Benátska kaviareň Caffè Florian oslavuje v utorok 29. decembra 2020 svoje trojsté narodeniny. Teda oslavuje ako oslavuje, pretože veľa sa v nej v týchto chvíľach nedeje. V Taliansku je podobne ako u nás lockdown a kaviareň nachádzajúca sa v spojených budovách (Procuratie) pozdĺž Námestia svätého Marka zíva prázdnotou.
Na celom príbehu je smutné hlavne to, že aj keď kaviareň Caffè Florian zvládla také dlhé obdobie, dnes je v ohrození. Už vo februári prišlo k zrušeniu tamojšieho karnevalu, v priebehu jarných mesiacov bola nútene zatvorená a to isté platí aj teraz. No a Benátky boli počas väčšiny roka takmer bez turistov, čo je pre túto oblasť – nielen pre Caffè Florian – zničujúce.
Za všetkým bol Floriano Francesconi
Kaviareň, ktorá bola otvorená ešte 29. decembra 1720, sa pôvodne volala Alla Venezia Trionfante, avšak onedlho na to dostala meno po svojom zakladateľovi Florianovi Francesconim. Samozrejme to nebola prvá kaviareň, ktorá kedy vznikla, ale žiadna zo skorších neprežila do dnešných dní.
Nuž a majitelia Caffè Florian sa rozhodne majú čím popýšiť, pretože ich priestory navštívili aj Giacomo Casanova (vraj preto, že to bola jediná kaviareň, do ktorej mali v tom čase prístup aj ženy, pozn. autora), romanticki básnici Lord Byron či Percy Bysshe Shelley, spisovatelia Charles Dickens či Ernest Hemingway, herec Charlie Chaplin, ale napríklad aj maliar Andy Warhol, ktorého rodičia pochádzajú z okresu Stropkov. No a výpočet celebrít by bol pochopiteľne takmer nekonečný.
Caffè Florian začínala v dvoch miestnostiach
Benátska kaviareň pôvodne fungovala len v dvoch jednoduchých miestnostiach, ale od svojich začiatkov bola veľmi dôležitá. Bola napríklad centrom, kde sa schádzali ľudia z rôznych sociálnych tried a išlo o jedno z mála miest, kde sa uprostred osemnásteho storočia dali zakúpiť noviny Gazzetta Veneta publikované kritikom a dramatikom Gasparom Gozzim. Vďaka značnému záujmu sa kaviareň Caffè Florian v roku 1750 rozrástla o ďalšie dve miestnosti.
Francesconiovci vlastnili kaviareň až do roku 1858, keď ju pod svoje krídla prevzali Vincenzo Porta, Giovanni Pardelli a Pietro Baccanello. Tí okamžite vycítili potrebu renovácie, ktorou poverili známeho architekta Lodovica Cadorina. Jednotlivé miestnosti dostali pomenovanie „Sala del Senato“ (Senátorska miestnosť), „Sala Greca“ (Grécka miestnosť), „Sala Cinese“ (Čínska miestnosť) a „Sala Orientale“ (Orientálna miestnosť).
V Caffè Florian bola aj nemocnica
Zaujímavé je aj to, že v kaviarni sa dlhodobo schádzali napríklad aj benátski patrioti, ktorí stáli za Benátskou revolúciou z roku 1848, vďaka ktorej sa Benátky dočasne osamostatnili od Rakúska. V Caffè Florian vznikla počas bojov dokonca nemocnica, v ktorej ošetrovali zranených patriotov.
Kaviareň prešla v rokoch 1872 a 1891 ďalšími renováciami, pričom v nej pribudli dve nové miestnosti zvané „Sala degli Uomini Illustri“ (Miestnosť slávnych ľudí) a „Sala delle Stagioni“ (Miestnosť ročných období). V roku 1920, v rámci dvojstého výročia založenia kaviarne, pribudla aj „Sala Liberty“ (Miestnosť slobody).
Viac sa o tejto kaviarni dozviete na internetovej stránke www.caffeflorian.com, prípadne na jej kontách na Facebooku @caffeflorianvenezia alebo Instagrame @caffeflorian.