Štyri odlišné kávy vypestované tými istými farmármi a spracované slovenským farmárom a spracovateľom Mariánom Takáčom. Presne také sú vietnamské novinky od pražiarne Coffeein. Vďaka kooperácii slovenskej pražiarne a slovenského producenta kávy žijúceho v juhovýchodnej Ázii môžete ochutnať štyri rovnaké, a predsa veľmi odlišné loty skvelej vietnamskej výberovky.
V čom sa kávy Vietnam Lang Biang líšia?
Kľúčovým faktorom, ktorý dodal jednotlivým kávam odlišné chute, je ich spracovanie. Spracovanie kávy je proces, ktorý prepája zber zrelých kávových čerešní a export hotového zeleného zrna k pražiarom. Zahŕňa niekoľko krokov, ktoré sa líšia v závislosti od typu spracovania. Vďaka týmto krokom môžu farmári a spracovatelia vyzdvihnúť prirodzené chute obsiahnuté v káve alebo jej naopak dodať grády a obohatiť ju o zaujímavé funky chuťové tóny.
Práve spracovanie je jedným z faktorov, ktorý vo svojej šálke pocítite najvýraznejšie. Ochutnávka tej istej kávy spracovanej štyrmi rôznymi metódami tak môže byť veľmi zaujímavý a poučný zážitok. Preto sa dlho neprechádzajme okolo horúcej kaše a poďme na ochutnávku štyroch “Vietnamov” od Coffeeinu.
Poznámka: V Coffeeine pre vás všetky štyri kávy napražili v dvoch stupňoch praženia. Svetlé praženie sa hodí viac na prípravu filtrovanej kávy, zatiaľ čo stredné praženie si vychutnáte viac vo forme espressa. V tomto článku sme pre vás ochutnali svetlejšie praženie.
Náš tip: pri nákupe na eshope coffeein.sk použite zľavový kód BLOGOKAVE10. Kávy od Mariána Takáča nájdete ako Vietnam Lang Biang.
Vietnam Lang Biang Double Washed
Najčistejším a najľahším lotom z vietnamských noviniek je káva spracovaná mokrou metódou – konkrétne dvojitým premytím. Pri tomto spracovaní sa zozbierané čerešne zbavia všetkých semenných obalov a kávovníkové zrno (kôstky čerešne) sa suší úplne očistené. Vďaka tomu sa káva vyznačuje ľahším telom a jemnými chuťami. Na druhej strane sú chute tejto kávy veľmi jasné, transparentné a vyvážené. Pri príprave pocítite ľahkú ovocnú a sladkú vôňu, ktorá sa pretaví aj do chutí filtrovanej kávy. Tým bude dominovať mliečna čokoláda, jemné bobuľové a citrusové ovocie (pomaranč, grep a broskyňa) a kvetiny (najmä baza a jazmín).
Pri príprave premytého Vietnamu sa zamerajte na dve veci. Prvou je pomer namletej kávy a použitej vody. Vďaka pomeru 1:15 dosiahnete príjemnú štruktúru a intenzitu chutí. Druhým faktorom, na ktorý sa zamerajte, je vyššia teplota vody. Premyté kávy si často vyžadujú vyššiu mieru extrakcie. Pri tomto lote sa nám osvedčilo 96 stupňov Celzia, ktoré viedli k výraznej sladkosti a kvetinovosti. Kompletný recept so všetkými parametrami nájdete v závere článku.
Vietnam Lang Biang Pink Honey
Metóda Pink Honey je zaujímavou variáciou klasického Honey spracovania. Ešte pred odstránením šupky z kávovníkových čerešní podstúpia celé čerešne krátku fermentáciu za prístupu kyslíka. Následne sa pomocou mokrého mlynu zbavia vrchných semenných obalov. Na zrnkách tak ostane časť dužiny, ktorá je sfarbená jemne do ružova. V ďalšom kroku sa zrnká sušia spolu s dužinou, ktorá ovplyvňuje výslednú chuť kávy.
