V súvislosti so speváčkou Adele sa pred niekoľkými rokmi hovorilo o tom, že sa dala na tzv. diétu Sirthfood a práve tá jej pomohla výrazne schudnúť. Nuž a keď sa tieto slová rýchlosťou blesku rozleteli do periodík a publikácií po celom svete, vyznávači tohto postupu sa rozmnožili ako huby po daždi. Veď za skúšku predsa človek nič nedá.
Adele o svojom chudnutí podľa všetkého verejne ani nehovorila, avšak New York Post tvrdil, že vďaka držaniu sa diétneho plánu schudla 50 libier, čo je necelých 23 kilogramov. Keď sa potom na verejnosti objavila s výrazne chudšou postavou, odrazu každý zbystril pozornosť a chcel vedieť, čo to tá „Sirtfood Diet“ vlastne je. Práve toto označenie totiž v rozhovore pre bulvárny The Sun použil speváčkin tréner.
Dostupné informácie hovoria o tom, že okrem populárnej speváčky sa cestou tejto diéty vybrali napríklad aj britská celebrita Pippa Middletonová a dokonca aj niektorí slávni športovci, napríklad bývalý boxer David Haye.
Čo je to diéta Sirtfood?
V jednoduchosti povedané ide o uprednostňovanie jedál, ktoré obsahujú určité výživné látky podporujúce aktiváciu sirtuínu. Patrí tu napríklad víno, čokoláda, ale aj nami obľúbená káva, takže pre mnohých ľudí ide o prijateľný variant chudnutia.
Ak si požičiame definíciu Wikipedie, tak spomínané sirtuíny „predstavujú skupinu enzýmov, ktoré odstraňujú acetylové a ďalšie kyselinové zostatky z modifikovanej aminokyseliny lyzín, čím regulujú široké spektrum bunkových pochodov súvisiacich hlavne s bunkovou energetikou a homeostázou. Sirtuiny boli nájdené takmer u všetkých skupín živých organizmov vrátane niektorých vírusov.“
Čo zahrnúť do Sirtfood diéty?
Podľa dostupných zdrojov by mal človek uprednostňovať jedlá, ktoré sú bohaté na polyfenoly. Tie majú do istej miery potláčať chuť do jedla, aktivovať spaľovanie tukov a okrem toho aj dobre chutia.
Patria sem napríklad:
– citrusové plody
– červená cibuľa
– červené víno
– čili
– čokoláda (s 85 percentným podielom kakaa)
– čučoriedky
– datle
– extra panenský olivový olej
– jahody
– kaleráb
– kapary
– kapusta
– KÁVA
– kel
– lurkuma
– ligurček lekársky
– olivy
– petržlen
– pohánka
– rukola
– sója
– vlašské Orechy
– zelené jablká
– zelený čaj (matcha)
– zeler
V prvej fáze sa treba poriadne obmedziť
Podľa zástancov diéty je ideálne piť zeleninové šťavy zo spomínaných potravín a má to svoje zdôvodnenie: v prvých dňoch je totiž povolený len príjem 1 000 kcal, neskôr 1 500 kcal. Nuž a to je pochopiteľne veľmi málo, takže pri tisícke kalórií sa dá zapojiť maximálne jedno ľahučké jedlo, pri 1 500 by to mohli byť dve.
„Taká týždňová očista na prečistenie organizmu, prečo nie,“ uviedla výživová poradkyňa Svatava Zacharová pre zeny.cz. „Avšak dlhodobo sa to dodržiavať nedá, pretože to garantuje jojo efekt.“
„Ak sa rozhodnete pre sirtuíny, začnite ich do svojho jedálnička začleňovať postupne – kapusta, čučoriedky, olivy, rukola, atď. Počas prvého týždňa jedzte každý deň jedlo bohaté na sirtuíny, ktoré doplňte zeleninovým smoothie. Ďalšie dva týždne jedzte po tri jedlá bohaté na sirtuíny denne a opäť zeleninové šťavy. Po skončení kúry sa už nemusíte toľko obmedzovať, ponechajte si zdravý jedálniček a tie sirtuínové potraviny, ktoré vám vyhovujú. Pri tejto diéte nie je zakázané žiadne jedlo, dokonca ani čokoláda,“ dodala Zacharová.
Pomáha aj káva
Pre nás je pochopiteľne zaujímavé hlavne to, že súčasťou tejto diéty je i káva a ako vieme, tá pri chudnutí vie zohrať svoju rolu. Celkovo však na sirtfood diétu nájdeme rôzne názory a zdá sa to byť veľmi jednoduché na to, aby to bola pravda.
„Jedálniček by mal sám o sebe ‚zapnúť‘ sirtuínové gény, hlavne SIRT-1, ktoré majú naštartovať metabolizmus, zlepšiť spaľovanie tukov, avšak napríklad aj bojovať so zápalmi a tlmiť chuť do jedla,“ povedala odborníčka spoločnosti Yummly Edwina Clarková pre Women’s Health.
„Doteraz nazbierané dôkazy naznačujú, že obmedzenie kalórií a občasný pôst môžu byť efektívnou stratégiou zameranou na schudnutie a zlepšenie metabolického zdravia. Avšak nemusí to byť vhodné pre každého,“ dodala Clarková.
Tisíc kalórií denne = veľký hlad
Pár slov pridala aj doktorka Caroline Apovianová z Boston Medical Center: „Po tých tisíc kalóriách bude mať väčšina ľudí pocit veľkého hladu. A ak nepatríte medzi fanúšikov zeleného džúsu, ktorý je podstatnou zložkou prvého týždňa, budete mať ešte väčší hlad. Nuž a keďže ide v prvej fáze hlavne o stratu vody, tak hneď, ako sa vrátite k normálnemu jedeniu, vám táto váha nabehne späť.“
Celkovo to teda vôbec nebude také jednoduché, ako by si niekto mohol myslieť. „Pri váhe zohráva svoju rolu množstvo vecí vrátane komplexných interakcií medzi naším jedinečným genetickým nastavením a našou stravou, zvyklosťami týkajúcimi sa pohybu, spánkovými návykmi, ale aj emocionálnym stavom,“ pripomenula Clarková, na ktorej slová nadviazala Apovianová: „Napokon je dôležité jesť stravu bohatú na viacero rôznych zdravých jedál, treba zapojiť príjem bielkovín, rôznych druhov ovocia a zeleniny. Toto je udržateľnejší spôsob chudnutia.“
Fundovaná rada pre kávičkárov
My by sme určite odporučili začať rannou kávou, po ktorej dokáže človek fungovať aktívnejšie. Má väčšiu chuť do pohybu, je agilnejší a tým pádom spáli omnoho viac kalórií, ako keby sa len vyvaľoval na posteli. V tom prípade by mu nepomohli ani tajomné zázraky sirtfood diéty.