Vedeli ste o tom, že na Slovensku máme firmu, ktorá plní kapsule kompatibilné so systémom Nespresso? Venuje sa tomu spoločnosť ALTER-NATIV COFFEE sídliaca v Novom Meste nad Váhom. Jednoduchý spôsob prípravy kávy ja v našich končinách pomerne populárny a spomínaná firma pomáha naskočiť na túto vlnu aj domácim pražiarňam.
Nám v Blogu o káve vždy išlo o to, aby sme bežných ľudí naučili piť kávu, ktorá sa praží na Slovensku. Dlhodobo pracujeme na tom, aby sme zákazníkov od veľkých zahraničných značiek presmerovali k malým slovenským pražiarňam a to, čo sa darí dosahovať so zrnkovou kávou, je možné spraviť aj s kapsulami. Kúpiť si kapsulovú kávu zo slovenskej pražiarne, ktorá je do kapsúl plnená na Slovensku, je predsa len lepšie, ako uprednostňovať zahraničné produkty. Ten pocit stojí za to.
Výberová pražiareň a kaviareň ALTER-NATIV
S takýmto naladením sme sa skontaktovali s Patrikom Zahradským, ktorý vedie spoločnosť ALTER-NATIV. Počas rozhovoru sme sa dozvedeli, že s kávou intenzívne pracuje už od roku 2014 a svoju aktuálnu firmu vedie od roku 2018. ALTER-NATIV sa však nevenuje len kapsuliam, je to aj klasická pražiareň s kaviarňou. Teda nie úplne klasická, ale výberová, pretože sa venujú iba výberovej káve. Keď budete v Novom Meste nad Váhom, zájdite ich pozrieť.
„Veľa som sa naučil z vlogov Valeriána Hralu, veľa som experimentoval,“ povedal Patrik Zahradský v rozhovore pre Blog o káve. „Pôsobil som vo viacerých kávových projektoch a v roku 2015 sa nám podarilo vytvoriť zmes kávy a rovnako tak novú značku. Neskôr som bol obchodný zástupca vo firme Celfia, kde som pracoval s technológiou ako Jura či Rocket, ale uvedomil som si, že mám už dosť skúseností a hlavne plné zuby šéfov. Tak som sa vybral na sólo dráhu.“
Viac zaujímavých informácií z Patrikovej kávovej cesty, zo začiatkov pražiarne ALTER-NATIV, ale aj množstvo detailov o plnení kapsúl a novej možnosti pre pražiarne nájdete v priloženom rozhovore.
Kedy ste si vytvorili podnikateľský zámer pre svoje súčasné podnikanie?
„Bolo to v roku 2018 a následne som ho predstavil niekoľkým známym, ktorí mali kapitál na to, aby mi požičali. Ja sám som nemal dostatok peňazí na to, aby som si kúpil pražičku, vybavenie a nakúpil zelenú kávu.“
Napokon sa to podarilo. Akú pražičku ste si obstarali?
„Prvú pražičku som si kúpil z Číny, bola to značka Dongyi. Rovno som kupoval dva kusy aj pre ďalších chalanov, ktorí tiež chceli začať pražiť. Bola to 1,5kg elektrická pražička s perforovaným bubnom. S Dongyi som sa dokonca dohodol aj na podmienkach spolupráce a ich pražičky som začal predávať aj ďalším zákazníkom na Slovensku.“
Ako ste sa dostali k súčasným priestorom?
„O prenájom priestorov som požiadal železničnú stanicu v Novom Meste nad Váhom, kde som chcel otvoriť kaviareň. Myslel som si, že to bude hotové do dvoch alebo troch mesiacov a otvorím si kaviareň s pražiarňou. Napokon bol z toho rok a pol vybavovania a trápenia so Železnicami Slovenskej republiky.“
Hmm, tak to je ozaj dosť dlhé obdobie. Dovtedy ste teda vôbec nepražili?
