Keď sme ho oslovovali so záujmom o rozhovor, mali sme malú dušičku. Je to totiž človek, ktorý káve venoval už pár desaťročí a začínal v dobe, keď ľudia stojaci za Blogom o káve ešte ani neťahali pomyselného kávového káčera. Preskákal si toho veľa, do istej miery formoval slovenskú kávovú scénu a zanechal za sebou svojský nezmazateľný rukopis.
Videá o káve publikoval už v roku 2009 a podcast nahrával od roku 2014, keď tento formát na Slovensku poznal len málokto. Prezentuje sa vtipne, ale aj charizmaticky a jeho prejav dopĺňa jemu charakteristický maďarský prízvuk. Je zásadový, ale z rozhovoru sme vycítili, že v ňom drieme aj duša rebela, respektíve človeka, ktorý rád mení zaužívané status quo. Hovoríme o zakladateľovi Green Plantation kávy Valerianovi Hralovi.
„Káva ku mne prišla náhodne,“ prezradil v rozhovore pre Blog o káve. „Moju prvú som mal ešte ako stredoškolák. Pamätám si, že kocku cukru som namočil do maminej kávy a zjedol. Hovorím pritom o žltom Tchibe… alebo to bolo Eduscho? Už si presne nepamätám.“
Náš tip: Na stránke gpkava.sk môžete využiť 10-percentnú zľavu platnú na pražené kávy. Použite zľavový kód „blogokave“, ktorý platí do 7. marca 2021 a je obmedzený na jeden nákup. Páni z GPčka odkazujú, že zľavy inak nedávajú, takže si máte poriadne naplniť košík.
Za všetkým hľadaj ženu
Valerian chcel byť pôvodne politikom a na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal študovať politológiu. Po druhom ročníku zistil, že tento svet nie je pre neho a povahovo by sa do neho podľa všetkého ani nehodil. Preorientoval sa tak na ľudské práva a medzinárodné vzťahy a z hľadiska ďalšieho vývoja jeho kariéry to bol dôležitý krok. Osud to tak zariadil.
„Po škole som sa dostal do Kosova a neskôr do Bosny a Hercegoviny, bol som pozorovateľ OBSE pre ľudské práva. Tu som sa stretol aj s jednou ‚arogantnou‘ Američankou, ktorá kritizovala kávu v našej kancelárii. Mali sme tam švédsku masovku značky Gevalia… ona tvrdila, že keď sa vráti, tak prinesie takú kávu, akú som ešte nemal. Ako inak, mala pravdu. Doniesla mi Sumatru od Starbucks, bol to rok 1999 a káva ma dojala. Bola úplne iná ako zmesi, ktoré som pil dovtedy. Šokovalo ma aj to, že mala dokonca udaný pôvod. Tam to celé akosi začalo a dnes je tá Američanka mojou manželkou,“ usmial sa rodák z Komárna.
Šialenec so štvrťkilovou pražičkou
Vzápätí nám prezradil, že až do roku 2001 pil klasickú supermarketovú kávu, ale o rok neskôr si začal pražiť vlastnú. „Ten rok 2002 by som označil ako prvý rodný dátum GPčka,“ skonštatoval. „Celé som to začal ako šialenec s 250-gramovou pražičkou a kaviarňou Barista v Komárne. Začal som to sám, ale potom som to nerobil celkom sám, pretože mi pomáhal aj otec. Robili sme tmavo praženú kávu a už vtedy som písal články pre rôzne časopisy a dokonca aj pre online portál Inzine. Otec praží tmavo ešte aj dnes, a to na pražičke Probat z roku 1938.“
Spomienka na onú, skôr spomínanú, Sumatru bola veľmi silná a Valerian ju neprestajne nosil v hlave. Stále sa hlásila o slovo a podnecovala nové myšlienky. „Čoraz silnejšie som cítil, že tento svet musím ukázať aj Slovákom. Meno pražiarne vzniklo netradične, vo vani v jednom byte v Budapešti, kam som sa medzitým presťahoval – konkrétne na Semmelweisovej ulici. Chcel som niečo, čo znie anglicky, ale súčasne odzrkadľuje prírodu i transparentnosť pôvodu. Moja manželka potom navrhla názov Green Plantation.“
Zmeniť nôtu chcelo „cojones“
Po prvotných pokusoch, keď pražil spolu s otcom, prišiel v roku 2012 druhý začiatok. „Tentokrát s Petrom Ondrejkom a Pavlom Csibom. To som už s manželkou žil v USA. Paľo nás o rok opustil, pretože sa presťahoval na Nový Zéland a ostal som v tom len s Peťom. Nastala však zmena: začali sme robiť svetlo praženú výberovú kávu a do dnešných dní si dobre pamätám na to, ako sme boli na internetových fórach či na Facebooku terčom vtipov. Dnes to už robí každý, ale pražiť svetlo v roku 2012 chcelo ‚cojones‘,“ zasmial sa Valerian naznačujúc, že význam toho španielskeho slova si máme vygoogliť (sú to gule, pozn. autora).
