Na konci Telgártu v smere na Poprad nájdete jednu z najkrajších a najštýlovejších kaviarní na Slovensku. Volá sa Depo Café Telgárt, ponúka vynikajúcu kávu v jedinečnom prostredí a zároveň aj parádne možnosti turistiky a pobytu v prírode.
Manželom Andrejovi a Zuzane Šramkovcom tento ťah ozaj vyšiel a lákajú hostí z blízkeho i ďalekého okolia. Kávičkovanie pod Kráľovou hoľou len pár metrov od atraktívneho Chmarošského viaduktu jednoducho má svoje čaro.
Idea skrsla počas lockdownu
„Nápad sa zrodil minulý rok na prelome marca a apríla, teda uprostred prvej vlny koronavírusu,“ povedal Andrej Šramko v rozhovore pre Blog o káve. „Bol lockdown a mali sme množstvo času i priestoru premýšľať o nových plánoch a projektoch. Priznám, že s prvotným nápadom prišla manželka Zuzka, ktorá už dlhšie snívala o vlastnej kaviarni.“
Slovo dalo slovo a začala fáza príprav. Andrej pochádza z Telgártu a s rodinou v tejto oblasti podniká v cestovnom ruchu, takže umiestnenie kaviarne bola podľa neho jasná voľba. Ale ako sa mladému páru podarilo zohnať vhodný vozeň?
„Úplnou náhodou,“ usmial sa Andrej. „Hľadali sme na viacerých miestach a paradoxne sme ho mali hneď pod nosom. Bol odstavený pri Dobšinskej ľadovej jaskyni na stanici, ktorá je z Telgártu vzdialená približne desať kilometrov. Chátral, roky bol nevyužívaný a čo bolo najhoršie, nemal podvozok. Práve toto sa napokon ukázalo ako najväčší problém a nikdy by sme si nepomysleli, že nájsť podvozok bude ťažšie ako samotný vozeň!“
Žiadny luxusný Orient Expres, ale oblastná história
Vozeň môžeme označiť za historický kúsok a jeho noví majitelia chceli, aby z neho história doslova dýchala. Interiér aj vybavenie sa snažili prispôsobiť dobe, z ktorej pochádza.
„Chceli sme, aby to istým spôsobom nadväzovalo na tému výstavby Chmarošského viaduktu,“ prihlásila sa o slovo Zuzana Šramková. „Je to najkrajšia železničná trať na Slovensku pochádzajúca z 30. rokov minulého storočia: Červená Skala – Margecany. Určite sme nechceli ísť do žiadneho luxusného Orient Expresu, ale túžili sme vytvoriť priestor dýchajúci našou oblastnou históriou.“
Čo nájdete vo vozni Depo Café Telgárt?
„Vagón sme prerábali asi dva mesiace a všetko sme chceli stihnúť do začiatku letnej sezóny. Boli sme obmedzení malým priestorom celého vagóna, takže sme museli urobiť aj pár kompromisov. Určite sme chceli zachovať vlakové sedenie, ktoré sme doplnili o staré drevené stoličky. Na steny putovali vzorované tapety, zlaté rámy a čiernobiele historické fotografie z výstavby už spomínanej železničnej trate a viaduktu,“ opísala Zuzana lákadlá, na ktoré sa môžu návštevníci Depo Café Telgárt tešiť.
Okrem toho pridala zaujímavé informácie o niekoľkých originálnych historických artefaktoch, ako napríklad pragotrone (tabuli príchodu vlakov), ktorý využívajú ako menu na stene, ale aj o pretáčacích hodinách, pôvodnom drevenom železničnom nápise Švermovo (Telgárt sa tak označoval v rokoch 1948 až 1990), či o originálnom železničnom stĺpe. „A deti určite zaujme model vláčika, ktorý premáva vnútri po celom obvode vagóna,“ dodala.
