Nový typ koronavírusu spôsobil celosvetovú šarapatu a vyzerá to tak, že v dôsledku globálnej pandémie klesne aj celková spotreba kávy. Také sú výsledky štúdie, ktorú vykonala banka Rabobank, pričom pokles by mal predstavovať približne 1,3 milióna 60-kilogramových vriec (78 miliónov kilogramov), čo je 0,8 percenta ročnej spotreby kávy. Celková svetová spotreba kávy pre rok 2020 by tak mala padnúť na 164,1 milióna vriec.
Podľa Rabobank za to môžu hlavne karanténne opatrenia. Veľké množstvo ľudí bolo doma a nepracovalo, pričom ich spotreba kávy takto mierne klesla. Mnohí sú zvyknutí dať si ráno kávu v niektorej z kaviarní a priamo na pracovisku mať dobre zásobený kávovar. Nuž a vyzerá to tak, že doma sa kávičkuje menej, respektíve nie každý tomu zvyku holduje natoľko, ako v práci.
„Od nástupu opatrení týkajúcich sa COVID-19 a skutočnosti, že ľudia ostávajú častejšie doma, pracujú z domu, nechodia do kancelárií a necestujú nielen za biznis-príležitosťami, ale ani za zábavou, sme spozorovali pokles spotreby kávy konzumovanej mimo domu,“ uviedol komoditný analytik Rabobank Australia Charles Clack pre Business Insider.
Ďalší z analytikov Rabobank Carlos Mera priniesol informácie o tom, že v USA by mala spotreba kávy klesnúť až o dve percentá. Túto krajinu zasiahla pandémia veľmi silne a čo je horšie, jej ľudia sú omnoho viac zvyknutí na kávičkovanie napríklad v Starbuckse, prípadne v iných podobných sieťach. Predaj kávy v supermarketoch sa podľa neho naopak zvýšil, ibaže nevyváži pokles v sieťach rýchleho občerstvenia, v kaviarňach a na pracoviskách.
V Európe by tento pokles nemal byť natoľko výrazný a do istej miery za to môže aj ochrana zo strany vlád jednotlivých krajín, ktoré svojim ľuďom nahradia únik príjmov. „V roku 2020 sme v EU-27 a Veľkej Británii pôvodne očakávali 0,5-percentný pokles spotreby kávy,“ skonštatoval Mera. „Hlavne by mala klesnúť vo Veľkej Británii, kde je rozvinutá domáca čajová kultúra a rovnako sú tam slabšie benefity týkajúce sa nezamestnaných. No a klesnúť by mala aj v južnej Európe, kde bude menej turistov.“
V súvislosti s kávou sa hovorilo aj o ohrození jej produkcie, respektíve zberu. Taká Brazília je pandémiou výrazne postihnutá a dlhšie to vyzeralo tak, že zber úrody môže byť problematický. Napokon sa však tieto obavy zatiaľ príliš nepotvrdzujú a aj keď sú na farmách, prípadne v prístavoch, registrované určité zdržania, káva sa produkuje v dostatočnom množstve. Dokonca v takom veľkom, že jej cena opäť raz klesla.
„V Brazílii sa zber arabiky začína v zásade vo všetkých regiónoch,“ pripomenul Mera. „Prípravy prebehli v poriadku a podľa dostupných informácií zatiaľ nebol spozorovaný žiadny nedostatok pracovných síl. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že vrchol zberu bude až na prelome júna a júla.“
Všetko zlé je na druhej strane na niečo dobré a podľa správy Rabobanku by súčasná kríza napokon mohla byť sčasti dobrou správou pre kaviarne. Keďže spotreba kávy klesla, nahromadila sa na skladoch a jej cena by mohla ísť mierne nadol.
„Po stránke surových kávových zŕn to vyzerá tak, že ceny pôjdu v druhom, treťom a štvrtom štvrťroku 2020 oproti tomu prvému nadol. Aspoň podľa nás,“ vyjadril sa Clack. „Teda tie spoločnosti, ktoré kupujú surovú kávu – či už kaviarne alebo pražiarne – by mali mať možnosť nakupovať lacnejší materiál.“
Na druhej strane však nemáme nevyhnutne očakávať, že lepších cien sa dočká aj koncový zákazník. Dodatočný profit totiž podľa všetkého ostane v kaviarňach, ktoré prežili ťažké obdobie a potrebujú pokryť straty posledných mesiacov.
„A uvedomiť si treba aj to, že ich fungovanie nie je len o káve, ale do ceny sa započítava aj mlieko, nájomné, práca zamestnancov, poháre, balenie a všetko možné. Z hľadiska finálnej ceny kávy teda možno zmenu nespozorujeme,“ dodal Charles Clack.