Rwanda patrí medzi krajiny, ktoré si vedia pestovaním kávy solídne zarobiť. Problém je však v tom, že mnoho kávovníkov je už „za zenitom“ a nemajú takú plodnosť, ako by mohli mať. Vláda sa teda rozhodla konať.
Organizácia NAEB (The National Agricultural Export Development Board) tvrdí, že na území tohto štátu, ktorý je rozlohou asi ako polovica Slovenska, sa nachádza 100 miliónov kávovníkov. Až tridsať percent z nich je pritom veľmi starých a treba ich vymeniť.
Kávovníky sú za staré považované v tom prípade, ak majú aspoň tridsať rokov. Ich produktivita v takomto veku výrazne klesá. „Starý kávovník vyprodukuje sotva dva kilogramy kávy, pričom strom v najlepších rokoch aj šesť kilogramov,“ povedal šéf miestnej farmárskej asociácie Verediyana Uwamurera pre denník The New Times.
Nie je to však jednoduchá úloha a v najbližšom kávovom roku, ktorý sa začne v októbri, by malo byť vymenených „len“ približne 11 percent zo všetkých problémových stromov. Aj to je však obrovský počet, konkrétne 3,3 milióna.
„Všetky staré stromy by mohli byť nahradené do konca roku 2024,“ prezradil ďalší zo zástupcov NAEB Issa Nkurunziza. „Budeme to však robiť postupne, aby to nemalo negatívny vplyv na príjmy farmárov.“
Rwanda na tom z hľadiska výnosnosti stromov vôbec nie je dobre a v priemere je len na troch kilogramoch na kávovník. Krajiny, ktoré hrajú vo svete kávy prím, sa pritom dostávajú až na priemer na úrovni desiatich kilogramov. Je teda čo zlepšovať.