Pravdepodobne ste už videli videá zo sibírskych miest, v ktorých si nadšenci zohrejú vodu a víťazoslávne ju vylejú z balkóna. Sotva vystrekne z hrnca, už je aj zmrznutá. A verte či nie, vôbec na to nepotrebujete tamojších -40 stupňov a pokus viete replikovať aj v našich podmienkach.
Náš kolega Oliver ho s horúcou kávou spravil pri teplote -8 stupňov a vyšlo mu to veľmi pekne. Ide pritom o tzv. Mpemba efekt, prípadne Mpembov jav hovoriaci o tom, že horúca voda (v našom prípade káva) zmrzne omnoho rýchlejšie, ako studená. Vie sa o tom od nepamäti a jav spomínali aj Aristoteles či Descartes, objasniť ho však nedokázali.
V modernej vede sa tento efekt spája s menom Erasto Mpemba. Tento školák vyrábal v 60. rokoch minulého storočia v Tanzánii zmrzlinu a všimol si, že keď dá do mrazničky horúcu zmes, tak zmrzne rýchlejšie, ako studená. Ak si teda zmes predhrial na horúcom africkom slnku, po presune do mrazničky bola o chvíľu tuhá.
Pri platných fyzikálnych zákonoch týkajúcich sa výmeny tepla by sa očakávalo, že studená voda musí jednoducho zmrznúť skôr ako teplá a to isté si myslel aj Mpembov profesor, ktorý svojho žiaka vysmial. Napokon sa však ukázalo, že Erasto mal pravdu a vyvolal obrovské debaty fyzikov i chemikov, ktorí však do dnešných dní neprišli s uspokojivým vysvetlením.
Existuje viacero teórií, prečo je to tak a my ako kávičkári sa im venovať nemusíme, no máme pre vás dobrú správu: Mpembov efekt si viete pekne nasimulovať už od približne -5 stupňov – aj keď pri takejto teplote to nie je úplne jednoduché. Zohrejte si vodu alebo kávu a rozlejte ju. Teda ani nie rozlejte, ale poriadne rozprsknite. Čím väčšiu intenzitu do toho dáte, tým ľahšie efekt dosiahnete.
Dávajte si však pozor na prípadné popálenie, pretože narábanie s takto zahriatou kávou nie je žiadna sranda. Oliver to zvládol pri teplote -8 stupňov Celzia a vypálilo to ozaj pekne. Čo poviete?