Káva vie pomôcť aj pri cvičení v posilňovni, pri športovaní, prípadne pri akejkoľvek inej fyzickej aktivite. Okamih vyčerpania môže pri vhodnom dávkovaní odsunúť až o 21 minút. My vám povieme, kedy si ju máte dať a koľko jej budete potrebovať, aby ste to zvládli čo najideálnejšie.
Za všetko môže samozrejme kofeín, ktorý do tela nemusíte nevyhnutne dostať kávou. Pomôcť vám vedia aj iné kofeínové nápoje, prípadne energetické drinky.
Kávu si treba dať 45 minút vopred
V aktuálnom rozhovore tému vysvetlila trénerka britskej atletickej asociácie UKA (United Kingdom Athletics) a bežkyňa na ultradlhé vzdialenosti Alexandra Cooková, ktorá je súčasne aj registrovanou klinickou a športovou dietologičkou.
„Jedna zo štúdií naznačuje, že v záujme zvýšenia úrovne vašej výdrže je najlepšie vypiť kávu približne 45 minút pred začiatkom cvičenia,“ povedala Cooková pre Cosmopolitan. „Mnoho ľudí si myslí, že im pomôže príjem kofeínu na začiatku fyzickej aktivity, ale výskumy ukazujú, že optimálny čas na jeho prijatie je približne 45 minút až hodinu pred začiatkom.“
Kofeín oddiali vyčerpanie o 21 minút
Alex Cooková okrem toho prezradila, že ideálne by v tom čase – teda necelú hodinu pred začiatkom aktivity – bolo prijať okolo 330 miligramov kofeínu. V takom prípade vie športovec oddialiť okamih vyčerpania až o 21 minút.
„Kofeín je po skonzumovaní pomerne rýchlo absorbovaný prostredníctvom tenkého čreva, obehovým systémom sa dostane do tkanív a o jeho rozpad sa stará pečeň. Rýchlo je absorbovaný aj mozgom. Jeho zvýšená úroveň sa v krvnom riečisku prejaví po 15 až 45 minútach, pričom vrchol je dosiahnutý po približne hodine.“
Nastavte si budík
„Osobne som prišla na to, že všetko si treba dobre naplánovať a budík si na mobile nastavujem na hodinu pred začiatkom cvičenia alebo akejkoľvek športovej aktivity. Je to fajn spôsob, vďaka ktorému sa postarám o to, že príjem kofeínu načasujem tak, aby som dosiahla optimálny efekt,“ skonštatovala Cooková.
Kávou si pomáhajú traja zo štyroch športovcov
Alexandra osobne pozná mnohých špičkových športovcov a tvrdí, že kávou si pri tréningu pomáhajú mnohí. Je to povolený doping a bola by škoda nevyužiť ho.
„Kofeín a produkty, ktoré obsahujú kofeín, užívajú v záujme zvýšenia výkonnosti traja zo štyroch športovcov. Kofeín nájdete v šatniach takmer všetkých futbalových a rugbyových tímov, pričom za všetko toto môže skutočnosť, že má pozitívny vplyv na vytrvalostný výkon a na zvládanie mimoriadne intenzívnej aktivity.“
V ďalšej časti rozhovoru odborníčka vysvetlila aj ďalšie záležitosti týkajúce sa toho, prečo je kofeín v profesionálnom športe taký obľúbený a prečo funguje tak dobre. „Príjem kofeínu zintenzívňuje oxidáciu tukov a súčasne má akýsi šetriaci efekt na našu zásobáreň uhľohydrátov. Práve toto v konečnom dôsledku vedie k oddialeniu okamihu vyčerpania.“
S kofeínom to neprežeňte
Všetko to vyznie veľmi jednoducho, ale v skutočnosti to také jednoduché vôbec nie je. Príjem väčšieho množstva kofeínu sa neodporúča a ak si chcete dať pred cvičením až 330 miligramov, tak počas zvyšku dňa by ste sa mu mali de facto úplne vyhnúť. Maximálne odporúčané denné množstvo kofeínu, ktorý by ste mali prijať, je totiž 400 miligramov a u tehotných žien ešte menej.
Náš tip: v tejto súvislosti by sme vám odporučili článok „Koľko kofeínu obsahuje káva?“, ktorý vám v téme pomôže lepšie sa zorientovať a naplánovať si množstvo prijatej kávy.
Nuž a myslieť treba aj na inú skutočnosť. Ak cvičíte v podvečerných alebo večerných hodinách a prijmete veľké množstvo kofeínu, môže to mať neblahý vplyv na váš spánok. Preto si dajte pozor, radšej to neprežeňte a odpozorujte, ako na kofeín reaguje vaše telo. Každý človek je totiž iný a každého hranica je niekde inde.
Dehydratácie organizmu sa nebojte
Odborníčka sa okrem toho pristavila aj pri téme dehydratácie organizmu. Niektoré zdroje hovoria o tom, že káva odvodňuje a ak by sa mal športovec potom pri výkone fyzickej aktivity ešte aj poriadne spotiť, mohol by prísť o veľké množstvo tekutín. Podľa nej však táto téza neplatí.
„Pohár kávy si v skutočnosti môžete rátať do denného príjmu tekutín. Štúdia v roku 2014 ukázala, že pri priemernom dennom množstve prijatého kofeínu neexistujú žiadne dôkazy týkajúce sa dehydratácie.“
„Vplyv konzumácie kávy a vody (800 ml) bol skúmaný na 50 mužoch, avšak neboli spozorované žiadne zmeny na krvných či močových ukazovateľoch týkajúcich sa dehydratácie. To znamená, že ak sa konzumuje v striedmom množstve, má kofeínový nápoj podobné hydratačné kvality ako voda,“ zdôraznila Cooková vo svojom odbornom stĺpčeku pre exalt.co.uk.