O pozitívnych vlastnostiach kávy sme sa bavili už mnohokrát a dokonca pre nich na Blogu o káve máme samostatnú rubriku. Po jej preštudovaní si viete rýchlo zmonitorovať mnoho pozitív kávy. Tentoraz si posvietime na negatívne vlastnosti a účinky kávy.
Nie vždy je však všetko také ružové, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a s pitím kávy sa môžu dostaviť aj problémy, teda negatíva. V tomto článku sa na nich detailne pozrieme a napokon vám prezradíme, na akú kávu by ste v prípade spomínaných problémov mali staviť.
Za negatívne účinky kávy môže kofeín
Najdôležitejšou súčasťou bežnej kávy je kofeín, ktorý človeka dokáže nakopnúť. Zlepší náladu, dodá energiu, zvýši mentálny i fyzický výkon a v neposlednom rade vie naštartovať aj metabolizmus. Avšak na druhej strane so sebou prináša aj negatíva, aj keď nie u každého sa prejavujú rovnako. Niekto ich pociťuje veľmi intenzívne, iný vôbec.
Negatívne vlastnosti a účinky kávy, ktoré môže spôsobiť káva samotná alebo kofeín:
KÁVA A POCITY ÚZKOSTI A NERVOZITY
Kofeín zvyšuje ostražitosť, respektíve bdelosť či čulosť. Človek je celkovo sviežejší a agilnejší, má viac energie. Funguje to vďaka blokovaniu receptorov adenozínu, ktorý by bdelosť inak znižoval a dostával by nás do fázy únavy a postupne i spánku. Avšak vďaka veľkému množstvu kofeínu sa telo dostane do celkom inej fázy, ktorá už môže byť spojená aj so vznikom úzkosti a nervozity, dokonca aj triašky. Ak teda v priebehu dňa nečakane pociťujete takéto príznaky, skúste kávu obmedziť. Niekto môže mať problém už po troch šálkach, inému neuškodí ani desať. Všetko je to individuálne.
KÁVA A NESPAVOSŤ, PROBLÉMY SO SPÁNKOM
To, že kofeín človeka nakopne, automaticky spôsobuje aj nepríjemný problém: ak si ho doprajete neskoro večer, nabudenie môžete pociťovať aj dlho do noci a jednoducho sa vám nebude chcieť spať. Opäť však platí to, čo pri predchádzajúcom bode: niektorí ľudia vám povedia, že aj tesne pred spaním si môžu dať veľkú šálku silnej kávy a spia ako bábätká – môže za to genetika. Iní sa zasa budú celú noc zúfalo krútiť a spať sa im bude chcieť až vtedy, keď už treba vstávať do roboty. Môže za to skutočnosť, že niekomu sa kofeín v tele udrží len hodinu a pol, druhému však pokojne až deväť hodín. Ako sme však spomínali už v úvode, existuje káva, po ktorej sa takéto problémy nedostavia. Viac prezradíme na konci článku.
KÁVA A TRÁVIACE ŤAŽKOSTI
To, že po rannej káve mnoho ľudí zláka vábenie toalety, je celkom normálne a bežné. Vedci dávno potvrdili, že káva má laxatívne účinky a človek sa po nej dokáže celkom dobre vyprázdniť. Avšak aj táto skutočnosť môže pri väčšom množstve kofeínu vyvolať problémy: existuje totiž skupina ľudí, u ktorej to v konečnom dôsledku povedie až k hnačke. Aj tu napokon platí, že všetko treba robiť s mierou a ani s kávou sa to neoplatí preháňať.
BÚŠENIE SRDCA PO KÁVE
Stimulačné účinky kofeínu môžu spôsobiť aj nepríjemné búšenie srdca. Veľká časť populácie to pozoruje napríklad pri nadmernom požití energetických nápojov, avšak veľmi veľa ľudí niečo podobné registruje aj pri káve – ide len o to, koľko jej vypijete. Nástup účinku kofeínu môže byť pri bežných kávach veľmi rýchly a ľahko spôsobí ťažkosti, ktoré môžu viesť dokonca až k srdcovej arytmii označovanej aj ako fibrilácia predsiení. Existuje však káva, pri ktorej je metabolizovanie kofeínu pomalšie a takéto problémy nespôsobuje. To je opäť tá, ktorú spomenieme na záver.