Vôňa aj chute tohto lotu sú výrazne sladké. Už pri otvorení balíčka sa v myšlienkach presuniete do továrne na čokoládu. Čokoláda je výrazná aj v samotnej chuti, v ktorej sa strieda so zrelým bobuľovým ovocím. Telo kávy je plné, sirupové a štruktúra veľmi príjemná. Pri príprave odporúčame pomer 1:16, teplotu vody 92 stupňov Celzia a stredne jemné mletie.
Vietnam Lang Biang Extended Natural
Podobne ako pri metóde Pink Honey, predchádza takzvanej predĺženej naturálnej metóde krátka fermentácia. Fermentáciu strieda umytie čerešní čistou vodou a sušenie čerešní vcelku. Pri pomalom sušení celých čerešní vplýva prítomnosť semenných obalov na chuť samotného kávovníkového zrna. Tie mu dodávajú vyššiu komplexnosť chutí, výraznú sladkosť a plné telo. Vďaka tomu sa čerstvé ovocie z predošlých lotov zmení na sladučké sušené ovocie (hlavne hrozienka a sušené citrusy) doplnené o sladkosť trstinového cukru a karamelu.
Podobne, ako pri metóde Pink Honey, je táto káva plná sladkých chutí a jej telo je krásne sirupové. Preto odporúčame využiť rovnaký recept s jemne upravenou hrúbkou mletia.
Vietnam Lang Biang Anaerobic Natural
Najodvážnejší a najuletenejší lot od Mariána Takáča je spracovaný metódou Anaerobic Natural. Zozbierané čerešne sú umiestnené do nádob bez prístupu kyslíka, kde začnú kontrolovane fermentovať. Marián túto kávu fermentoval po dobu 36 hodín, vďaka čomu dosiahol ideálnu intenzitu funky chutí.
Anaeróbnu fermentáciu vystriedalo premytie studenou vodou a následné sušenie celých čerešní. Fermentované semenné obaly výrazne ovplyvnia výsledné chute kávovníkového zrna. Už vo vôni rozoznáte tóny tropického džúsu a medu. V chuti nájdete ananás a mango, ktoré sa zahrajú s vašimi chuťovými pohárikmi a rozjasnia všetky zmysly. Tento lot sa vyznačuje vysokou aciditou a vysokou sladkosťou. Telo kávy je sirupové a dochuť dlhotrvajúca a svieža.
Prípravu anaeróbne fermentovaného lotu sprevádzajú silné aromatické zážitky. Rovnako ako aróma, aj chute kávy sú veľmi intenzívne. Preto siahnite po väčšom množstve vody v pomere 1:17 k namletej káve (teda 17:1). Zaexperimentujte s nižšou teplotou vody (85 stupňov Celzia) a káva sa zmení na ovocný džús.
Recepty pre štyri vietnamské kávy
Double Washed Hario V60
20 g —> 300 ml (96°C)
25 klikov na mlynčeku Comandante
0:00 – 0:30 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “druhý blooming”)
1:00 – 1:40 180 ml (krúživý nálev a zamiešanie)
finálny čas extrakcie: cca 2:30
Pink Honey V60
20 g —> 320 ml (92°C)
21 klikov na mlynčeku Comandante
0:00 – 0:30 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 120 ml (krúživý nálev)
1:00 – 1:30 140 ml (nálev do stredu a zamiešanie)
finálny čas extrakcie: cca 2:45
Extended Natural V60
20 g —> 320 ml (92°C)
22 klikov na mlynčeku Comandante
0:00 – 0:30 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 120 ml (krúživý nálev)
1:00 – 1:30 140 ml (nálev do stredu a zamiešanie)
finálny čas extrakcie: cca 2:45
Anaerobic Natural
20 g —> 340 ml (85°C)
18 klikov na mlynčeku Comandante
0:00 – 0:30 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 120 ml (krúživý nálev)
1:00 – 1:30 160 ml (nálev do stredu a zamiešanie)
finálny čas extrakcie: cca 3:00
Zaujal vás niektorý z “Vietnamov” od pražiarne Coffeein a Mariána Takáča? Alebo chcete objavovať vplyv metód spracovania a najradšej by ste vyskúšali všetky štyri?
V oboch prípadoch pri nákupe cez eshop www.coffeein.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10 a vietnamskú expedíciu si užijete o niečo lacnejšie. Kávy nájdete ako Vietnam Lang Biang.