„Pražil som. Fungoval som v priestoroch nad mojím bytom v manzardke s rozlohou 16 metrov štvorcových. Na tomto mieste som mal sklad kávy, veľký stôl na cupping a ešte som tam aj pražil. Bolo to ešte horšie, ako začínal Bill Gates, pretože ten mal aspoň garáž na prízemí (smiech). Ja som vrecia kávy vláčil na štvrté poschodie, a to bez výťahu.“
Napokon sa vám priestory na železničnej stanici podarilo ešte rozšíriť.
„Áno, podarilo. Podal som si žiadosť aj o vedľajšie priestory kaviarne na stanici, kde som chcel umiestniť väčšiu pražičku. Už som vedel, kde mám čo vybavovať, tak mi to napokon trvalo len rok a štvrť.“
Odkedy balíte aj kapsule?
„V roku 2022 sme kúpili budovu, v ktorej sme zriadili baliareň na kapsule a spustili linku. Táto časť nášho podnikania teda funguje od minulého roku.“
Skúsme si to zosumarizovať. Čo všetko aktuálne patrí pod značku ALTER-NATIV?
„Máme kaviareň, pražiareň, predaj a servis pražičiek a kávovarov a balíme kapsule.“
Zaujímajú ma tie kapsule. Ako sa zrodila myšlienka podnikať s výrobou kapsúl?
„Kolega riešil výberové konanie do siete hotelov a mali tam požiadavku na dodanie kapsúl. Tu vznikla prvotná myšlienka, pričom to bolo niekedy v roku 2019. V tom čase sme sa pokúšali zohnať pre nich kapsule za rozumnú cenu, ale nebolo to možné. Niečo sme zohnali na Sicílii, ale boli veľmi drahé a samozrejme s nejakou ich komoditnou kávou. Vtedy som to začal vnímať ako dieru na trhu a ostalo mi to niekde v podvedomí. Reálne som to začal riešiť až vo chvíli, keď s tým prišiel nemecký The Barn a potom český Doubleshot.“
Bolo náročné a drahé zabezpečiť si správnu technológiu?
„Náročné. S týmto segmentom som nemal žiadne skúsenosti. Začal som oslovovať výrobcov liniek a začal som o tom zbierať čo najviac informácií. Postupne som selektoval výrobcov, ktorí sa snažili poradiť mi, odpovedali na moje otázky a hľadali so mnou riešenie.“
Aká je vaša aktuálna denná kapacita výroby kapsúl?
„Len nedávno sme kúpili novú linku a naša denná kapacita je približne 20 000 kusov kapsúl. Záleží však od toho, či sa balí jeden druh kávy a zákazka je na väčší počet kusov, alebo balíme rôzne kávy po menších dávkach. Najviac času zaberie nastavenie stroja a jeho čistenie.“
Plánujete kapacitu v budúcnosti rozšíriť?
„Určite áno. Chceme kúpiť veľkú linku s kapacitou približne 100 000 kusov kapsúl denne aj s automatickou kartonážkou pre veľkých zákazníkov. To je však už obrovská investícia a musíme sa k tomu dopracovať postupne.“
Orientujete sa len na kapsule typu Nespresso?
„Zo začiatku sme mali v pláne baliť aj Dolce Gusto, ale narazili sme na technický problém, ktorý v danej chvíli nebolo možné vyriešiť. Rozhodli sme sa teda len pre Nespresso. Ale ktovie, možno sa to do budúcna zmení.“
Ktoré pražiarne si u vás aktuálne nechávajú plniť kapsule?
„Nebudem menovať všetky, ale zo známejších slovenských sú to napríklad Concept, Diamond’s, Coffeein, Incuple, Goriffee či Kávoholik. V tomto roku pribudne minimálne ďalších pätnásť pražiarní, s ktorými už teraz riešime vzorky a nastavujeme kávu.“
Čo musia pražiarne splniť, aby sa s vami mohli dohodnúť? Koľko kávy vám musia dodať a ako vám ju vlastne prinesú?
