Kávu si môžeme pripravovať mnohými rôznymi spôsobmi. Viacerí sme možno začínali pri moka kanvičke, v mnohých domácnostiach nájdeme jednoduchšie či náročnejšie automatické kávovary, niekto uprednostňuje instantnú kávu, niekto rád experimentuje a skúša aj iné metódy.
„Jednou z alternatívnych metód pre domácu prípravu kávy je aeropress,“ povedal český barista Jakub Hartl v úvode videa, ktoré prikladáme nižšie. „Nevyrábame ňou espresso, ale filtrovanú kávu, ktorá je na rozdiel od espressa na jednej strane omnoho redšia, ale na druhej strane v nej omnoho lepšie vyniknú jednotlivé jemné chuťové nuansy.“ A práve o tie mnohým z nás ide.
AeroPress z dvoch plastových častí, ktoré sú ľahko prenosné a tým pádom ideálne aj na cesty, prípadne na dovolenku. „Spodný diel spojím s vrchným a spravím si akúsi komoru, do ktorej si nasypem čerstvo namletú kávu. Hrubosť volím približne takú, ako na filtrovanú kávu, teda drip.“
Všetko je potrebné presne odvážiť, ale pomer kávy a vody si každý musí nájsť sám. Rôzne zdroje uvádzajú napríklad 9 gramov kávy na 100 mililitrov vody, ale koľko ľudí, toľko chutí. Dokonca aj na baristických súťažiach sa tento pomer môže dosť výrazne odlišovať a rozhodne odporúčame nájsť si svoju cestu.
„Najskôr do kávy pridám približne 50 mililitrov vody s teplotou okolo 60 stupňov Celzia,“ pokračoval český barista. „Následne je dôležité poriadne to zamiešať, aby sa mletá káva namočila a začala sa pomaly extrahovať.“
„Používam metódu o dvoch rôznych teplotách; najskôr dávam trochu chladnejšiu vodu, počkám minútu a pol, aby som potom pridal viac horúcej vody. Vďaka tomu sa mi vylúhujú tak kyslé zložky, sladké a rovnako aj samotné telo kávy. Šálka je tým pádom taká vyrovnanejšia.“
Po približne 90 až 100 sekundách treba do premiešanej zmesi pridať približne dva decilitre horúcej vody na úrovni 95 až 96 stupňov Celzia. „Takto sa začnú lúhovať aj iné chuťové zložky, ako sa lúhovali predtým. Ľahko to premiešam, aby som namočil všetky zrnká, ktoré tam sú, teda všetku tú mletú kávu.“
V tejto fáze prichádza rad aj na papierový filter, ktorý je potrebné nasadiť na vrchnú časť aeropressu. Ideálne ho treba aj premyť, aby z neho nebolo cítiť papierovú príchuť. „Zariadenie otočím a začnem pomaly tlačiť, vďaka čomu sa káva krásne extrahuje,“ skonštatoval odborník, podľa ktorého však netreba tlačiť až úplne do konca. Pena by mala ostať v plastovej tube.
„Oproti normálnej filtrovanej káve má človek pri aeropresse obrovskú možnosť ovplyvniť výsledok. Neexistuje totiž žiadny pevne stanovený postup, takže si môžeme vybrať množstvo kávy, ako hrubo ju namelieme, akú teplú vodu a koľko jej dáme, ako dlho to necháme lúhovať, či to budeme alebo nebudeme miešať,“ dodal Jakub Hartl.
Vďaka všetkému, čo sme spomínali, existuje značné množstvo spôsobov prípravy kávy cez aeropress. Prikladáme aj ďalší, pri ktorom bolo použitých 15 gramov hrubšieho mletia kávy a 200 mililitrov vody. Celý proces bol vykonaný o niečo inak.
Pozrite si to a možno sa aj inšpirujete…
Komentárov 0