Metropoly z celého sveta uvažujú o tom, ako v období po skončení súčasnej pandémie pomôcť podnikateľom. V hlavnom meste Litvy prišli so zaujímavým riešením: mesto Vilnius dá majiteľom kaviarní, barov či reštaurácií všetky verejné priestory zadarmo a budú si môcť postaviť obrovské letné terasy.
Pobaltský štátik, ktorý má približne 2,8 milióna obyvateľov (zhruba polovica Slovenska, pozn. autora), narátal celkovo 1 375 infikovaných novým typom koronavírusu, pričom o život do týchto chvíľ prišlo 45 ľudí. Litva je na tom z tohto pohľadu pomerne dobre.
Kaviarne, reštaurácie či bary sú na tom po dlhotrvajúcej prísnej karanténe podobne kriticky, ako v ostatných štátoch, ale radnica vo Vilniuse vymyslela zaujímavé opatrenie, ktoré by mohlo pomôcť minimalizovať škody a oživiť chátrajúcu ekonomiku. Obyvatelia tohto vyše polmiliónového mesta sa môžu tešiť na rozľahlé letné terasy, a to celkom zadarmo.
To, aby sa bary či kaviarne dostali z najhoršieho, je len jedným z dôvodov. Ide však aj o to, že medzi jednotlivými stolmi budú musieť byť dvojmetrové vzdialenosti a inak by bolo ťažké dosiahnuť ich.
„K dispozícii sú námestia i ulice,“ uviedol primátor Vilniusu Remigijus Šimašius. „Blízke kaviarne si budú môcť v tejto sezóne vyložiť von stoly zadarmo a vďaka tomu počas pretrvávajúcich karanténnych opatrení pokračovať v čo možno najlepšom fungovaní. Opatrenie by malo kaviarňam pomôcť fungovať, zachovať pracovné miesta a udržať Vilnius nažive.“
Vďaka novému nariadeniu mesta je po novom k dispozícii celkovo osemnásť verejných priestranstiev, medzi inými aj hlavné Katedrálne námestie v blízkosti Katedrály svätého Stanislava, pričom počas leta by mali pribudnúť dokonca aj ďalšie zóny. Záujem zo strany podnikateľov je od prvej chvíle obrovský a radnici sa ozvalo už vyše 160 záujemcov.
„Prišlo to práve včas,“ skonštatovala Evalda Šiškauskienėová z Litovskej asociácie hotelov a reštaurácií. „Vďaka tomuto opatreniu budú môcť naši členovia privítať viac návštevníkov a do ulíc mesta vrátime život – to všetko bez toho, aby sme nejakým spôsobom narušili bezpečnostné opatrenia.“
Vedúci predstavitelia mesta okrem toho dali zamestnancom zdravotníctva kupóny v celkovej hodnote 400 000 eur, ktoré budú môcť využiť v reštauráciách a kaviarňach. Aj to by malo pomôcť k stabilizovaniu lokálnej ekonomiky a gastronomických prevádzok.
Doplnené:
K veľmi podobnému kroku pristúpila už aj Trnava. „Mestské zastupiteľstvo jednohlasne podporilo návrh mestskej rady o symbolickom nájomnom za prenájom pozemkov vo vlastníctve mesta Trnava za účelom zriadenia a prevádzkovania exteriérových sedení,“ píše stránka trnava-live.sk.
Opatrenie sa týka všetkých prevádzok barov, kaviarní a reštaurácií, ktoré museli byť kvôli rozhodnutiu vlády povinne zatvorené. Platné je spätne od 1. marca a ak už niekto časť nájomného uhradil, zaplatená suma bude považovaná za preplatok.