Láďo Pájo ako šéfko Blogu o káve vyslal družinu svojich udatných baristov, aby preklepli zázračnú kávovú zmes na čerpacích staniciach Slovnaft. A prečo? Nedávno sa totiž pri ceste po D1 do Majcichova stala obrovská katastrofa. Na vášnivého kávičkára zaútočili kávoví barbari a nevinná obeť vypila sladeného turka so sušeným mliekom. Život mu napokon zachránila káva z Fresh Corneru na čerpacej stanici Slovnaft, ktorá má byť vhodná aj pre citlivé brušká. My sme to jednoducho nemohli nechať len tak a zázračné a ozdravné účinky tejto kávy sme vyskúšali na vlastnej koži.
Pôvodné video:
Kávová tragédia
Počuli ste už o najnovšej kávovej tragédii národného rozmeru? Manželka otrávila svojho manžela! Konkrétne manželka kávičkára Dušana, kávová analfabetka, priotrávila svojho muža osladeným turkom v termoske. A to nie je všetko, pretože do tohto pekelného nápoja pridala dokonca aj sušené mlieko, ktoré zhrudkovatelo. Kávičkárovi sa následne v brušku spravilo škaredé “Au”. O tomto incidente informoval Mojmír Procházka na svojom instagramovom a tiktokovom účte s dodatkom, že život obeti napokon zachránila až káva z Fresh Corneru.
Čo sme sa dozvedeli z internetu
Pred tým, než sme sa na Slovnaftku vybrali, sme sa snažili získať čo najviac informácií z internetových stránok Slovnaftu. Na čerpacej stanici nás mali čakať dve rôzne kávy. Prémiová stopercentná arabika z Brazílie s jemným chuťovým profilom a výberová zmes arabiky a robusty s podmanivou arómou a bohatou chuťou. Zmes arabiky (90%) a robusty (10%) by mala spájať chute Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. V preklade, celého kávového sveta. Slovnaft sľuboval stredné praženie, vďaka ktorému je káva vhodná pre všetky typy príprav.
Anita Nagy-Bertók a pražiareň Roastar
Z webových stránok Fresh Corneru sme sa dozvedeli ešte jednu zaujímavú informáciu. Na vývoji káv pre Slovnaft sa totižto podieľala oficiálna inštruktorka Asociácie výberovej kávy (SCA) – Anita Nagy-Bertók. Anita je držiteľkou množstva certifikátov, káve sa venuje už viac než dvadsať rokov a okrem iného je oficiálnou rozhodkyňou národných, ale aj svetových baristických súťaží. Kávu, ktorú v Slovnafte spolu s Anitou vybrali a namiešali, praží pre Fresh Corner pražiareň Roastar sídliaca v Maďarsku. Fresh Corner sľubuje vždy čerstvé zrná, ktoré putujú na čerpačky hneď po upražení. Mimochodom, hlavnou pražiarkou v Roastar je práve Anita Nagy-Bertók.
Prvá návšteva vo Fresh Corner
Spolu s Gabrielou sme sa vybrali na najbližšiu košickú čerpačku Slovnaft, ktorá disponuje Fresh Cornerom. Čakal nás tam nie úplne čistý automatický kávovar s dotykovým displejom. Bohužiaľ, v ponuke bola len jedna z dvoch káv, ktoré sľuboval internet.
Nad automatickým kávovarom stál nápis: Kvalitná zmes arabika a robusta. To nás trochu zarmútilo. Tešili sme sa na porovnanie dvoch rôznych espress. Z množstva nápojov, ktoré automatický kávovar ponúkal, sme si vybrali štyri. Našťastie sme medzi nimi nenašli sladeného turka so sušeným mliekom. Uff.
Filip vybral dva nápoje bez mlieka a Gabriela dva mliečne nápoje. Spoza našich chrbtov sme cítili pohľad pracovníčky čerpacej stanice, ktorá zvedavo sledovala, ako si dvaja divní návštevníci fotia espresso tečúce z automatu. My sme však boli odvážni a nenechali sme sa odradiť.
Ako nám chutila káva zo Slovnaftky?
Čo myslíte? Ostali sme bez ujmy na žalúdku, tak, ako to Slovnaft sľubuje? Alebo to naše citlivé brušká pocítili? Spísali sme pre vás naše dojmy.
Dvojité espresso – zmes arabiky a robusty (Filip)
“Mojou okamžitou voľbou bolo dvojité espresso. Dvojité espresso považujem za nápoj, ktorý by mal najlepšie odzrkadliť kvalitu kávy vo Fresh Corneri. Espresso, ktoré mi automat pripravil, bolo už na prvý pohľad o čosi menej “koncentrované” ako som zvyknutý. Káva mi jednoducho nevoňala. Cítil som aromatické tóny tmavšieho praženia spolu s chlebovou arómou. Prvé sústo espressa zaplavilo moje ústa horkosťou. Aj napriek výraznej horkosti však pôsobilo prázdne a vodnato. To sa čiastočne zmenilo na nižšej teplote. Chladnutím sa v káve začali objavovať jemné mandľové až marcipánové tóny. Boli fakt jemné a sprevádzané horkou dochuťou. Ako nositeľ rýchleho kofeínu na cestách by ma však toto dvojité espresso asi neurazilo. Najväčšími nedostatkami nápoja boli jeho štruktúra a nahorklá dochuť. Na druhej strane, oceňujem prítomnosť rozoznateľných sladkých a orieškových tónov. Širokú a rozmanitú skupinu kávičkárov na cestách by espresso tohto typu určite mohlo uspokojiť.”