„Jedinou podmienkou je minimálne množstvo 3 000 vyrobených kapsúl. Na takýto počet kapsúl potrebujeme aspoň 21 kilogramov kávy. Pri nastavení a počas priebehu plnenia vznikajú určité straty a na konci plnenia ostane v násypke asi 1,5 až 2kg pomletej kávy, ktorá sa pre nízku hladinu kávy v násypke už nedá naplniť.“
„Káva nám prichádza rôzne balená, niekto ju dodáva v kilových sáčkoch, niekto v štvor- až päťkilových, niekto v nerecyklovateľných, niekto v rozložiteľných. Máme aj zákazníka, ktorý nám kávu posiela vo vratných obaloch a toto by sme chceli v tomto roku výraznejšie uplatňovať. Kapsule by sme posielali vo vratných obaloch, v ktorých nám potom zákazníci naspäť pošlú zrnkovú kávu.“
Na čo všetko majú pražiarne vplyv? Na hrúbke mletia sa dohadujete individuálne?
„Pražiarne nám najskôr posielajú kilogram kávy na vzorky. Z toho im pripravíme približne 20 kapsúl s troma až štyrmi hrúbkami mletia a s dvoma až troma rôznymi gramážami kávy. Kávu melieme u nás, rovnako u nás nastavujeme aj mletie. Mletie pre partnerov nastavujeme individuálne, pretože každá káva i každé praženie sa správajú inak.“
Koľko pražiarní by ste pri súčasnej výrobnej kapacite dokázali pokryť? Môžu sa prihlásiť ďalšie?
„Ťažko povedať, koľko by sme ich dokázali zvládnuť. Záleží totiž od toho, či nám budú dávať plniť minimálne množstvo alebo väčšie množstvo kapsúl. V tejto chvíli ešte máme voľnú kapacitu. Keď ju už nebudeme mať, rozšírime výrobu.“
Plní na Slovensku kapsule ešte niekto?
„Nie, na Slovensku sme jediný výrobca, respektíve jediná firma plniaca kapsule.“
Pre zákazníkov je super, že takto môžu podporiť slovenskú firmu. Vnímate to tiež takto?
„Vnímam to skôr tak, že sme flexibilnejší ako veľké spoločnosti. Snažíme sa dosahovať čo najlepšiu kvalitu a z každej kávy vyťažiť čo najviac. Každú kávu individuálne nastavujeme na najlepšiu extrakciu. Ak by sme to nerobili, tak by zákazníci nemali dôvod kupovať to u nás.“
Pristavme sa ešte pri ekológii. Spĺňajú vaše kapsule v tomto smere najvyššie požiadavky?
„Sú stopercentne ‚biobased‘ bez podielu PLA a sú rozložiteľné v domácom komposte, zatiaľ čo konkurenčné biodegradovateľné alebo ‚kompostovateľné‘ sú rozložiteľné iba v priemyselných kompostéroch. Vo väčšine prípadov obsahujú prvky PLA, ktoré v prírode nie sú odbúrateľné.“
Zaujalo ma aj to, že predávate kapsulový kávovar Morning, ktorý je považovaný za veľký hit. V čom je iný od ostatných?
„Je to asi také, ako keby sme porovnávali nejaký obyčajný kávovar spred 20 rokov a najvyšší rad La Marzocco. Klasický kávovar na kapsule má tlačidlo na malú a veľkú kávu, ktoré sa väčšinou dajú naprogramovať aspoň na objem, ale inak neviete nastaviť vôbec nič. Na Morningu naopak viete nastaviť prakticky všetko, či už teplotu vody, ale aj objem vody meraný gravimetriou a nie prietokom. Kávovar má tlakovú profiláciu, meranie TDS vody a v aplikácii je databáza pražiarní, ktoré majú vytvorený profil na ideálnu extrakciu svojich kapsúl. Vy už teda nemusíte nič nastavovať, ale samozrejme si program viete meniť podľa svojich preferencií. Je to kávovar s najmodernejšími technológiami, ktoré aktuálne kávový priemysel má.“
Keď sa na kapsulovú vlnu pridá nová pražiareň, vie si v aplikácii sama vytvoriť optimálny profil na prípravu jej kávy?
