Vstúpite do náhodne zvolenej kaviarne a skôr, ako sa vôbec stihnete zorientovať, vás na stene upúta esteticky pekne upravená tabuľa s lákavou ponukou. Poviete si „Super práca!“ a niečo si vyberiete aj bez toho, aby ste museli detailne študovať ponukový lístok. Takto nejako fungujú kriedové tabule, avšak možností ich využitia je omnoho viac. Záleží len na fantázii.
V tejto súvislosti nás veľmi zaujal koncept zvaný „Kriedové Čmáry“, ktorý zabezpečuje dizajn práve takýchto kriedových tabúľ. Pre kaviarne, reštaurácie, ale pokojne aj pre skrášlenie vašich bytových priestorov.
„Dostala som sa k tomu úplnou náhodou,“ prezradila v rozhovore pre Blog o káve autorka projektu Veronika Barabášová. „Postupne od akvarelu, cez kaligrafiu. Tam som natrafila aj na takúto formu písania a keďže kresbičky sú tiež moje hobby, skúsila som to. Dala som sa do reči v jednej mnou často navštevovanej kaviarni a zadarmo som sa realizovala. Fascinujú ma tabule, ktoré je možné vidieť v zahraničí. V Čechách a v Maďarsku sú v tomto obore na vysokej úrovni, o USA samozrejme ani nehovorím.“
Tabule z dielne Kriedových Čmár nájdete napríklad v Too Good na Bajkalskej ulici v Bratislave, ale aj v MLSKAfé, Monsters Cafe and Bar, Feriba, prípadne Keška – geocaching shop&café. „Mojou hlavnou základňou je Bratislava spolu s mestom Martin. Rada sa však realizujem aj v ktoromkoľvek inom regióne, moje heslo je jednoduché: Akákoľvek nepopísaná tabuľa je moja výzva,“ usmiala sa talentovaná autorka.
Pripusťme situáciu, že niektorá z kaviarní, prípadne reštaurácií, sa rozhodne pre kriedovú tabuľu. Čo všetko je v tejto situácii potrebné zvážiť?
„Ak pôjde o vonkajšiu tabuľu, tak odporúčam kriedové alebo permanentné fixky,“ odpovedala Veronika Barabášová. „Tabuľa na stene by sa mala dať odmontovať, aby sa dala ľahko popísať a prípadne aby sa neskôr dala meniť aktuálna ponuka. Stačia mi obyčajné kriedy, ale vždy som rada, ak si zákazník dopredu rozvrhne, čo na tabuli vlastne chce.“
„Robím to tak, že záujemcovi pošlem dotazník, vďaka ktorému získam základné údaje. Následne prídem na prevádzku, spoločne si prejdeme dizajn, obsah i preferencie zadávateľa. Pripravím digitálny návrh do fotky, vďaka ktorému je možné veľmi dobre vidieť výsledný dizajn. Zákazník teda vie, čo kupuje,“ skonštatovala Bratislavčanka, ktorá nám prezradila aj to, koľko jej dielo stojí: „To závisí od zložitosti prevedenia, vždy ide o originálny dizajn na mieste a na mieru. Meter štvorcový sa pohybuje od 40 do 60 eur.“
Veronika má kaviarenské prostredie rada a pobyt v ňom si užíva. Keď sme sa jej opýtali na to, ktorá káva jej vie najviac ulahodiť, nedostali sme úplne konkrétnu odpoveď: „Každému chutí niečo iné, každý má svoju dobrú kávu. Ja som k dobrej káve privoňala na ceste po Toskánsku. Vtedy som si začala viac všímať chuť a vôňu kávy. Nemám nejakú obľúbenú, ale mám rada tie jemnejšie. Dve kapúča denne a nepohrdnem ristrettom po obede.“
„Rada zájdem do Kafíčka v Apollo BC, prípadne do Martinusu. Ale musím povedať, že najlepšia je kávička v Livigne na zjazdovke, prípadne v tamojšej mliekarni,“ dodala Veronika Barabášová na záver nášho rozhovoru.
My radi dopĺňame, že jej dielo môžete sledovať na stránke „Dizajn Kriedových Tabúľ“ na Facebooku, prípadne na @kriedove_cmary na Instagrame.