S týmto novým obdobím fungovania Green Plantation sa spájali aj určité zásady; výberová káva, absolútna čerstvosť i skutočnosť, že káva sa nebude nikomu mlieť dopredu. Rýchlo by totiž stratila svoje optimálne vlastnosti a zvetrala by. Mlieť sa má až tesne pred prípravou. No a jednou zo zásad je aj zelený podtón a ekológia, čo jasne cítiť napríklad zo súčasných balení.
„Poviem to tak, že káva na Slovensku bola nudná,“ zaspomínal si uznávaný odborník. „Každý spieval tú istú pesničku, a tak sme sa rozhodli, že trochu zmeníme nôtu, trochu si aj zabŕdneme a upozorníme na seba. Chceli sme robiť presný opak toho, čo robili ostatné firmy. Výberovú kvalitu, praženie až po objednávke, ukázať transparentnosť pôvodu i výroby, ísť do svetlejšieho praženia, do alternatívnych príprav a podobne. Keď niekto na Slovensku niečo robil s kávou, tak my sme to obrátili na hlavu. Bol to neuveriteľný úlet a adrenalín.“
Kde hľadať kávové vzdelanie?
Skúsme sa mysľou preniesť v čase späť do roku 2002. Žili sme televíznu dobu, sem tam sme si možno prečítali nejakú knižku alebo časopis. Internet bol v plienkach a dal sa na ňom nájsť len zlomok informácií, ktoré máme k dispozícii dnes. Niečo tam však predsa len bolo.
„Veru bolo a pražiť som sa naučil práve z článkov, ktoré som našiel na internete,“ prezradil Valerian Hrala. „V roku 2002 sme nemali žiadne YouTube videá alebo školy praženia. Praženie bolo vlastne považované za tajomstvo. Využil som svoje skúsenosti z politológie týkajúce sa robenia prieskumov, pridal som základné vedomosti z matematiky, fyziky či chémie a celé som to okorenil zdravým sedliackym rozumom. Takto som si v roku 2002 zložil svoj prvý pražiaci profil, s ktorým sme začali.“
„V roku 2012 už bola situácia celkom iná. V Kalifornii som začal spolupracovať so školiacim strediskom, kde aj dnes trénujeme budúcich kávových profesionálov. Spolu s Boot Coffee som okrem toho založil coffeecourses.com, čo je prvá online škola pre kávových profesionálov. V novom GPčku sme použili už toto know-how. Od praženia cez cuppingy, analýzu kávy až k jej príprave,“ poznamenal jeden z našich Q Graderov, ktorý sa však týmto titulom v zásade vôbec nepýši a nikde ho nespomína.