„Nie je to také jednoduché. Musia komunikovať priamo s výrobcom Morning, aby to zaradili do portfólia.“
Keď však pripravia recept aspoň pre svojich zákazníkov, vedia im ho posunúť a tí si ho potom v aplikácii nastavia a uložia sami?
„Áno, samozrejme, toto sa dá.“
Je Morning najlepší kapsulový kávovar na trhu?
„To je ťažké povedať, ale určite je najlepší z tých, ktoré poznám.“
S tymto systemom mam dnes jediny, ale zasadny problem – velmi male mnozstvo kavy v kapsuli. 6-7 g je jednofucho prilis malo, shot je bud miniaturny alebo slaby a pomer cena/hodnota je pri 1 kapsuli o dost nevyhodnejsi ako u klasickej paky. Keby som chcel rychlost, vezmem radsej rovno klasicky automat.
Ako si clovek ma objednat kapsule od ALTER-NATIV COFFEE, ked pri vsetkych na ich webe svieti „PRIPRAVUJEME – dostupné od 20.6.2022“. Oni na ten web uplne kaslu alebo sa im kapsule ani za 3/4 roka nepodarilo pripravit?
Bohužiaľ kávovar Espresso De’Longhi Nespresso Gran Lattissima EN640.W má problém pretlačiť cez kapsule horúcu vodu, tz. káva z kávovaru zo začiatku ide pekne ale po pár sekundách začne iba kvapkať, v práci mám kávovar OPAL ONE COFFEE POD MACHINE a problém je obdobný. Asi začnem piť iba ristretto, to stihne natiecť pekne 🙂
Dobrý deň, kapsule sa vo veľkej väčšine nastavujú na espresso (25-30ml) aby sme dosiahli čo najlepšiu extrakciu kávy tak sa môže stať že pri väčšom objeme nápoja už káva nepretečie. Odporúčanie ak pijete lungo pripraviť si 30ml espresso a doliať horúcou vodou. Prípadne si spraviť 2 espressa. 🙂
Som si tiez objednal zo par balikov kapsul a tiez problem s pretlacenim kavy. Kavovar by mal tlacit 19 barov tusim ale aj tak to robi problem. Cerpadlo tlaci a tlaci a voda nejde. Takto sa mozno skor pokazi kavovar. Uz som skusal aj kapsule narezavat na vystupnej strane ale to nespravilo skoro ziadny efefkt.
Videl som video kde to raz riadne rozoberali a vypada ze dolezite ja asi spravne namletie kavy aby kava bola priechodna a nezlepila sa. To je asi ten problem ze kava zalepi filter a ziadna kava nejde. Resp ide ale po kvakpach….
Takze kava je dobre, cena o dosta vyssia a kapsule sa uz bojim pouzit ….. Asi ich iba radsej vysypem do salky a zalejem klasicky s horucou vodou
Dobrý deň , mohli by sme vedieť ktoré kapsule vám konkrétne nepretekali? Radi by sme vám s týmto problemom poradili , je viacero faktorov ktoré ovplyvňujú extrakciu kávy z kapsule. Pri balení sa mletie kávy nastavuje tak aby espresso (25-30ml ) natieklo za 20-25s. Tieto testy sa robia na základnom kavovare Krups a robíme tých testov niekoľko 10 a ešte sa nestalo že by sa kávovar pokazil 🙂. Môžete nám kľudne napísať aj na mail alternativcoffee@gmail.com alebo na Instagram /Facebook a radi vám pomôžeme vyriešiť tento problém. Pekný deň