Máte radi za studena pripravenú kávu, tzv. „cold brew“? V poslednej dobe je pomerne obľúbená, ale zvyčajne nie je práve najlacnejšia. Ale čo tak pripraviť si ju doma? Postačí vám napríklad french press, ale vynájsť sa viete aj v prípade, ak ho nemáte. Viac vám prezradíme v tomto článku.
V prvom rade je potrebné staviť na kvalitnú zrnkovú kávu, avšak nie najtmavšieho typu praženia. To by ste sa totiž dopracovali k vyššej horkosti a nepocítili by ste želané chuťové nuansy. Ideálne je teda svetlé praženie, prípadne sa môžete pohybovať aj niekde okolo oblasti „medium“.
Aký je správny pomer kávy a vody?
Pochopiteľne, že nasypať do nádoby kávu a zaliať ju studenou, respektíve vlažnou vodou, nie je žiadna veda, avšak aj tu sa treba držať niekoľkých základných pravidiel.
Veľmi často sa hovorí o tom, že tak treba spraviť v pomere kávy a vody 1:8, avšak vo videu, ktoré prikladáme, je to 1:7 alebo 150 gramov kávy a 1050 mililitrov vody. Napokon je to vždy len o preferencii konzumenta. Treba vyskúšať a nebáť sa experimentovať.
V čom pripraviť cold brew?
Na prípravu cold brew kávy postačí akákoľvek nádoba na vodu, prípadne french press. Najskôr do nej umiestnite mletú kávu (stavte na hrubšie mletie) a následne ju zalejte vodou. Dbajte na to, aby bola všetka káva ponorená. Vezmite si napríklad lyžičku a jemne ju stlačte pod hladinu.
Keď toto všetko zvládnete, pripravovanú „cold brew“ nechajte postáť dvanásť hodín (pokojne aj viac, ak vám takto bude lepšie chutiť); buď na stole pri izbovej teplote, prípadne v chladničke. Toto je opäť len a len na vás a na vašich preferenciách.
French press je pri príprave vhodný preto, lebo vďaka nemu ľahko oddelíte kávový grunt od hotovej kávy. Postačí stlačiť piest a kávu vyliať. Ak by ste french press nemali a pri príprave „cold brew“ využívate obyčajnú nádobu, hotový drink sceďte napríklad cez kávový filter.
PS: ak hľadáte kvalitnú kávu pre prípravu cold brew, skúste tento eshop s kávou.
Komentárov 0