Návštevníci z celého Slovenska
Netradičná kaviareň funguje od polovice júla 2020. V tom čase bolo všetko fajn, proticovidové opatrenia boli minimálne a keďže málokto cestoval na dovolenku do zahraničia, Slováci hromadne odhaľovali krásy svojej krajiny a navštevovali aj okolie Telgártu.
„Leto dopadlo nad očakávania,“ prezradil Andrej Šramko. „Veľmi nám pomohlo, že boli voľnejšie opatrenia, ale neskutočne nás prekvapilo, že k nám prichádzali ľudia z celého Slovenska. Nesmierne nás teší, že aj touto cestou môžeme pomôcť cestovnému ruchu na Horehroní. Táto oblasť si to zaslúži.“
Škoda len, že na prelome rokov 2020 a 2021 prišla druhá vlna pandémie, ktorá rozkvet pribrzdila. „Veru tak. Po lete sme mali veľké očakávania a od zimy sme si sľubovali veľa, keďže Depo Café je len 200 metrov vzdialené od lyžiarskeho strediska Ski Telgárt. Ale bohužiaľ, kvôli opätovnému lockdownu sme nakoniec mali otvorené len výdajné vlakové okienko a lyžiarska sezóna v podstate neexistovala.“
Kam na výlet v okolí Telgártu?
Ak ste ešte nenavštívili Telgárt a jeho okolie, rozhodne by ste tak mali spraviť. V srdci Slovenska nájdete miestami nedotknutú prírodu, v blízkosti niekoľko národných parkov a vynikajúce možnosti na turistiku.
„Nachádzame sa na rozhraní troch národných parkov: Nízke Tatry, Slovenský raj a Muránska planina,“ pripomenul Andrej. „Možností na turistiku je nespočetne veľa. Kráľova hoľa je tutovka, priamo v Telgárte možno navštíviť ikonické viadukty, nový drevený kríž s výhľadom na Horehronie či prameň Hrona. Dobšinská ľadová jaskyňa, rebríky v Slovenskom raji alebo Hrad Muráň a lúka plná sysľov na Muránskej planine sa nachádzajú iba pár minút autom z Telgártu.“
Náš tip na ubytovanie: Priamo pri Depo Café sa nachádzajú Apartmány Ski Telgárt, v dedine sa možno ubytovať v objektoch Chaty Ski Telgárt s wellnessom alebo v Hoteli Telgárt. Stačí kliknúť na adresu www.regiontelgart.sk/ubytovanie a dozviete sa viac.
Depo Café a Mlsnacava
Vo vagónovej kaviarničke Depo Café Telgárt podávajú banskobystrickú kvalitu značky Mlsnacava. „V podaní Mlsnacava sme išli do osvedčenej klasiky, stopercentnej arabiky, ktorá má jemnú, ovocnú aciditu, a je vyvážená príjemnou horkosťou,“ prezradila nám Zuzana. „S kávou sme veľmi spokojní, pochvaľujú si ju aj zákazníci. Mlsnacava nám do konceptu zapadla aj dizajnom obalov, ktoré majú, a preto už máme aj vlastnú etiketu s grafikou Chmarošského viaduktu a Depo Café.“
„Zatiaľ ju ponúkame len na espresso. Bohužiaľ sme veľmi limitovaní priestorom baru, keďže vagón už nevieme “nafúknuť”. V budúcnosti by sme však určite chceli ponúkať aj alternatívne prípravy, veď filtrované kávy sú momentálne veľmi obľúbené,“ dodala Zuzana Šramková v rozhovore pre Blog o káve.
Sledujte Depo Café Telgart:
Instagram: @depocafe_telgart
Facebook: @depocafetelgart
kaviarnicka je to naozaj pekna, pacil sa nam najma vlacik kruziaci dookola vagona, bohuzial, obsluha nas uspesne ignorovala, aj ked sme tam sedeli 15 min a pocet hosti bol nizsi nez pocet personalu.
za mna – vyslovene neodporucam