A okrem toho kávové podcasty, ktoré sme načrtli už na začiatku. Tie Valerian nerobí len v slovenčine, ale napríklad aj v maďarčine. „A samozrejme musím spomenúť aj môj podcast v angličtine coffeeis.me. Ten som sebecky založil preto, aby som sa o kávovom biznise učil od tých najlepších. Takto viem za zámienkou podcastu prilákať aj vynikajúcich profesionálov a opýtať sa ich na ich tajomstvá. Vďaka tejto nekalej stratégii som sa toho naučil ozaj veľmi veľa a aplikoval som to vo svojej firme Unleashed Coffee, ktorú som robil približne päť rokov. Minulý rok sme ju úspešne predali.“
Kalifornia a smútok za Slovenskom
Toto všetko sa dialo už v Kalifornii, kde Valerian aktuálne býva. Presťahoval sa do mestečka Fairfax ležiaceho neďaleko San Francisca. „Do Kalifornie sme ako rodina odišli ešte v roku 2010. Ako som spomínal, manželka je pôvodne z USA a po desiatich rokoch v Európe jej začalo byť smutno za domovom. Rozhodli sme sa teda, že skúsime niečo nové. Vo chvíli, keď som odchádzal, som ešte nevedel, že sa budem opäť zaoberať kávou. Aj keď samozrejme, že som po nej pokukoval…“
„Zo Slovenska sa mi odchádzalo veľmi ťažko. Chýba mi rodina, priatelia a vlastne celé južné Slovensko, ktoré tak milujem. Keď ma potom Peter Ondrejka oslovil s nápadom reštartovať GP, tak som zacítil, že je to vlastne možnosť spojiť sa so Slovenskom a nejakým spôsobom byť opäť jeho súčasťou. S Peťom a celým GP tímom sme v kontakte takmer každý deň. Bavíme sa o tom, aké kávy donesieme a akú šialenosť zasa vymyslíme. Som hrdý na to, že aj keď žijem takto ďaleko, viem nejakou formou prispievať môjmu rodnému kraju. No a tým nemyslím len na náš produkt, ale aj na to, že zamestnávame ľudí a platíme dane. Ktovie, možno sme už prispeli aj na jeden kilometer diaľnice,“ vybuchol Valerian Hrala smiechom.
Keď sme mu vzápätí položili otázku, či sa raz vráti domov, zasníval sa. „Do strednej Európy sa s manželkou možno vrátime. Mám taký tajný sen, ktorým je zostarnúť na skrytej vinici v maďarskom Somló, robiť si vlastné vínko a s manželkou sa tešiť na návštevu vnukov a vnučiek. Keď sa budeme nudiť, tak si sadneme na vláčik a navštívime priateľov na Slovensku, prípadne sa pôjdeme najesť do Paríža alebo Neapolu. Ako vidíte, rád snívam…“
Slovenská kávová scéna a nekalé obchodné praktiky
Našich respondentov sa tradične pýtame aj na ich pohľad na slovenskú kávovú scénu. Inak tomu nebolo ani tentoraz, aj keď sme vedeli, že Valerian Hrala je už dlhšie mimo nášho územia. Vedel by však vymenovať ľudí alebo pražiarne, ktorých vyslovene rešpektuje? Koho prácu si váži?
„Tak na toto sa mi odpovedá veruže ťažko,“ zamyslel sa. „Nie som na Slovensku a kávu jednotlivých pražiarní nepoznám. Viem len, že ich je neúrekom a ak sa môžem trochu chvastať, tak aj vďaka nám a skutočnosti, že sme v roku 2012 mali ‚cojones‘ na to svetlé praženie. Ale samozrejme, že ak by sme to neboli my, tak by s tým prišiel niekto iný. S väčšinou pražiarní vychádzame super, s niektorými sme aj kámoši, napríklad s Illimité. GP sa popálilo len s jednou jedinou slovenskou pražiarňou, a to kvôli nekalým obchodným praktikám.“
„Dávnejšie sme mali taký slogan, že ‚Green Plantation, vychovávame si vlastnú konkurenciu‘, čo bola aj pravda. Dnes na to máme odpoveď vo forme co-roastingu, teda že našu pražiareň a technológie prenajímame slovenským pražiarom. Na jednej strane som rád, že sme inšpirovali toľko mladých talentov, na druhej strane mi je už aj trochu smutno, že trh sa presycuje. Podľa mňa by Slovensko potrebovalo niekoho, ako GP v roku 2002 alebo 2012, aby arogantne s palicou v rukách rozvrátil svet slovenskej kávy. Tentoraz by som sa rád pozeral z fotelky s popcornom v ruke a tlieskal.“
A čo tie osobnosti, ku ktorým prechováva rešpekt? „Určite to budú Michal Molčan, Dušan Pavelka, Dominik Novák, Alica Bánszka, Martin Hudák, Mária Pašková, Veronika Galová. Toto mi napadlo hneď narýchlo. Mnohí z týchto ľudí dali Slovensko na kávovú mapu sveta, viď Michal a Martin,“ odpovedal.