POTENIE PO KÁVE
Spozorovali ste na sebe, že sa viac potíte? Prídete do práce a pod pazuchami máte „mapy“? V noci sa zobudíte s mokrým vankúšom a navyše cítite, že váš pot viac zapácha? Aj toto môže byť dôsledok pitia kávy, pretože značná časť ľudí pozoruje presne takéto nepríjemnosti. Ako pri všetkých spomínaných bodoch z tohto článku, aj tu však platí, že každý človek je jedinečný a niekto tento problém nebude mať ani po požití väčšieho množstva kávy. Ak však registrujete zvýšené potenie, skúste kávu obmedziť, prípadne zmeniť značku a doprajte si niečo kvalitnejšie.
ZÁVISLOSŤ NA KÁVE
Spolu s mnohými zdravotnými výhodami, ktoré kofeín ponúka, prichádza aj nepríjemnosť v podobe vytvorenia závislosti. Jeden z výskumov ukázal, že kofeín vyvoláva v mozgu podobné chemické reakcie ako kokaín a amfetamíny, avšak nespôsobuje takú závislosť, ako tieto drogy: môže však viesť k psychologickej a rovnako aj k fyzickej odkázanosti naň, a to hlavne v prípade veľkých dávok. Jedna štúdia potvrdila, že ľudia, ktorí boli zvyknutí na vysoké dávky kofeínu, boli bez nich stratení, hlásili bolesti hlavy, únavu a v menšom množstve aj niekoľko ďalších symptómov.
ĎALŠIE NEGATÍVNE VLASTNOSTI A ÚČINKY KÁVY
U niektorých skupín ľudí sa môžu vyskytovať aj ďalšie problémy ako vysoký krvný tlak, sčervenanie, prípadne prekyslenie organizmu. Všetko je to veľmi individuálne.
Čo na to hovorí odborníčka?
Téme „negatívne vlastnosti a účinky kávy“ sa venovala aj autorka knihy The Low Fad Diet Jo Traversová. Odborníčka pôsobiaca v Londýne priznala, že pitie kávy má síce mnoho výhod, ale môže so sebou prinášať aj niekoľko negatív.
„Áno, s pitím kávy môžu byť rozhodne spojené aj negatíva, aj keď tu ide hlavne o obsah kofeínu a nie o kávu ako takú,“ skonštatovala. „Keď vypijete príliš veľké množstvo kávy, môže to spôsobiť nespavosť. No a zdravotné riziká, ktoré sú s týmto problémom spojené, výrazne predčia výhody, ktoré pitie kávy prináša.“
„Z tohto dôvodu platí jedna vec: ak máte problémy so spánkom, obmedzte príjem kofeínu a dávajte si ho len ráno,“ zdôraznila Traversová pripomínajúc, že nadmerné množstvo prijatého kofeínu môže u niektorých ľudí zvyšovať nervozitu, posilňovať pocit stresu a dokonca vyvolávať reflux. „V takom prípade je najlepšie kofeínu sa celkom vyhnúť.“
„Ak máte akýkoľvek problém, určite pite kávu len ráno, aby malo vaše telo dostatok času na odbúranie čo najväčšieho množstva kofeínu pred obdobím spánku,“ dodala Jo Traversová v rozhovore pre Gentleman’s Journal.
TIP NA ZÁVER: CAFÉZIA HERBAL COFFEE
Ak ste sa v niektorom z predchádzajúcich odstavcov našli a po pití kávy pociťujete akékoľvek zo spomínaných problémov, máme pre vás riešenie. Skúste bio organickú kávu Cafézia, ktorá vďaka minimálnemu množstvu troch bylín (lipkavec, yzop, yerba maté) metabolizuje kofeín celkom inak, ako bežné kávy.
Človek nepocíti žiadne vedľajšie príznaky a užíva si dokonalú chuť stopercentnej Arabiky (necítiť žiadnu bylinnú príchuť) pochopiteľne s klasickým množstvom kofeínu, ako iné kávy. Je tomu ťažké uveriť, ale táto káva vás nakopne, no ak si ju dáte aj pred spaním, tak so spánkom nebudete mať vôbec žiadny problém. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam je vhodná aj pre ľudí s histamínovou intoleranciou.
Caféziu nájdete na www.cafeziaherbalcoffee.sk.
Komentárov 0