Keď sme uverejnili recenziu kávy Marlenka, tak nám na Facebooku pribudol komentár od čitateľa Andreja. Ten sa opýtal: „Čo tak spraviť recenziu na Tesco Finest kávy? Či sa zaradia do podpriemerných káv alebo môžeme čakať niečo viac?“ Hneď sme mu odpísali, že „dobre“ a asi ani netušil, že to myslíme vážne.
Z káv, ktoré patria do edície Tesco Finest, sme si objednali Brazíliu a Sumatru. Nemali sme veľké očakávania a predpokladali sme, že k nám príde obyčajná supermarketová klasika. Teda niečo čierne a horké. Môžeme však skonštatovať, že sme sa mýlili a tieto kávy nás napokon pozitívne prekvapili. K ich kúpe vás však napriek tomu nabádať nechceme.
Poďte zistiť viac.
Bodovanie
Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. V rubrike ZĽAVOVÉ KÓDY nájdete kupóny, vďaka ktorým niečo ušetríte. Podporte slovenské pražiarne kávy.
Baristi
Tesco Finest Brazil 10,5/25
Tesco Finest Sumatra 13/25
Zrná
Od značky Tesco Finest sme posudzovali dve rozdielne kávy, obe určené primárne na prípravu espressa. Otváranie balíčkov obidvoch káv sa nieslo na vlne prekvapenia. Ani u Brazílie a ani u Sumatry nás nečakali prepálené či olejnaté zrná. Praženie obidvoch káv zodpovedalo pekne trafenému konzervatívnejšiemu (tmavšiemu) espresso roastu. Do ďalších fáz testovania sme sa teda púšťali s očakávaním sladších, menej ovocných výsledkov.
Aróma
Vôňu oboch káv by sme umiestnili na pomyselnú hranicu toho, čo je príjemné a toho, čo príjemné nie je. Celkový aromatický dojem kazila mierna zatuchlina, ktorá bola prítomná u Brazílie a rovnako aj u Sumatry. Brazília voňala potlačenejšie a menej zaujímavo ako Sumatra. Nachádzali sme v nej hlavne pražené oriešky, kakao, zemitosť a nepríjemnú zatuchnutosť. U Sumatry sme už v aróme našli arómu sušených hrozienok, štipku škorice, zemitosť a rovnakú zatuchlinu ako pri Brazílii. V prípade Sumatry však pozitívne a zaujímavé vnemy prevládali nad tými menej príjemnými o čosi viac ako u Brazílie.
Cupping
Chuťový test cuppingom taktiež o fúz vyhrala Sumatra. Sumatra jednoducho ponúkla veľmi podobne, ako pri aróme, viac zaujímavých chutí ako Brazília. Na naše prekvapenie sa Sumatra počas priebehu cuppingu chuťovo rozvíjala. Za horúca sme v nej našli hlavne menej príjemné zemité chute a dochuť horkej čokolády. Za tepla a studena však ukázala, že sa v nej skrýva aj oveľa viac. Sŕkaním sme v káve našli sušené ovocie, miernu aciditu bobuľového ovocia a korenie a kakao v dochuti. Príjemné chute boli sprevádzané menej príjemnou zeminou a spomínanou zatuchnutosťou, čo nanešťastie kazilo celkový chuťový dojem. Brazília pôsobila v skratke fádnejšie. Ponúkla nám hlavne pražené oriešky a horkú čokoládu, ktoré statočne zápasili s podobnými chuťovými neduhmi ako Sumatra. Cupping Brazílie sa prakticky na všetkých teplotných stupňoch niesol na rovnakej vlne.
Espresso
Po chvíľke nastavovania a niekoľkých nezdaroch sa nám z obidvoch káv podarilo pripraviť pomerne obstojné espressá. A to považujeme v prípade supermarketovej značky za veľmi príjemné prekvapenie. Espresso z Brazílie bolo orieškové s kakaovou dochuťou. Nepôsobilo ťažko ani olejnato. Úprimne, nič zaujímavé, no absolútne nie nepríjemné. Sumatra zanechala o čosi zapamätateľnejší dojem. V šálke espressa sme cítili sušené hrozienka, horkú čokoládu a kakao. Obe espressá však pokrivkávali pri dochuti. Dochuť nepôsobila tak príjemne ako prvotné chute. Zanechávala na jazyku nepríjemnú nahorklosť a zatuchnutosť.
