O obsedantno-kompulzívnej poruche (OCD), prípadne obsedantnej neuróze, ste už pravdepodobne počuli. Trpel ňou napríklad seriálový hrdina Monk a všeobecne ide o pomerne rozšírený problém, ktorý sťažuje život mnohým ľuďom. Výskumníci však aktuálne prišli na to, že káva môže osobám s OCD pomôcť.
Čo je to obsedantno-kompulzívna porucha?
Podľa Wikipedie je OCD „neuróza, pri ktorej sa chorému proti vôli vtierajú do mysle rôzne obsahy, pociťuje nutkanie na rôzne úkony a konanie, ktoré sám považuje za nezmyselné alebo nesprávne (rátať dlaždice na ulici, opakovane sa vracať a kontrolovať zavretie okien, vody, zamknutie dverí, sebe alebo niekomu blízkemu škodiť na zdraví, atď.). Vnútorný boj proti realizácii týchto vtieravých myšlienok vyvoláva napätie a úzkosť.“
Keď si obsedantno-kompulzívnu poruchu rozmeníme na drobné, tak obsesia je nutkavá, chorobne sa vnucujúca predstava, prípadne posadnutosť, no a kompulzia je zasa nezmyselné vykonávanie určitých pohybov, ktorým sa postihnutý nedokáže ubrániť. Človeka toto všetko oberá o čas, spôsobuje mu stres, ale zasahuje aj do vzťahov s inými ľuďmi.
Existuje viac typov ľudí s OCD. Takí „kontrolóri“ napríklad neprestajne kontrolujú zámky na dverách, vypínače, prípadne aj to, či nenechali pustený plyn alebo vodu. „Umývači a čističi“ si zakaždým umývajú ruky a dodržujú enormnú hygienu, aby sa ničím nenakazili. Ako píše stránka bbpsycholog.sk, existujú však napríklad aj „usporadúvači a opakovači“, prípadne „hromadiči“. Je toho teda viac.
Pacientom s OCD pomáha káva
Izraelskí výskumníci pod vedením psychológa Hadara Naftaloviča z Jeruzalemskej univerzity skúmali, aký vplyv má na ľudí s OCD šálka kávy. Pozorovali, čo sa po vypití obľúbeného nápoja zmení a ako sa budú správať. Výsledky ich do istej miery prekvapili; osoby trpiace touto poruchou dokázali po vyvolaní „problému“ vyčkať až dvakrát dlhšie a vykazovali menšiu vystresovanosť.
Vyzerá to tak, že za všetko mohlo nabudenie spôsobené kofeínom. Vyšší stupeň bdelosti následne vytvoril akési prirodzené zábrany, vďaka ktorým dokázali kontrolovať nechcené a kompulzívne myšlienky a správanie.
Pomáha kofeín a vyšší stupeň bdelosti
„Náš výskum ukázal, ako môže vyšší stupeň prebudenia pomôcť s potlačením kompulzívneho správania,“ povedal Naftalovič, ktorého štúdia bola publikovaná v Journal of Anxiety Disorders. „Lekárom to môže pomôcť s lepšou kontrolou kompulzívnych symptómov ich pacientov a súčasne sa to môže postarať o lepšie výsledky procesu liečby.“
Doktor Naftalovič spolu s kolegami zhromaždil celkovo 47 jednotlivcov, ktorí mali silnejšiu verziu obsedantno-kompulzívnej poruchy. Zameral sa na takých, ktorí majú doslova panický strach zo znečistenia, prípadne kontaminácie a disponujú kompulzívnymi čistotno-hygienickými zvyklosťami.
Inak povedané; ak sa udeje aj akákoľvek maličkosť, ktorá sa im nepozdáva, musia si ísť dôkladne umyť ruky a všetko vydezinfikovať. Kým tak nespravia, budú prehnane nervózni a nepokojní.
Bezkofeínová káva nepomohla
Všetci dobrovoľníci dostali kávu, ibaže niektorí klasickú s kofeínom a niektorí bezkofeínovú. Sami pritom o ničom netušili. Následne boli požiadaní o to, aby sa dotkli napodobeniny špinavej detskej plienky a výskumníci už len pozorovali, čo to s nimi spraví.
Napokon dospeli k záveru, že tí účastníci, ktorí dostali kávu s kofeínom, vykazovali omnoho menší stupeň úzkosti a nepokoja. Okrem toho nepociťovali až takú veľkú nutnosť ísť si umyť ruky, ako tí, ktorí dostali kávu bez kofeínu – bez umytia a vydezinfikovania rúk vydržali v priemere dvakrát tak dlho. Hlavnú rolu tu teda zohral práve kofeín.
„Zvýšený stupeň prebudenia vyvolaný príjmom kofeínu môže posilniť zábrany, čo napokon môže zohrať kľúčovú rolu pri odstavení dotieravých myšlienok (napríklad odporu a znechutenia), pocitu naliehavosti, ale aj kompulzívnej čistotnosti u jednotlivcov s vysokými obavami týkajúcimi sa kontaminovania,“ stojí v stanovisku tímu výskumníkov.