Long Cooffe – zmes arabiky a robusty (Filip)
“Nie, v nadpise som sa nepomýlil. Automat ponúkal nápoj Long Cooffe, čo sa pravdepodobne číta Long Kúfe. Na chybe v softvéri som sa pobavil a objednal si nápoj podobný americanu. Dlhá čierna káva predstavovala horúcou vodou nariedené espresso. Long Cooffe bola jednoducho zlá voľba. Espresso, ktoré už samo o sebe zaostávalo v kvalite jeho štruktúry, som dostal zriedené ešte väčším množstvom vody. Káva pôsobila extrémne vodnato. Za všetkou tou vodou sa skrývalo zopár orieškov a mierna horkosť. Tejto káve však nepomohlo ani hladkanie pupčeka a ani pesnička o leknách z dielne No Name. Jediný zmysel tohto nápoja vidím v dĺžke jeho popíjania. Espresso, ktoré by ste do seba rýchlo kopli a frčali ďalej, si takto môžete popíjať v aute dlhšiu dobu. Avšak, zriedené a mdlé.”
Cappuccino – zmes arabiky a robusty (Gabriela)
“Celý proces prípravy kávy začal celkom dobre. Do pohára s veľkosťou M automatický kávovar najskôr pripravil single shot espressa a následne do neho pustil mlieko a mliečnu penu. Teda, to sme si aspoň mysleli, no neviem, či by som to nazvala penou. Ale k tomu sa dostanem o chvíľu.”
“Aróma cappuccina bola bežná, klasická. Nič zapamätateľné, žiadne zaujímavé ovocné tóny. V aróme viac vynikala vôňa sladkého mlieka ako samotnej kávy. Prekvapivé a pozitívne je však to, že cappuccino nebolo príliš horúce. Jeho teplota bola akurátna. A tak som sa mohla pustiť do ochutnávania. Lenže to nebolo také jednoduché. Jedna vec mi stála v ceste – mliečna pena. Niektorí si možno poviete, že čo to je za výmysel. Ako môže pena stáť v ceste a nedovoľovať káve prejsť? Toto isté som si hovorila aj ja, ale bohužiaľ to bola naozaj realita. Mliečna pena bola tak hutná, že by sme ju mohli použiť ako hmotu na modelovanie.“
„Napokon sa mi však predsa len podarilo vyslobodiť cappuccino uväznené pod bielou pokrývkou. Nič by sa však nebolo stalo, aj keby tam bolo ostalo uväznené naveky. Chuť cappuccina bola jednoducho nijaká. Najviac by toto cappuccino charakterizovalo prívlastok mdlé. Káva bola príliš vodnatá, nevýrazná, v mlieku sa strácala. Vo všeobecnosti to však nebolo najhoršie cappuccino, aké som kedy ochutnala. Radšej totiž mdlé a nevýrazné chute, ako prepálené, horké a dymovo chutiace cappuccino.”
Flat White – zmes arabiky a robusty (Gabriela)
“Po ochutnaní cappuccina som sa začala koncentrovať na druhý nápoj, ktorý som si vybrala. Tým nápojom bol flat white. Flat white mám skutočne rada, a tak som sa na tento počin tešila.”
“Aróma nápoja bola určite výraznejšia ako pri cappuccine. Tu som mohla začať reálne hľadať nejaké aromatické prvky. Škoda je, že v káve znovu nebolo možné nájsť nič zaujímavé. Vôňa bola veľmi bežná ako pri mliečnych kávových nápojoch z komoditnej zmesi. Musím však poznamenať, že mikropena už bola na prvý pohľad o stupeň lepšia ako pri cappuccine. Vrstva peny nebola tak veľká a samotná pena tak hutná. Prekvapila ma aj samotná chuť flat whitu. Bola jednoznačne výraznejšia, čokoládovejšia a orieškovejšia. Celkovo išlo o sladký flat white, ktorý nebol až taký zlý. Práve čokoládová sladkosť bola najväčším pozitívom kávy. Napriek tomu si však viem predstaviť, že by flatku neuškodila ešte výraznejšia chuť kávy. Double shot espressa sa aj vo flatku mierne strácal, pričom v tomto drinku by mala byť chuť kávy dominantná.”
“Najzaujímavejšie na týchto kávach bolo mlieko. Mlieko bolo naozaj chutné a sladké. V káve vytváralo príjemné krémové telo. V cappuccine prevládala najmä chuť mlieka. Cappuccino pôsobilo vodnato, čo mu teda na kvalite nepridávalo. Vo flat white bolo síce espresso výraznejšie, avšak ešte stále to nebolo dostačujúce.”
