Spoločnosti, ktoré zabezpečujú kávu pre silné trhy, začínajú naskladňovať čoraz väčšie množstvo tovaru. Uvedomujú si, že kríza vyvolaná koronavírusom nemusí byť len otázkou niekoľkých týždňov a situácia sa teoreticky môže zhoršiť. Ak by sa tak stalo, mohli by byť ohrozené dodávky tejto komodity a bude lepšie mať ju naskladnenú priamo v krajinách spotreby.
Prvé problémy sa dostavujú už aj teraz. Prepravná kapacita klesá, spoločnosti majú problémy napríklad s nájdením kamionistov a ďalších pomocníkov. „Každý sa pokúša všetko urýchliť,“ povedal riaditeľ exportéra výberovej kávy Caravela Coffee pre územie Kolumbie Carlos de Valdenebro pre agentúru Reuters.
Zaujímavé slová pridal aj zástupca jedného z najväčších brazílskych exportérov, ktorý si neželal byť menovaný: „Máme dopyt zo strany odberateľov vo všetkých silných krajinách, USA, Japonsku či Nemecku. Máme ho v zásade od všetkých najväčších pražičov na svete. Zrná chcú mať u seba čo najskôr. Pre istotu…“
Ako spomína skôr uvedený zdroj, problém je aj v tom, že mnoho kontajnerov uviazlo v rôznych karanténnych situáciách. Stačí, že sa v niektorom prístave objavil jeden prípad nákazy a zamestnanci boli automaticky izolovaní. Takýchto prípadov je čoraz viac.
„Pražiarne, ale aj bežní obchodníci, si robia zásoby,“ uviedol jeden z londýnskych obchodníkov s kávou. „Skôr či neskôr očakávajú narušenie dodávky.“
Situácia má vplyv aj na nárast cien, ktoré sú v Brazílii aktuálne veľmi vysoké. Za 60-kilogramové vrece si predávajúci aktuálne pýtajú takmer 550 realov, čo je v prepočte okolo 97 eur. Farmári sú pritom zvyčajne spokojní už aj so sumou okolo 500 realov, teda 88 eur. Je teda dosť možné, že vďaka situácii si trochu prilepšia.
Tento pozitívny stav však nemusí trvať dlho. Brazília môže onedlho pozbierať najlepšiu úrodu v histórii a očakáva sa až 70 miliónov vriec kávy, avšak čo ak bude vtedy už taká kríza, že kávu nebude možné prepraviť? Celkom otvorene sa hovorí o hroziacom nedostatku kontajnerov, čo by farmárom mohlo spôsobiť poriadne vrásky na tvári.
A nemusí ísť len o problém s kontajnermi, pretože ak sa vírus rozšíri v krajinách strednej a južnej Ameriky, môže vzniknúť aj problém s pracovnou silou, ktorá by mala kávu zbierať. V mnohých oblastiach aktuálne platia karanténne opatrenia a nie je jasné, kedy budú uvoľnené.
„Zber kávy má začať na konci apríla, prípadne na začiatku mája,“ uviedol šéf kolumbijskej federácie pestovateľov Roberto Vélez. „Musíme sa pripraviť na veľkú pravdepodobnosť toho, že súčasné obmedzenia budú predĺžené a budú platiť aj dlhšie, ako do 13. apríla.“
Farmárov a ich zamestnancov sa karanténne opatrenia netýkajú a môžu pracovať, avšak správa hovorí o tom, že počas zberu je do kávových oblastí potrebné presunúť až okolo 150 000 dočasných pracovných síl. A to už vôbec nebude jednoduché.
„Možno máme jedny z najlepších cien v histórii, ale na druhej strane čelíme logistickým problémom, koronavírusu a strachu,“ dodal Vélez.