálni, robiť produkty z kvalitných surovín a vyrábať ručne, teda remeselne. Vďaka tomu chceme v jednom z najmenej rozvinutých okresov na Slovensku zamestnať čo najviac ľudí. Výroba sirupu však nie je len o jeho varení. My sa usilujeme napríklad aj o nadobudnutie pozemkov, na ktorých začíname vysádzať vlastné ovocné sady. Hľadáme farmárov v okolí a nakupujeme im sadenice, ktoré potom pre nás pestujú. Všetko, čo vo firme robíme, by malo mať hlbší zmysel, pozitívny dopad na krajinu a hlavne na ľudí okolo nás. A súčasne chceme byť stopercentne spoľahlivým partnerom aj pre partnerov z gastro sveta. Nechceme byť teda len dodávateľ produktov, ale dôležitý partner, ktorý vie pomôcť aj pri tvorbe menu, receptárov či školení personálu.“
Na rozdiel oproti supermarketovým sirupom som sa už pýtal, ale niečo asi majú oba sirupové svety aj spoločné. Stačí ich zaliať vodou a môžem piť, nie?
„V podstate áno. Sirupy sú vhodné aj na domáce použitie, kde ich stačí zaliať vodou, prípadne použiť do kávy. Keď ich zákazníci ochutnajú, tak si bežný sirup z reťazca už nebudú chcieť kúpiť. My sa však hlavne zameriavame na gastro prevádzky, teda na bary, reštaurácie, kaviarne a podobné zariadenia. Tam to odborníci všetko doladia do dokonalej limonády a vytvoria bezchybný a jedinečný drink.“
Koľko gastro prevádzok aktuálne využíva vaše sirupy?
„V lete a v zime je to iné, pretože sirupy sú skôr letná tematika. V tejto chvíli však spolupracujeme s približne 350 prevádzkami na Slovensku. Koncentrujeme sa hlavne na prémiovejšie gastro prevádzky. Pôsobíme už aj v Českej republike a keď sa nám podarí doklepnúť niekoľko detailov s distribútorom, dostaneme sa aj do iných krajín.“
Koľko z celkového počtu prevádzok je kaviarní?
„Na Slovensku je ich okolo 130. Zväčša sú to kaviarne, ktoré sa zameriavajú na tretiu vlnu káv, prípadne na kávu od slovenských pražiarov. Orientujeme sa na také, ktoré sa svoje remeslo snažia robiť kvalitne.“
Časť vášho predaja teda putuje priamo do prevádzok, časť do maloobchodných sietí, ale máte aj eshop. Vedel by si percentuálne vymedziť, čo vám ako funguje?
„Eshop máme v podstate len ako doplnkový sortiment, aby sme cez neho vedeli komunikovať novinky, prípadne naše limitky. Robí nám okolo 5 percent obratu. Retailové prevádzky, respektíve maloobchodné siete, robia približne 25 percent obratu a zvyšok je ONTRADE, teda gastro prevádzky a naši partneri.“
Ktoré z vašich sirupov sú najlepšie pre kombináciu s kávou? Čo také by si milovníci kávy mohli za pomoci vašich sirupov namiešať?
„Som skôr barman ako barista, ale ani mňa neobišla skúsenosť s kávovými súťažami. Súťažil som napríklad v Coffee in Good Spirits a keď si ma už vyzval, tak si s veľkou pokorou dovolím zamudrovať aj do tohto remesla. Okrem klasických ochutených kávových nápojov, ako sú napríklad Pumpkin Spice Latte alebo Chai Latte, by som odporučil aj náš produkt NOCHINO – nealkoholický aperitív – v kombinácii s coldbrew a tonikom. Síce je zima, ale ja tento nápoj milujem v akomkoľvek ročnom období.“
Prezraď mi ešte, čo všetko okrem sirupov Vlčie vyrábajú?
„Druhým produktom v poradí boli Ginger shoty, ktoré robíme trochu inak ako konkurencia. Robíme ich ručne a používame až 70 percent zázvorovej šťavy, pričom väčšina zahraničných výrobcov len od 7 do 20 percent. Aj týmto produktom sme chceli ísť skôr po kvalite a nie po kvantite. Nechceli sme ho nariediť lacnou jablkovou šťavou z koncentrátu. Taktiež vyrábame spomínaný nealkoholický aperitív NOCHINO, ktorý si za krátku dobu získal veľkú obľubu, o čom svedčí jeho ocenenie na veľkých svetových súťažiach. Získal už štyri zlaté medaily.“
A ešte jedna vec: Ktoré sociálne siete využívate a kde vás zákazníci môžu sledovať?
„Zákazníci nás môžu sledovať na Facebooku MMMM – Vlčie sirupy, ale hlavne na Instagrame @mmmmsirupy, kde sa nachádza v podstate naša najväčšia cieľová skupina. Odporúčam aj webovú stránku a eshop vlciesirupy.sk.“