Azda neexistuje kaviareň, ktorá by neponúkala cappuccino. Ak sa aj náhodu nájde niekto, kto ho ešte nepil, tak určite už o ňom minimálne počul. V kávovom svete je to jeden z najobľúbenejších kávových nápojov. Cappuccino je mliečny kávový drink, ktorého základom je single shot espressa a napenené (zväčša) plnotučné mlieko.
Náš tip: Kávové nápoje vám predstavujeme v rubrike „Druhy kávových nápojov„.
Cappuccino a jeho história
Etymológia slova cappuccino je skutočne bohatá. Slovo pôvodne pochádza z latinského caputium, ktoré sa neskôr prebralo aj do nemeckého jazyka v podobe kapuziner. V taliančine slovo cappuccino znamená malá kapucňa.
Napriek tomu však cappuccino svoj názov nezískalo od kapucne. Pomenovanie dostalo podľa farby rúch, ktoré nosili mnísi a mníšky kapucínskeho rádu. Kapucíni si obliekali hnedočervené rúcha s kapucňou. Cappuccino jednoducho svojou farbou pripomínalo farbu rúcha mníchov a mníšok.
Keď si tieto rúcha vyhľadáte, všimnete si, že boli omnoho tmavšie ako farba dnešného cappuccina. Dôvod je prostý. V minulosti sa totiž mliekom šetrilo a nebolo možné ho uskladňovať v chladničke. Práve preto sa používalo len veľmi malé množstvo mlieka. Tým pádom malo cappuccino v minulosti tmavšiu farbu ako dnes.
Zaujímavé je, že nápoj Kapuziner sa v Rakúsku objavoval už v 18. storočí, no išlo o niečo úplne iné ako talianske cappuccino. Kapuziner sa skladal z kávy s cukrom, vaječného žĺtka a smotany.
Čo treba na prípravu cappuccina?
Základom cappuccina je kvalitné espresso a mlieko. Je len na vás, po akej káve a akom mlieku siahnete. Máte radšej sladšie kávy? Siahnite po Brazil Cerrado Diamond od Coffeeinu. Alebo chcete zaujímavejšie a netradičnejšie chute? V takom prípade si cappuccino skúste pripraviť z Hondurasu Jerusalén Geisha Honey.
Čo sa týka mlieka, možno vám pomôže náš nedávny článok “Z ktorého mlieka si pripravíte najlepšie cappuccino?”
My sme pre vás tentokrát vybrali kávu Papua New Guinea od Coffeeinu. Ide o zaujímavú kávu so zaujímavým spracovaním – 24 hodinová fermentácia, po ktorej nasledovalo premývanie. Spracovanie káve dodalo sladkosť kandizovaného ovocia. Okrem sladkosti v nej nájdete výraznú korenistosť v podobe škorice a zimného korenia. Káva je preto ako stvorená pre zimné obdobie. Cappuccino z Papuy je sladké, chuťovo plné a krémové.
Náš tip: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.
Ako pripraviť cappuccino?
Ako sme spomínali, potrebovať budete espresso a správne napenené mlieko. V prvom rade si pripravte espresso z kávy Papua New Guinea od Coffeeinu. V prípade cappuccina budete potrebovať single-shot espressa. Využiť môžete buď single sitko a páku, alebo double sitko a páku, pričom druhý shot si odložíte.
Kávu si pripravte do cappuccinovej šálky. Keď budete mať pripravené espresso, pustite sa do napeňovania mlieka. Keďže má cappuccino objem 150 až 180 ml, použite menšiu konvičku na napeňovanie. Mlieko napeňte a následne postupne nalejte do šálky s espressom. Bonusové body získate v tom prípade, ak sa pokúsite aj o latte art.
Tipy a triky na napeňovanie mlieka nájdete v článku s názvom “Ako správne napeniť mlieko do kávy?” Po tomto kroku máte cappuccino hotové.
Aké kávy odporúčame do cappuccina?
Základom dobrého cappuccina je dobrá káva. Určite však netreba dopadnúť tak, že chuť kávy sa stratí v sladkosti mlieka. Preto odporúčame používať naturálne spracované kávy (suché spracovanie) s výraznejšou chuťou. Taktiež odporúčame siahnuť po sladších a menej acidných kávach, pretože tie acidnejšie totiž nemusia vyhovovať každému.
Alternatívne napenenie mlieka cez french press
Nemáte doma kávovar s napeňovacou tryskou? Nezúfajte. Aj bez nej si viete pripraviť veľmi chutné cappuccino. Stačí vám french press a mlieko s vyšším obsahom tukov. Zohriate mlieko si nalejte do french pressu a pomocou pohybovania “sitkom” hore-dole do neho nažeňte vzduch. Takýmto spôsobom mlieko napeníte a môžete si vychutnávať cappuccino ako z kaviarne.
Náš tip: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.
Komentárov 0