Ranný sen odrazu preruší nepríjemný zvuk budíka. V prvom zlomku sekundy ani poriadne neviete, čo sa to vlastne deje, ale ohlušujúci zvuk vás veľmi rýchlo dá do pozoru. Cítite však, že vaše telo je unavené a miestami doslova rozbité. Viete, že štart do dňa bude opäť veľmi ťažký…
Mnoho z nás si našlo pomocníka v podobe rannej šálky chutnej a voňavej kávy. Po jej vypití prejde len niekoľko okamihov a človek sa cíti lepšie, má energiu i chuť do práce. Určite to netreba viac opisovať a dopodrobna rozoberať, ale vedeli ste o tom, že podobne vás môže nakopnúť aj 20-minútová prechádzka?
Práve túto skutočnosť mali potvrdiť výsledky štúdie uverejnenej v Nature Scientific Reports. Výskumníci porovnali výsledky testov zameraných na rýchle spracovanie a sprostredkovanie informácie troch skupín ľudí: prvej dali množstvo kofeínu zodpovedajúce jednej šálke kávy, druhú na 20-minút postavili na bežiaci pás, aby absolvovali rezkú vychádzku, nuž a tretej skupine nedali vôbec nič.
Výsledky boli zaujímavé: ľudia, ktorí si dali kávu a rovnako tí, ktorí mali odchodených dvadsať minút, dosiahli o približne dvadsať percent lepšie výsledky. Dokázali fungovať lepšie, živšie, rýchlejšie, efektívnejšie a presnejšie.
Zaujala aj skutočnosť, že pravidelní kávičkári dosiahli lepšie výsledky po prechádzke. Vedci si to vysvetlili tak, že na kofeín sú už zvyknutí a už na nich nemá taký dobrý účinok. Nuž a naopak ľudia, ktorí kávu vôbec nepijú, dosiahli o niečo lepšie výsledky po požití 80 miligramov kofeínu, ako po prechádzke.
Výsledky štúdie teda naznačujú, že občas by sme rannú šálku kávy mohli vymeniť za krátku prechádzku; ak je to možné, napríklad do práce. Pochopiteľne nie každý má takúto možnosť a v tom prípade by bolo dobré skúsiť to aspoň cez víkend.
Negatívom štúdie je však skutočnosť, že bola realizovaná len na vzorke 59 účastníkov vo veku od 18 do 40 rokov, pričom polovica z nich patrila k pravidelným užívateľom kofeínu. Z tohto pohľadu je jej výpovedná hodnota minimálna.