Pojem cirkulárna ekonomika je pre mnohých ľudí naďalej neznámy. Áno, existujú skupiny, ktoré o tejto téme hovoria už niekoľko rokov, aktívne sa jej venujú a šíria osvetu. Niekto však o nej nevie absolútne nič a oblasť nakladania s odpadom pre neho nie je zaujímavá, prípadne dôležitá.
Myšlienka tohto všetkého je veľmi jednoduchá: namiesto toho, aby sme odpad posielali na skládky, prípadne do spaľovní, čo sú dve najhoršie možné riešenia, s ním treba pracovať inak a „upcyklovať“ ho. Inak povedané, využiť ho na výrobu nového produktu.
Pointa cirkulárnej ekonomiky
Toto všetko má hneď niekoľko výhod. Jednak neplníme skládky a netvoríme odpad, avšak na druhej strane nemíňame ani „panenské zdroje“, ktoré ešte neboli použité a ktoré by pri výrobe nových produktov inak boli potrebné. Celkovo minieme menej energie, vyprodukujeme menej emisií a postupujeme omnoho zelenšie.
Ak by sme to vedeli takto zvládnuť a produkt určený na vyhodenie by sme dokázali premeniť na novú užitočnú vec, symbolicky povedané, uzavreli by sme okruh. A práve o tomto je cirkulárna (kruhová) ekonomika, prípadne obehové hospodárstvo.
Asfalt z kávových pohárov?
Na krásny príklad týkajúci sa kávy sme práve narazili v Austrálii. U protinožcov existuje skupina Closed Loop (v preklade uzavretá slučka, pozn. autora), ktorá sa snaží prepájať tvorcov odpadu so spoločnosťami, ktoré by ho vedeli využiť. Nuž a odpadové kávové poháre sa takto darí premieňať na asfalt!
„V tajnej oblasti v priemyselnej zóne západného Sydney bol položený testovací kus takéhoto asfaltu,“ píše The Guardian. „Nie je to však klasická cesta. Päťdesiat metrov dlhý úsek vystavený horúcemu popoludňajšiemu slnku drží nezvyčajný materiál. Lepkavá celulóza, ktorá drží povrch cesty pokope, je zvyčajne importovaná zo zámoria, ale v tomto prípade vznikla lokálne: z papiera, plastu, vrchnákov a opláštenia kávových pohárov, ktoré už boli nasmerované na skládku.“
Testovanie zatiaľ prináša úspech
Celý tento program má za sebou už niekoľko mesiacov „tajného testovania“. Po asfalte prešlo obrovské množstvo nákladných áut a drží dokonale. Do týchto chvíľ zvládol všetky skúšky, ktoré zvládnuť mal a ukazuje lepšie vlastnosti, ako klasický asfalt.
„Dokonca je to produkt s lepším výkonom, ako to, čo sme vyrábali predtým,“ povedal riaditeľ spoločnosti State Asphalt Services John Kypreos, ktorý však odmietol prezradiť, o akú časť finálneho produktu sa starajú zvyšky z plastových pohárov: „To je tajomstvo.“
Chýba potrebná infraštruktúra
V tomto smere máme podľa Kypreosa obrovské možnosti, ale chýba potrebná infraštruktúra. Ani v Austrálii, ktorá je v tomto smere ďalej, ako my, ešte s odpadom nevedia pracovať optimálne. Ideálne by to bolo nastaviť tak, že každý odpad by bol pekne vyselektovaný a ľahko dostupný pre firmy realizujúce jeho ďalšie použitie. Niečo také však ešte neexistuje.
V Austrálii s týmto pomáha Gayle Sloanová, ktorá je výkonnou riaditeľkou spoločnosti Waste Management and Resource Recovery Association. Projekt, v rámci ktorého sa kávové poháre premieňajú na asfalt, je podľa nej dokonalým príkladom toho, ako by to mohlo fungovať. Materiál, ktorý disponuje potrebnými kvalitami, by bolo totálne neefektívne odpratať na skládky.
Začať treba s plastmi. „Taký jogurtový téglik môžeme na jogurtový téglik premieňať zas a zas a zas. Ak sa teda dopracujeme k správnemu zberu odpadových materiálov,“ dodala Sloanová.