Pravá slovenská káva nerastie pri Štrbskom plese a dokonca ani v okolí Popradu. Rastie však vo vzdialenom Vietname, kde sa pred niekoľkými rokmi usídlil Slovák Marián Takáč. Rodák z Galanty začal pod hlavičkou Zanya Coffee produkovať vynikajúcu výberovku a teraz sa dočkal ďalšej pomyselnej pečate kvality: do ponuky ju zaradila pražiareň Diamond’s Roastery patriaca medzi najužšiu slovenskú špičku.
Príbeh Mariána Takáča je hodný knihy, možno aj sfilmovania. Odišiel na dovolenku do Vietnamu, stretol tam dievča svojich snov a domov sa nevrátil dlhé roky. Rodina jeho nastávajúcej Lim tam žila vo veľmi jednoduchých podmienkach. Pestovanie kávy bez dostatočných vedomostí o správnom zbere, spracovaní a obchodovaní im nemohlo vynášať dostatok financií.
Väčšina peňazí, ktoré ich káva zarobila, ostala v rukách obchodníkov. Tým totiž kávovníkové čerešne predali za smiešne ceny. A aj to málo, ktoré im obchodníci vyplatili, nedokázali investovať správnym spôsobom. Zlaté slovenské ručičky Mariána však dokázali produkciu kávy a životné podmienky farmárov za pár rokov posunúť na úplne inú úroveň a pod horou Lang Biang začala vietnamsko-slovenská rodina produkovať veľmi kvalitnú výberovku.
Mimochodom, o zaujímavom príbehu Mariána Takáča a pestovaní kávy vo Vietname sa dočítate v článku “Slovák riadi vietnamskú kávovú farmu: Čím všetkým si preskákal a z čoho šedivie?”
100 hodín fermentácie
Dnes sa s kvalitnou výberovkou z Vietnamu od spoločnosti Zanya stretávame takmer na dennom poriadku. Po tejto káve totiž siaha množstvo slovenských pražiarní a medzi nimi aj tie najlepšie. Potvrdzuje to aj pražiareň Diamond’s roastery z Dunajskej Lužnej, ktorá si do svojho kávového portfólia vybrala lot odrody Catimor Hybrid. Marián a jeho zamestnanci ho spracovali metódou anaeróbnej fermentácie, ktorá prebiehala dlhých sto hodín. V Diamond’s kávu napražili svetlo, teda na filter.
Môj tip: na eshope diroastery.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.
Funky sangria
Poviem vám, že od filtra z Mariánovho Vietnamu očakávajte poriadnu dávku zábavy. Vďaka fermentácii je káva uletená a funky, takže vo výsledku vlastne ani nechutí ako káva.
Za horúca a tepla v nej pocítite svieži ananás a červené hrozno. Postupným chladnutím sa káva zmení na brutálny ovocný kompót. Kompót? Vlastne nie, skôr sangriu plnú ovocia. Na jazyku pocítite červené víno spolu s višňovým kompótom a zrelými lesnými jahodami. Káva je úplne bez horkosti s dochuťou červeného vína. Musím uznať, že spracovanie kávy sa v tomto prípade skvelo podarilo. Ani napriek dlhej dobe fermentácie som v káve necítil žiadne nepríjemné chute, ktoré pri dlhších fermentáciach môžu vzniknúť. Vďaka spracovaniu nadobudla charakter sladkého červeného vína doplneného o zrelé ovocie.
Káva, ktorej som sa nevedel dopiť
Ja som sa tohto nadupaného lotu jednoducho nevedel dopiť. Večer som sa prichytil pri tom, že sa v myšlienkach teším na ráno, kedy si Vietnam od Diamond’s znovu pripravím. Produkt Mariána, jeho manželky Lim a spoločnosti Zanya Coffee, tak vo výsledku rozdáva radosť aj o tisíce kilometrov ďalej od mestečka Dalat, kde vlastne začal vznikať.
Recept na Vietnam od Diamond’s Roastery
Kávu som si vyskúšal na dripperoch Hario V60 a Origami. Pri oboch sa mi osvedčil rovnaký recept.
Recept V60/Origami:
16g —> 250 ml (89*C)
18 klikov na mlynčeku Comandante (ak používate iný mlynček, použite trochu jemnejšie mletie, na aké ste zvyknutí pri premytých a naturálnych kávach)
0:00 – 0:40 60 ml
0:40 – 1:20 60 ml
1:20 – 1:50 130 ml
Všetky nálevy nalievajte krúživo a rovnomerne, po každom náleve jemne zamiešajte celým dripperom
finálny čas extrakcie – cca 2:40
Nazdravie!
Môj tip: na eshope diroastery.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.