Vietnamská káva je veľmi rozšírená, pretože Vietnam je po Brazílii druhý najväčší producent kávových zŕn na svete. V tomto článku sa však nebudeme venovať pestovaniu, ale pitiu kávy. Ako sa pije káva v tejto krajine a aký je typický spôsob jej prípravy?
Začnime Vietnamom ako takým. Táto stomiliónová krajina je ako kávová veľmoc v jednej veci netypická. Na rozdiel od ostatných silných kávových krajín sa nevenuje arabike, ale robuste, ktorá tvorí až 97 percent jej produkcie. Do krajiny ju v roku 1857 priniesli Francúzi a dnes je po ryži druhou najpopulárnejšou poľnohospodárskou plodinou.
Náš tip: vo Vietname pôsobí aj slovenský kávový farmár Marián Takáč, ktorého životný príbeh spoznáte v článku: „Slovák riadi vietnamskú kávovú farmu: Čím všetkým si preskákal a z čoho šedivie?„ Jeho kávu nájdete napríklad na eshope coffeein.sk, kde môžete využiť aj zľavový kód BLOGOKAVE10.
Vietnamci vo svete
Podľa dostupných údajov dnes žije mimo územia Vietnamu 4 500 000 Vietnamcov (v samotnej krajine 100 miliónov), avšak reálne číslo je podľa všetkého omnoho vyššie. V mnohých prípadoch sa už potomkovia emigrantov hlásia k novej štátnej príslušnosti, ale naďalej udržujú kontakty so svojou pôvodnou krajinou a držia sa aj svojej kultúry. Preto je pôvodný spôsob prípravy vietnamskej kávy všeobecne rozšírený.
V Českej republike bolo podľa sčítania ľudu v roku 2011 až 83 000 Vietnamcov. Na Slovensku ich má byť vyše 5 000, čo sa zdá byť podhodnotené číslo. Nuž a okrem iného sa k nám vďaka ním dostali aj čriepky ich kávovej kultúry a v niektorých kaviarňach si viete dať aj kávu pripravenú tradičným vietnamským spôsobom. Viete ako sa pripravuje vietnamská káva?
Vietnamská káva so sladkým kondenzovaným mliekom
Keďže vo Vietname vládne robusta, ich káva je zväčša silná, má veľa kofeínu a je aj horká. Niektoré zdroje navyše spomínajú, že čerstvé mlieko tu nebolo vždy a všade k dispozícii (podnebie je teplé a mnohí obyvatelia nemali žiadne chladničky), takže pri dochucovaní kávy začalo vládnuť sladené kondenzované mlieko, u nás predávané napríklad pod označením Salko.
Nuž a okrem Salka pre prípravu vietnamskej kávy potrebujete aj vietnamský kávový filter nazývaný „phin“. Je celkom jednoduchý, vyrobený z hliníka a keď do Googlu zadáte „phin filter“, ľahko si ho obstaráte aj v našich končinách.
Ale nezabudnite; na to, aby ste kávou „prebili“ výraznú sladkosť kondenzovaného mlieka, mala by byť silná. Preto by ste sa mali poobzerať po robuste a ideálne priamo po vietnamskej káve. Najznámejším výrobcom a exportérom z tejto krajiny je spoločnosť Trung Nguyên.
Ingrediencie potrebné pre prípravu vietnamskej kávy
- 2 čajové lyžičky sladeného kondenzovaného mlieka (Salko)
- káva
- kocky ľadu (pre prípravu ľadovej kávy, ktorá je vo Vietname takisto obľúbená)
Ako pripraviť vietnamskú kávu z espressa?
- na spodok šálky dajte dve lyžičky Salka.
- zalejte ho horúcim espressom.
- zamiešajte, aby sa obe súčasti vhodne prepojili.
- ak chcete ľadovú kávu, pridajte kocky ľadu.
Ako pripraviť vietnamskú kávu za pomoci filtra phin?
- do šálky alebo pohára dajte dve lyžičky Salka.
- na vrch pohára položte kávový filter phin.
- do filtra vložte mletú kávu.
- malým piestom/vrchnáčikom (viď nižšie priložené video) ju utlačte.
- kávu zalejte malým množstvom horúcej vody, počkajte pár sekúnd a filter horúcou vodou poriadne naplňte.
- filter uzatvorte vekom a počkajte, kým káva pretečie do pohára. V závislosti od veľkosti filtra to môže trvať aj 5 minút.
- filter odložte bokom.
- premiešajte kávu s kondenzovaným mliekom.
- prípadne pridajte ľad.