Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje sveta a jej produkciu zabezpečuje množstvo rôznych pestovateľov. Niektorí idú skôr po kvantite, iní si dajú záležať na špičkovej kvalite a cenu svojho produktu ženú do neuveriteľných výšok.
Dlhšie sa hovorilo o tom, že najdrahšou kávou sveta je „Black Ivory Coffee“, pričom viacero zdrojov uvádza tabuľku, podľa ktorej sa jedna libra tejto kávy (približne 0,45 kilogramu) na aukciách predávala za približne 500 dolárov. Neskutočné, nie?
Cez sloní tráviaci trakt…
Ide o veľmi špecifickú formu prípravy kávy, v rámci ktorej sa slony kŕmia zrnami kávy Arabica a následne sa čaká na to, ako prejdú cez ich tráviaci trakt. Žalúdočné kyseliny dokážu zrná jedinečne upraviť a dodať im lepšiu a jemnejšiu chuť. Káva je taká drahá hlavne preto, že prechod cez útroby slona „prežije“ len malé množstvo zŕn. Časť z nich zvieratá rozhryzú, časť sa stratí vo vylúčenom exkremente.
K aktuálnym trhovým cenám všetkých rôznych káv sa je ťažké dopracovať, ale kalifornská spoločnosť Klatch Coffee Roasters v minulom roku (2018) vďaka šikovne spravenému PR prehlásila, že sa jej podarilo získať desať libier jedinečnej panamskej kávy Elida Geisha 803, ktorej cena sa vyšplhala na neuveriteľných 803 dolárov za libru. A to libru surovej kávy, ktorej hodnota po pražení dosiahla približne 1 200 dolárov.
Best of Panama = kávové Oscary
Táto káva vyhrala prvé miesto na minuloročnej verzii prestížnej súťaže „Best of Panama“ a spomínaná firma si zakúpila desať libier (4,5 kilogramu) kávy, ktoré v máji tohto roka (2019) začala ponúkať zákazníkom. Šálka takejto kávy vyšla na 75 dolárov. Zvyšných 90 libier jedinečného produktu skúpili obchodníci z Japonska, Číny a Tajvanu.
„Je to unikátna káva pochádzajúca z Panamy,“ povedal spolumajiteľ Klatch Coffee Roasters Bo Thiara pre ABC News. „Je to omnoho lepšia káva, ako ktorákoľvek z tých, čo pochádzajú zo zvierat.“
Spomínanú súťaž v kvalite kávy Thiara označil za „kávové Oskary“, pričom táto káva dostala najvyššie hodnotenie v dovtedajšej histórii. Priemer medzi 21 rozhodcami bol 94,66 z maximálneho počtu 100 bodov, ale tento rekord dlho nevydržal.
Elida Geisha láme rekordy
Na tohtoročnom vydaní rovnakej panamskej súťaže sa predstavila nástupkyňa spomínanej Elidy Geisha 803, ktorá nakoniec dostala označenie Elida Geisha 1 029, vďaka čomu už asi tušíte, aká bola jej finálna cena.
Áno, presne tak, vyšplhala sa na neuveriteľných 1 029 amerických dolárov za libru. Rodina Lamastusovcov, ktorá s kávou na súťaž prišla, tak za sto libier dostala vyše 100 000 dolárov! Priemerné hodnotenie kávy bolo 95,12 bodu, no traja rozhodcovia jej dali až 97 bodov, čo je neuveriteľne blízko možného maxima.
„Slovami ani neviem opísať, čo pre nás tento triumf znamená,“ povedal producent spomínanej víťaznej kávy Wilford Lamastus, ktorého firma vyhrala súťaž dva roky po sebe, pre Panama Today. „Som neskutočne hrdý, pretože táto cena sa získava raz za život, prípadne raz za generáciu…“
Cibetková káva stojí zlomok rekordnej ceny
Dodajme, že mnoho ľudí za najdrahšiu kávu na svete mylne považuje cibetkovú kávu, tzv. Kopi Luwak. Na jej produkciu slúžia malé šelmy zvané cibetky, ktoré výrobcovia luxusnej kávy úmyselne kŕmia svojimi zrnami a následne čakajú, kým ich zvieratá vylúčia. Pre zaujímavosť, finálny produkt takejto kávy stojí „len“ okolo 160 dolárov za libru.
Treba však doplniť aj to, že Kopi Luwak je k dispozícii v omnoho väčšom množstve, ako Elida Geisha. Nemá teda až takú exkluzivitu, čo jej cenu pochopiteľne stláča nadol.