Peťo Szabó a jeho skupinka “padawanov” z pražiarne Coffeein prichádzajú s ďalšími čerstvými novinkami. Nájdete medzi nimi dve kolumbijské kávy, ktorých príbeh a dizajn vám odpáli dekel až niekam do vzdialenej galaxie. Toto sú Coffee Wars alebo Hviezdne vojny v podaní Coffeeinu.
Hviezdami najnovšieho dielu Hviezdnych vojen sú otec Libardo a syn William. Súboj medzi otcom a synom sa však tentokrát neodohráva na galaktickom bojovom poli, ale na kávovníkových farmách ležiacich na planéte Zem, konkrétne v severozápadnej časti kontinentu Južná Amerika. Volajú to tam Kolumbia.
Surovina vzácna v celej galaxii
Libardo Ortiz a William Ortiz sa venujú pestovaniu suroviny vzácnej v celej galaxii – výberovej kávy. Obaja vypestovali a spracovali svoj vlastný lot odrody Pink Bourbon.
Libardo a jeho zamestnanci dozreté čerešne ručne zozbierali, zbavili šupky a sušili na svetle hviezdy Slnko. Počas sušenia sa zrnká kávy krásne leskli vďaka dužine, ktorá na nich ostala. Ľudia tento spôsob spracovania pomenovali názvom honey. Volá sa tak práve podľa produktu včiel (medu), ktorého lesk je veľmi podobný. William zvolil iný spôsob. Po tom, čo zozbieral dozreté čerešne, ich s pomocou vody kompletne zbavil semenných obalov. Plne premyté kávovníkové zrno následne fermentovalo 36 hodín. Po ukončení fermentácie William svoju kávu rovnako usušil na svetle hviezdy Slnko.
Pražiarenský rytier jedi a kultoví grafici
Kto vypestoval a spracoval kávu lepšie? Súboj otca a syna pokračoval o 10 240 kilometrov ďalej na východ, konkrétne v malom meste na juhu štátneho útvaru zvaného Slovensko. V Šahách sa oboch káv chopil pražiarenský rytier rádu Jedi Peťo Szabó, ktorý ich chuťové vlastnosti zveľadil svetlým pražením. Finálny pražiarenský profil sa mu prisnil 4. mája.
Okrem skvelého praženia sa spoločnosť Coffeein pričinila aj o úžasný obal s tematikou Hviezdnych vojen. Za toto môžu kultové grafické mená galaxie Mliečna cesta Marek Čapkovič a Ivka Rožková.
Rozlúsknite súboj Libarda s Williamom
Avšak súboj medzi Libardom a Williamom v Šahách rozlúsknuť nedokážu. Dokážete to len vy, a to tak, že kávu ochutnáte a dáte nám vedieť, ktorá chutila lepšie.
Ja som obe kávy vyskúšal a rád by som sa s vami podelil o svoj recept a svoje dojmy.
Príprava v Aeropresse
Keďže som bol v čase ochutnávania mimo domova, zvolil som spôsob prípravy cez Aeropress. Aeropress je dobre prenosný a takmer nerozbitný. Pre obe kávy mi veľmi pekne sadol rovnaký recept.
Recept Aeropress – obrátená metóda:
13g —> 208 ml (96*C)
14 klikov na mlynčeku Comandante (jemnejšie mletie ako pri “pour-over” metódach – V60)
- do Aeropressu nalejte celý objem vody (208 ml).
- do vody nasypte namletú kávu, spustite stopky a miešajte lyžicou po dobu 15 sekúnd.
- nasaďte sitko s dvoma filtračnými papiermi.
- v čase 1:40 otočte Aeropress, položte ho na nádobu a pretláčajte cca 30 sekúnd (do 2:10).
Aké boli kávy otca a syna?
Káva od Williama Ortiza pôsobila ľahko a sviežo. V chuti som veľmi jasne nachádzal broskyne a čierny čaj. Všetko, čo som v káve pociťoval, spolu vytváralo krásny balans. Acidita kávy bola príjemná, nie príliš silná, šťavnatá. Telo kávy pôsobilo ľahko a čajovo. V dochuti dominoval Earl Grey.
Káva od Libarda Ortiza vynikala svojou sladkosťou. Ovocnú zložku kávy tvorili sladké marhule a mango. Spolu s marhuľami a mangom som v káve pociťoval sladkosť medu a v dochuti aj štipka karamelu a čokolády.
Tesné víťazstvo Libarda
Napokon u mňa o chlp vyhral Libardo. Ale fakt len o chlp. Budem však veľmi rád, keď sa o dojmy z oboch káv podelíte v komentároch. Pomôžete tak rozlúštiť tento galaktický súboj medzi otcom a synom.
Pre výhodnejšie nakupovanie prikladám kód BLOGOKAVE10, ktorý môžete využiť na eshope coffeein.sk. Z káv Libarda a Williama Ortizovcov je k dispozícii len po 200 kusov, ktoré určite zmiznú kozmickou rýchlosťou. Nepremeškajte to.