Uganda, ktorá je po Etiópii druhým najväčším africkým producentom kávy a celkovo ôsmym najväčším na svete, je na hrane pohromy. Krajinu postupne ovládajú miliardy kobyliek a obyvateľov prepadla panika. Tento hmyz totiž dokáže veľmi rýchlo zničiť kávové plantáže a ohrození sú aj pestovatelia ryže, kukurice a ďalších plodín.
Pre lepšiu predstavu pridávame niekoľko čísel: jeden roj kobyliek môže mať aj 40×60 kilometrov, teda 2 400 kilometrov štvorcových, pričom na jednom kilometri štvorcovom môže byť pokojne i 80 miliónov kobyliek (podľa niektorých zdrojov až 150 miliónov). Ak tieto čísla vynásobíme, dostaneme sa na neuveriteľný počet 192 až 360 miliárd kobyliek. A to v jednom roji, pričom menších rojov sú v Afrike aktuálne desiatky.
Púštne kobylky už v decembri úradovali v Somálsku či Etiópii, nedávno hlásila rovnaký problém Keňa a teraz postretol Ugandu. Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) spadajúcej pod OSN žije priemerná kobylka až päť mesiacov. Keď nakladie vajíčka, potomstvo sa vyliahne do dvoch týždňov a následne dospieva dva až štyri mesiace. Množia sa exponenciálnym radom.
Kobylka napokon dorastie na 4,5 až 6 centimetrov, váži dva gramy a za deň zožerie toľko, čo sama váži. Nuž a ak si túto skutočnosť vynásobíme celkovým počtom kobyliek, tak za deň môžu skonzumovať až 384 miliónov kilogramov vegetácie. Asi ani netreba zdôrazňovať, o katastrofu akého rozsahu tu ide.
„Používame motorizované postrekovače, drony i manuálne postrekovače,“ povedal ugandský minister poľnohospodárstva Stephen Byantwale pre agentúru Reuters. „Problém je v tom, že kobylky sa šíria ako nekontrolovateľný oheň. Je to ozaj obrovská hrozba.“
Predpokladá sa, že kobylky budú následne opäť útočiť na Etiópiu, Somálsko i Keňu, pričom celkom nové roje by sa mohli sformovať už v marci alebo apríli. Chudobný región čaká veľmi ťažké obdobie a OSN varuje: „Ide o nezvyčajné ohrozenie potravinovej bezpečnosti a celkového živobytia v regióne.“
Príčinu katastrofy treba hľadať v dvoch hlavných bodoch. Jednak ide o konflikty v Somálsku, kvôli ktorým nebolo možné kobylky likvidovať leteckým postrekom, avšak svoju úlohu zohrali aj klimatické zmeny. Východnú časť Afriky sužovali nezvyčajne silné dažde, ktoré spôsobili záplavy a vytvorili sa tak ideálne podmienky pre totálne premnoženie kobyliek.
Pre Ugandu ide o mimoriadne vážny problém, pretože ak kobylky zlikvidujú kávové plantáže, krajina príde o svoju najcennejšiu komoditu. Z hľadiska exportu tohto štátu je na prvom mieste práve káva. Druhé je zlato, ktorého produkcia síce ohrozená nebude, avšak na treťom mieste sú strukoviny a na piatom kakao. Krajinu, v ktorej žije vyše 40 miliónov obyvateľov, teda môže aktuálny problém položiť.
Mnoho obyvateľov Ugandy dlhodobo trpí nedostatkom potravy a časť poľnohospodárov začalo úrodu zbierať narýchlo predtým, ako mali kobylky doraziť do ich regiónov. Objavila sa dokonca aj rada: „Nestriekajte ich jedom, ale pripravte siete, pochytajte ich a zjedzte.“