Keď Coffeein pred časom predstavil Popeachy kávu, bol okolo toho značný rozruch. Nie každému sa takéto sčasti vulgárne označenie kávy páčilo a ani ja som nepatril medzi jeho fanúšikov. Na druhej strane však určite som fanúšikom hľadania spôsobov lákania pozornosti a z tohto pohľadu to Coffeeinu vyšlo.
Dokonca sa s tým spája aj sčasti úsmevný príbeh. Keď Coffeein na nemenovaný kávový festival priniesol Popeachy kávu, jedna z dám ostala pohoršená. Následne však kávu ochutnala a dokonca si ju odniesla domov. Tak jej zachutila.
A ktovie, názov by možno pobúril aj niekdajšiu svetoznámu tenisovú hviezdu Romanu T., ktorá by pravdepodobne kontaktovala Maticu Slovenskú. Ale o tom potom.
Popeachy káva v tretej verzii
Keď som zachytil, že Coffeein predstavil tretiu verziu Popeachy kávy, neváhal som a urobil som všetko pre to, aby som ju čím skôr ochutnal. Aká bude? Výrazne broskyňová, ako jej predchodcovia? Alebo to v Coffeeine tentoraz namiešali o niečo inak? Videl som totiž, že ide o blend 50:50 broskyňovej kávy od Jaira Arcilu a indonézskej naturálky od Masa Muhlisa.
Coffeein kávu ponúka v svetlom a v strednom pražení, pričom oba typy zŕn som si najskôr vysypal vedľa seba. Rozdiel v pražení nie je veľký, ale pražiara Peťa Szaba som sa predsa len opýtal, či neprezradí nejaké detaily. „Pri oboch praženiach robím úplne iný profil,“ odpovedal Peťo. „Tmavé praženie je vyššia teplota a trochu vyšší čas. Ale je to veľmi individuálne, pretože tmavšie praženie je možné spraviť aj za kratší čas ako svetlé.“
Broskyňové opojenie
Ja som si najskôr pripravil filtrovanú kávu. Držal som sa svojho tradičného odrazového pomeru 1:15: v mojom prípade to bolo 20 gramov kávy a 300 mililitrov vody. K tomu som pridal 21 klikov na mlynčeku Comandante a 90-stupňovú vodu, pričom káva mi pretekala približne 2 minúty a 40 sekúnd.
Aj keď som bol vopred upozornený, že káva nie je taká broskyňová, ako si možno myslím, napokon broskyňová bola. Pri jej zalievaní to bolo doslova broskyňové opojenie a dospel som k záveru, že niekedy je asi lepšie čakať menej a potom byť pozitívne prekvapený ako naopak. V chuti samotnej kávy som okrem broskýň našiel aj doslova tonu iného ovocia. Alebo si tu aplikujte inú hmotnostnú mieru.
Lekvár z mixu rôzneho ovocia
„Ja si myslím, že dokonalo vyvážená bola hlavne prvá Popeachy káva, ktorú sme mali,“ zareagoval Peťo Szabó. „Tam farmár veľmi dobre trafil pomer broskyne, intenzity a fermentácie. Druhá verzia bola brutálne silne broskyňová a ľuďom to extrémne chutilo. Táto tretia verzia je najmenej broskyňová, ale na druhej strane to vytvorilo priestor pre iné typy ovocnosti. Dokonca mi už ľudia písali, že je to ako lekvár z mixu rôzneho ovocia.“
Pražiar Coffeeinu odporúča pri príprave filtrovanej kávy takisto pomer 1:15, ale na rozdiel odo mňa používa 30 gramov kávy a 450 mililitrov vody. „Snažím sa robiť to za približne tri minúty. Keď chce niekto menej intenzívne chute, nech dá o niečo hrubšie mletie a čas stiahne na približne 2:30.“
Celá táto rovnica týkajúca sa receptu však nie je taká jednoduchá. Hrubšie mletie a teplejšia voda môžu priniesť rovnaký výsledok ako jemnejšie mletie a chladnejšia voda. Treba sa s tým jednoducho trochu pohrať a nájsť svoj „sweet spot“. Matica Slovenská, ešte si tam?
Popeachy káva a espresso
Pri espresse som si už trochu uletel, ako inak. Na tento spôsob prípravy kávy som nevyužil len stredne pražené zrno, ale aj to svetlé. A dokonca som si ho pripravoval aj v automatickom kávovare, lebo dobre viem, že takto to robí drvivá väčšina z vás. No a presne pre vás to napokon ochutnávam.
Popeachy káva mi chutila pri všetkých pokusoch. Vždy ponúkla veľa ovocnosti, značné množstvo broskyne a súčasne aj iné ovocné chute. Niekto povie, že tropické ovocie, niekto že výber plodov z babkinej záhrady. Podľa mňa je pravda tu aj tam. A konečne som asi po dvoch týždňoch zažil taký ten kávový „wow effect“ (tretie sorry do Matice, teda prepáčte), pre ktorý to všetko vlastne robím. Že sa na niekoľko sekúnd doslova nadchnem a zasnívam. Ďakujem.
Recepty od autora
Keď som zo svojho „wow effectu“ (fíha okamihu) trochu vytriezvel a opadla prvotná emócia, opäť som sa spojil s pražiarom Coffeeinu. Aké recepty by na espresso odporúčal on? Pre tú kávovú smotánku, ktorá sa neuspokojí s informáciou o dvojke týkajúcej sa mletia na kávovare De’Longhi.
„Mám dve verzie. Jednu som nazval turboshot, pričom ide o 20 gramov kávy a 45 gramov nápoja. Tu sa treba s časom extrakcie pomestiť do 20 sekúnd a začať počítať až od okamihu, ako káva začne vytekať z páky. Pri druhej verzii robím 20 gramov kávy a 50 gramov nápoja, pričom čas extrakcie je 25 až 28 sekúnd. Ale každý si to musí skúsiť sám, lebo univerzálny recept, ktorý bude chutiť každému, neexistuje,“ dodal Peťo Szabó.
Zľavový kód
To je všetko deti moje. Popeachy kávu určite ochutnajte a pri nákupe na coffeein.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10. Prípadne teraz ešte pár dní platí aj BLOGOKAVE13. Juch.