Sladké ako marcipán. Presne také je espresso pripravené z novinky od Ready After. Najnovšia káva, ktorú do svojho portfólia zaradila pražiareň z Bošian, pochádza zo stredoamerickej Nikaraguy. Volá sa Nicaragua La Coquimba.
Môj tip: na eshope readyafter.sk môžete s kódom BLOGOKAVE10 nakupovať výhodnejšie.
V blízkosti mesta Ocotal sa nachádza farma La Coquimba, ktorej šéfuje Ener Elias Rodas. Zozbieranú úrodu pravidelne nosí do spracovateľskej stanice Cafetos de Segovia, kde sú kávovníkové čerešne spracované.
Neľahký osud Marthy a Any
Vieme aj to, že stanicu Cafetos de Segovia vedú dve sestry Martha a Ana, ktorých rodina si už na svojej kávovej ceste kadečo preskákala. V rokoch 1975 až 1979 zasiahla celú Nikaraguu revolúcia a nestabilita v krajine donútila rodinu emigrovať do USA. Keď sa po šiestich rokoch zo Spojených štátov amerických vrátili, prišli o všetko: štát im medzitým odobral rodinný dom i okolité kávovníkové farmy.
Dom sa im napokon podarilo dostať späť, ale farmy s rozlohou približne 70 hektárov veru nie. Martha a Ana sa v roku 2015 rozhodli založiť spracovateľskú stanicu, ktorá zbiera úrodu od malých okolitých farmárov a spracúva ju. Cieľom stanice bolo pozdvihnúť zisk farmárov z ich úrody. Z mesta sa tak nevyváža nespracovaný produkt nižšej hodnoty, ale hotové a spracované kávové zrno.
Neustály progres
Martha a Ana rok čo rok napredovali. V roku 2020 dokonca postavili skleníky určené pre pestovanie experimentálnych odrôd kávovníka. Dnes spracovávajú kávu od 47 okolitých farmárov a počas sezóny zamestnávajú až tridsať ľudí. V období vrcholnej úrody do stanice farmári prinesú až trinásť ton kávovníkových čerešní denne.
Spracovanie kávy Nikaragua Las Coquimba
Drvivú väčšinu kávy na stanici spracúvajú mokrou metódou a výnimkou nie je ani lot od farmára Enera Eliasa Rodasa, ktorý napražila pražiareň Ready After. Po tom, čo kávu Ener a jeho zamestnanci pozbierajú, je zanesená do stanice Cafetos de Segovia. V stanici je premývaná, a teda zbavená semenných obalov.
Po premytí káva prirodzene fermentuje po dobu 18 až 24 hodín a následne sa znova premyje. Po druhom premytí sa káva suší na vyvýšených terasách pokrytých sieťkou. Sušenie prebieha v tieni za pravidelného prehrabávania. Mimochodom, kávy z Cafetos de Segovia sa každoročne umiestňujú na popredných priečkach nikaragujskej súťaže Cup of Excellence.
Láska na prvé ochutnanie
Vďaka spolupráci Enera Eliasa Rodasa s Marthou a Anou z Cafetos de Segovia vznikla káva, ktorú si pražiareň Ready After vybrala hneď po prvej ochutnávke. Otec a syn Meliškovci jej následne nastavili také praženie, ktoré kávu robí vhodnou pre prípravu na espresso.
Ako vnemy zanechalo espresso?
Keď som kávu prvýkrát nastavoval, vryla sa mi do pamäti výrazná mandľová vôňa. Mandle sa z arómy preniesli aj do chuti. V chuti espressa som pociťoval výraznú sladkosť pripomínajúcu marcipán. Okrem marcipánovej sladkosti obsahovala káva taktiež jemnú aciditu. Na mojej vode sa acidita prejavila vo forme višní. V dochuti som zase nachádzal sladkú mliečnu čokoládu a štipku korenistosti.
Nikaraguu La Coquimba by som radil na akúsi pomyselnú hranicu medzi výrazne ovocnými espressami a sladšími espressami s nižšou aciditou. Káva vám ponúkne okrem kopca sladkosti aj príjemnú višňovú ovocnosť. Espresso je skvelé samo o sebe, ale rovnako dobre vynikne aj v mliečnych nápojoch.
Príjemný espresso roast
Nicaragua La Coquimba od Ready After je vo výsledku veľmi príjemný espresso roast. V šálke kávy je cítiť výborne odvedenú prácu farmára Enera Eliasa Rodasa, spracovateliek Marthy a Any i pražiarne Ready After.
Čo na túto kávu hovoríte vy? Budeme radi, keď nám v komentároch zanecháte vaše dojmy. Ako ste si ju pripravovali a ako vám chutila? Keď si ju budete kupovať, využite na readyafter.sk zľavový kód BLOGOKAVE10 a niečo ušetríte.
Na záver musím dodať, že zdieľanie univerzálnych receptov na espresso je veľmi náročné. Keď sa však chcete poradiť ohľadom prípravy, neváhajte mi napísať na môj instagramový účet @chlorofilip. Rád pomôžem.