Celkový dojem
Kávy od značky Tesco Finest nás veľmi príjemne prekvapili. Pozor, k tomu, aby sme ich mohli porovnávať s výberovými kávami vyššej úrovne, by sa museli v Tescu ešte v niekoľkých veciach zlepšiť. Avšak na poličkách našich supermarketov im z toho, čo sme doposiaľ v recenziách ochutnali, konkuruje len veľmi málo káv.
Praženie, ktoré v Tescu zvolili, nepotlačilo potenciál zrna. Obidve kávy nám tak ponúkli rozdielny aromatický a chuťový zážitok. Všetko, čo sme pri testovaní popisovali ako nepríjemný vnem, je podľa nás pravdepodobne dôsledkom nižšej úrovne čerstvosti zeleného, ale aj napraženého zrna, a nižšej celkovej kvality zrna. Hlavne nižšia kvalita je u komoditnej kávy pochopiteľná a očakávaná. Ak by bol na čerstvosť kladený väčší dôraz, možno by Tesco mohlo dostať na poličky supermarketov veľmi podarené zrná komoditnej kvality.
Detailné body:
Brazil: aróma 2 – acidita 2 – telo 2,5 – dochuť 2 – celkový dojem – 2.
Sumatra: aróma 2 – acidita 3,5 – telo 2,5 – dochuť 2,5 – celkový dojem – 2,5.
Ladislav Király
Tesco Finest Brazil 5/10
Tesco Finest Sumatra 6/10
Zrná oboch káv som si vysypal vedľa seba a spozoroval som dve veci: zrná Brazílie sú o niečo menšie ako zrná Sumatry a súčasne sú o niečo svetlejšie pražené. Voľným okom to síce nie je možné stopercentne posúdiť, ale tak sa mi zdalo.
Obe kávy boli z aromatického hľadiska na podobnej úrovni. Brazília bola taká, ako by som to od väčšiny káv pochádzajúcich z tejto krajiny očakával. Taká tá kávová klasika, ktorá by mala vyprodukovať nudný orieškovo-čokoládový výsledok. Pri zrnách Sumatry, ktoré sa mi na prvý pohľad zdali byť tmavšie, som očakával, že káva bude voňať viac uhlíkovo a do popredia vystúpi akási aróma praženia. Ale nestalo sa tak. Aróma bola iná ako pri Brazílii, ale v podstate celkom v pohode.
Bolo to omnoho lepšie ako väčšina uhoľno-zeminových pražení z pultov obchodov a vzhľadom na pomerne nízku cenu týchto káv išlo o pozitívne zistenie. Čakal som totiž niečo výrazne horšie.
Dalo sa to piť
Kávy som si následne pripravil na domácom automatickom kávovare De’Longhi Eletta Explore. Mám s ním dobré skúsenosti a v podstate vždy mi ponúkne pitný nápoj. Zo zŕn Brazílie mi kávovar urobil vcelku príjemné espresso. Keď si vezmem, aké hnusné kávy ponúkajú priemerné kaviarne, tak toto bol doslova luxus. Dalo sa to piť, nemal som nepríjemné vnemy a dokonca som pocítil aj štipku acidity. Bolo to také orieškové a navyše aj trochu sladké. Škoda len tej horkosti v závere, ktorá však nebola nijako extrémna.
Keď som potom ochutnal Sumatru, tak som normálne nechápal, že v káve som cítil aj tóny, za ktoré inokedy dávam 8 bodov. Z toho, čo píšu na obale, mi to najviac pasuje na hrozienka, ale možno by som to skôr prirovnal k lesným jahodám. Káva ponúka miernu aciditu i sladkosť a podľa mňa aj akúsi korenistosť. Škoda len, že tak, ako sa na pomyselnej chuťovej horskej dráhe vynesie nahor, potom aj spadne dole. Pozitívny vrchol trval len malú chvíľočku, inak to bolo mierne rozpačité. V dochuti cítiť niečo nepríjemné, čo nedokážem presne identifikovať.
Brazílii dávam 5 bodov, Sumatre 6.
Transparentnosť 1,5/5
Asi najväčším mínusom tejto kávy je kategória, ktorú sme označili ako transparentnosť. Káva má certifikát Rainforest Alliance, vďaka ktorému sa jej producenti musia držať určitých pravidiel, ale inak o nej takmer nič nevieme.
