Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že vami pripravená káva bola prehnane trpká. Zvyčajne sa to stáva pri príprave cez filter alebo espresso a môže ísť o pomerne nepríjemnú skutočnosť. Michal Maliarik zo spoločnosti Coffia vám prezradí, ako sa tohto efektu zbaviť, prípadne ako mu predísť.
„V niektorých nápojoch môže byť trpkosť celkom vítaná,“ uviedol uznávaný kávový odborník v publikovanom videu, ktoré prikladáme nižšie. „Napríklad pri niektorých červených vínach máte pocit, ako keby vám to trochu sťahovalo pusu. Zvyčajne je to spôsobené tanínmi. V káve to však také príjemné nie je, pretože ak je toho viac, pôsobí to veľmi sucho. Asi tak, ako keby ste na jazyku mali šmirgeľ.“
Problém s prehnanou „astringency“ (anglické označenie trpkosti) však nemusia prinášať všetky spôsoby prípravy kávy. „Táto vada sa väčšinou týka len káv, ktoré sú pripravované tak, že voda preteká cez pomletú kávu. Keď sa bavíme o takých prípravách, pri ktorých je káva do vody len ponorená – french press, sifon, aeropress – tak týchto príprav sa astringency až tak netýka.“
Ide tu teda hlavne o filtrované kávy ako V60, ale napríklad aj o espresso. „Najčastejšie je to spôsobené tým, že v káve sa vytvorí tzv. kanálik,“ pokračoval Michal Maliarik upozorňujúc na skutočnosť, že v anglickej literatúre je tento efekt označovaný ako „channeling“.
„Ide o to, že v mase kávy, ktorú máme, vznikne trhlina, cez ktorú voda preteká rýchlejšie, ako cez okolie. No a práve toto rýchle pretekanie spôsobí, že tanínov sa vyextrahuje omnoho viac, ako by sme ich v káve normálne mali mať a začneme ich vnímať,“ dodal zástupca pražiarne Coffia sídliacej vo Veľkom Grobe.
Vo videu, ktoré prikladáme nižšie, sa dozviete aj odpovede na nasledujúce otázky:
- Ako si môžete v boji s trpkosťou pomôcť pri filtri alebo espresse?
- Ako by ste mali zmeniť alebo upraviť prípravu?
- Akú rolu pri tom všetkom môžu zohrávať nezrelé zrnká a ako ich rozpoznáte?
Náš tip: Odoberajte spoločnosť Coffia na YouTube a o káve sa dozviete ešte viac.