„Tchibo man“ v ošúchaných teniskách
Keď sa bežného slovenského kávičkára opýtame na dobrú kávu, pravdepodobne pomenuje niektorú zo známych značiek so silným marketingom. Nie však s kvalitnou kávou. Pražiareň Green Plantation, ktorá je po stránke kvality o level vyššie, možno ostane stranou. Ako túto skutočnosť vníma Valerian Hrala?
„Tak, že výberová káva nie je pre každého,“ odvetil. „Určite nestačí mať ju rád len kvôli chuti. Je to životný postoj. Životný postoj k niečomu, čo bolo tvorené rukou a za čím je myšlienka. Káva, ktorá má dušu. Ak niekomu na týchto veciach nezáleží a nezamýšľa sa nad nimi, tak výberová káva nikdy nebude pre neho. Asi je to tak úplne v poriadku. Pre väčšinu ľudí tu nakoniec ostanú tie reklamné frázy a kapsule…“
A tu prišlo veľmi trefné prirovnanie: „Na druhej strane som si istý tým, že existujú segmenty, v ktorých som taký ‚tchibo man‘ práve ja. Napríklad také topánky. Ak sú drahšie ako 50 dolárov, už mám zlé sny. Pre niekoho sú však topánky všetko. Pozná ich príbeh, návrhára, výrobný proces a keď ide o takéto umelecké dielo, je pre neho aj 300 dolárov len bagateľ. Spokojnosť s týmto nákupom zapije kapsulovou kávou a ja si svoju kávu s príbehom vychutnám v ošúchaných teniskách. Všetci sme iní a v tom je krása našej planéty.“
Budúcnosť výberovej kávy
Touto trefnou odpoveďou bolo povedané takmer všetko, ale aj tak nám nedalo a museli sme sa opýtať: Môžeme očakávať, že výberovú kávu bude piť v budúcnosti o niečo viac ľudí, ktorí si súčasne nájdu cestu k svetlejšiemu praženiu? Alebo ostane podiel výberovej a komoditnej kávy približne taký, ako je dnes?
„Nie, výberové kávy nikdy nebudú masovka,“ hovoril ďalej Valerian Hrala. „Celkovo si myslím, že budúcnosť výberových káv je v príbehu, ktorý by mali mať. Ide o experimentovanie s rôznymi farmami, odrodami, teroárom a aj spracovaním. Ale pozor. Popularita výberových káv pochopiteľne prilákala aj hyeny a v poslednej dobe táto oblasť začala strácať určitú nevinnosť. Ale v biznise to už tak raz chodí.“
Dodajme, že kávu od Green Plantation si viete objednať prostredníctvom internetovej stránky gpkava.sk. Okrem toho odporúčame sledovať aj účet @greenplantation na Instagrame, stránku @gpkava na Facebooku alebo Green Plantation káva na YouTube.
Náš tip: Na stránke gpkava.sk môžete využiť 10-percentnú zľavu platnú na pražené kávy. Použite zľavový kód „blogokave“, ktorý platí do 7. marca 2021 a je obmedzený na jeden nákup. Páni z GPčka odkazujú, že zľavy inak nedávajú, takže si máte poriadne naplniť košík.
Komentárov 0