Pri krajine pôvodu píšu Holandsko, takže tam ju zjavne pražia, čo nás však veľmi nezaujíma. Okrem toho píšu, že „Primary Ingredient Country of Origin“ je Brazília, respektíve Indonézia – Sumatra je jeden z ostrovov, na ktorých leží tento štát. Vieme teda, že krajina pôvodu hlavnej ingrediencie, teda kávovníkového zrna, je Brazília alebo Indonézia.
Okrem toho vieme, že ide o stopercentnú arabiku, a to je tak všetko. S prižmúrením oboch očí môžeme udeliť jeden a pol bodu.
Pomer cena/kvalita
Tesco Finest Brazil 3,5/5
Tesco Finest Sumatra 4/5
V tejto kategórii sme boli bodovo štedrí, pretože dostať kávy podobnej úrovne za 4,99€/227gramov vôbec nie je samozrejmosť. Nie je to top káva, ale pri tejto cene ide o nadpriemerný pomer cena/kvalita.
Dizajn obalu 3/5
O bodoch za dizajn obalu ste opäť rozhodovali vy, čitatelia Blogu o káve. Na instagramovom konte @ladislavkiraly som vás vyzval k udeleniu bodov, pričom 0 je minimum a 5 maximum. Vo vašich odpovediach sa najčastejšie vyskytlo číslo 3, takže udeľujeme tri body.
Treba povedať, že odpovede boli rôznorodé a objavili sme medzi nimi viacero pätiek, ale aj nejaké tie nuly. Celkovo to však jednoznačne vyhrala trojka. A asi je to tak fajn, obal nie je najhorší.
Celkové hodnotenie
Tesco Finest Brazil 23,5/50
Tesco Finest Sumatra 27,5/50
Ďalšie zaujímavosti:
Rainforest Alliance
Obe kávy majú na obale žabku, ktorá symbolizuje označenie Rainforest Alliance. A k tomu si už naši jednoduchší spoluobčania vytvorili všelijaké príbehy, o ktorých vám viac rozpoviem v ďalšej kapitole. Na obale kávy stojí „Cieľom certifikácie Rainforest Alliance je vytvorenie lepšej budúcnosti pre ľudí a prírodu“, k čomu je pridaná webová adresa www.ra.org.
Rainforest Alliance je nezisková organizácia, ktorej cieľom je normalizovať zodpovedné podnikanie, zachovať biodiverzitu, chrániť životné prostredie i ľudské práva pracovníkov. Pestovatelia, ktorí chcú získať túto „pečať“, musia obmedziť používanie chemikálií a hnojív, nemôžu zasahovať do vodných tokov a musia zachovať prirodzenú vegetáciu. V oblasti sociálnych štandardov musia zabezpečiť vhodné pracovné podmienky, musia rešpektovať zákaz detskej práce a zamestnancov musia zodpovedajúco platovo ohodnotiť.
Žabka
Ako som spomínal, v logu Rainforest Alliance je žabka. Nuž a naši spoluobčania si vymysleli, že v potravinách so žabkou sú rozomleté kúsky hmyzu a chrobákov, ktoré majú byť pre ľudí vysoko toxické. Podľa prieskumu Ipsosu z konca mája 2023 je tvrdenie, že EÚ nariaďuje primiešavanie hmyzieho proteínu do potravín úplne dôveryhodná informácia pre 14 percent ľudí a podľa ďalších 22 percent je skôr dôveryhodná. Tomuto bludu teda verí 36 percent Slovákov.
Na Facebooku však koloval aj post s viac ako 1 200 zdieľaniami, podľa ktorého obsahujú produkty so žabkou „hormonálne prihrievadlá“.
Výborne, ďakujeme. Lúčia sa s vami prihriati redaktori Blogu o káve.
Záver
OK, napokon sa predsa len ešte celkom nelúčime. Aj keď je táto káva pomerne dobrá a medzi supermarketovými celkom vyniká, v podstate nechceme, aby ste ju hromadne kupovali. Jednak nie sme fanúšikovia komoditných káv bez pôvodu a jednak to ani nie je taká kvalita, akú vám ponúka väčšina slovenských pražiarní kávy.
Do tých najlepších slovenských pražiarní sme pre vás navyše zohnali ZĽAVOVÉ KÓDY, ktorých zoznam nájdete v hornom menu tohto webu. Podporovať domácich podnikateľov je skvelý pocit. Ďakujeme.