Mário Adamčík bol majstrom Slovenska v príprave filtrovanej kávy a rovnako aj v príprave kávy cez aeropress. Vďaka tomu sa odrazil do nádejnej kávovej kariéry a už dlhšie prevádzkuje vlastný podcast s názvom „roast different“, v ktorom teraz vyspovedal baristku roka Českej republiky menom Tereza Balá.
Tereza si v rozhovore zaspomínala na titul, ktorý získala v roku 2010, rozpovedala sa aj o svojom pôsobení v pozícii trénerky na kávových kurzoch, ale pridala aj detaily o záľube v cvičení s kettlebellom a vlastnou váhou. Súčasne priznala, že niektoré veci, ktoré v kávovom svete považovala za tie najsprávnejšie, už dnes vníma inak.
Odklon od chemexu a naturálok
„Keď som začínala s výberovou kávou, tak prvá vec, ktorú som si domov obstarala, bol chemex. Strašne sa mi páčil a jednoducho to bola krásna nádoba,“ povedala Tereza Balá, ktorá si túto pomôcku dala dokonca aj vytetovať. „Potom som však postupom času zistila, že je to technicky nedokonalý prístroj na prípravu kávy.“
„Spomínam si aj na obdobie, keď som prvýkrát narazila na naturálne kávy. Človeku to príde ako WOW, toto je to najlepšie, niečo strašne voňavé a strašne iné než to ostatné, čo predtým ochutnal. Postupom času som sa toho však prepila a začala som chápať, že nie každá naturálne spracovaná káva je dobrá; v mnohých je cítiť ferment. Našla som si cestu späť k premytým kávam a naturálne si už dávam veľmi zriedka,“ prezradila odborníčka z pražského doubleshotu.
Čo by mal vedieť barista?
Okrem iného priznala aj to, že na kávu rada chodí aj do iných kaviarní. Nemá potrebu tamojších baristov až príliš pozorovať a sledovať? „Ani nie. Určite som však rada, ak človek, ktorý mi robí kávu vie čo robí a ak sa opýtam, akú majú kávu, tak mi vie odpovedať…“ usmiala sa a svoje slová vzápätí rozviedla: „Som rada, ak mi barista jednoducho vie povedať, odkiaľ tá káva je, ako bola spracovaná a potom som v pohode.“
Podcast zo série roast different s Terezou Balou vyjde v pondelok 15. marca o 18:00 a ponúkne takmer hodinové rozprávanie. Nájdete ho na YouTube kanáli „roast different“ a rovnako aj na podcastových platformách.