Hľadanie čerpačky s prémiovou Brazíliou
Náš prvý pokus bol úspešný len spolovice. Bez ochutnávky prémiovej stopercentnej arabiky z Brazílie sme jednoducho nevedeli zaspať. Preto sme sa vybrali na druhú čerpaciu stanicu Slovnaft. Pošťastilo sa. Druhá čerpačka v Košiciach bola oveľa väčšia a okrem automatického kávovaru disponovala aj pákovým kávovarom s obsluhou.
Obsluha čerpacej stanice nás inštruovala a vysvetlila, že v automate majú taktiež zmes arabiky a robusty, no v páke pripravujú prémiovú Brazíliu. Bingo. Objednali sme si dvojité espresso a cappuccino, ktoré sme dostali do keramických šálok. Sadli sme si na terasu, preložili nohy jednu cez druhú, pripravili zdvihnuté malíčky a pustili sa do ochutnávky.
Dvojité espresso – prémiová arabika z Brazílie (Filip)
“Dvojité espresso z páky malo už na prvý pohľad pomerne veľký objem. To už pred prvým sústom naznačovalo podobné problémy ako pri predošlom espresse. Očakávania sa potvrdili. Espresso jednoducho nemalo tú krásnu hutnú štruktúru, ktorú by si vyžadovalo. Bolo vodnaté a chuťovo ploché.”
“Chute, ktoré som v espresse pociťoval, však zďaleka neboli nepríjemné. Našiel som oriešky, tmavú čokoládu a rovnako, ako pri zmesi z automatu, aj sladký marcipán. V dochuti mi na jazyku ostávalo kakao a jemná horkosť. Pri lepšom nastavení receptu by mohlo ísť o príjemné konzervatívne espresso. Takto však ostávam gurmánsky neuspokojený.”
Cappuccino – prémiová arabika z Brazílie (Gabriela)
“Od druhého cappuccina som mala naozaj veľké očakávania, ktoré však postupne začali upadať. Začalo to pri espresse. Plusom bolo to, že do cappuccina skutočne išiel single shot espressa. Mínusom bolo množstvo kávy. Objem použitého single shotu bol na pomery klasického single shotu niekoľkonásobne väčší.”
“Problém nastal aj pri dobe extrakcie. Samotné espresso sa extrahovalo naozaj dlho. Tento vnem sa mi potvrdil aj v chuti cappuccina. Na jednej strane bolo cappuccino vodnaté a na druhej strane horké, preextrahované. Nedostatkom bolo aj napenené mlieko. Mliečna pena nebola mikropenou, obsahovala relatívne veľké bublinky. Zároveň bolo mlieko zohriate až príliš, a tak som dostala horúce cappuccino. Nedostatky sa našli pri výzore cappuccina. Latte art sa jednoducho nekonal. Avšak toto by som personálu čerpačky nevyčítala. Nie sú predsa profesionálnymi baristami.”
“Záverom teda ostáva, že bruško ma bolieť nezačalo, no nešlo ani o žiaden gurmánsky zážitok. “
Záver: Aká je káva zo Slovnaftky?
Káva zo Slovnaftky je priemerná. Také je zhodnotenie nášho kávového výletu za zázračnou a liečivou zmesou arabiky a robusty a 100% arabiky z Brazílie. Je však dôležité povedať, že v bruškách sa nám nespravila bublinka a ani sme nezačali kuckať, takže vlastne fajn.
Káva z Fresh Corneru nás teda neotrávila a na pomery čerpacích staníc bola úplne v poriadku. Obe kávové zmesi mali svoje plusy, ale aj svoje mínusy. Celkovo však treba povedať, že Fresh Corner sa kávovo určite posúva dopredu.
Hlavné nedostatky, ktoré pravdepodobne nie sú neriešiteľné, vidíme pri príprave kávy a pri nastavení receptúry. A to hlavne pri príprave kávy v pákovom kávovare. Avšak, je dôležité podotknúť, že sme navštívili len dve čerpacie stanice.
V každom prípade, ak by sme nejako vedeli pomôcť s našimi tipmi, prípadne so zaškolením personálu, sme k dispozícii.
Aké máte skúsenosti s kávami z čerpacích staníc vy? Vaše dojmy a postrehy nám zanechajte v diskusii.
Keď začal fresh corner káva bola ozaj super. Po pár mesiacoch prešli z top kávy na tú najlacnejšiu a od tej doby tam kávu nepijem. Prepražená brečka. Potvrdila mi to aj známa, ktorá tam pracovala. Keď vtáčika chytajú, pekne mu spievajú. Aj v tomto pripade plati zisk na prvom mieste. Poriadna káva stoji o čosi viac ako to co tam je teraz.
Mali by ste zajst na OMV. Ich kyslost by im zavidel kde aky ocot na trhu. Horsiu kavu som este asi nepil. A ak kavu nezachrani uz ani kilo cukru a mlieko aby bola vypitelna, je to co povedat.