Ako spoznáte nekvalitnú kávu? „No predsa tak, že mi nechutí!“ Keď ste odpovedali takto, tak ste neodpovedali celkom správne. Chuť je totiž subjektívna, ale pri meraní kvality kávy existujú aj iné kritériá, ktoré vám môžu čo-to napovedať. V tomto článku vám dáme tipy na pár vecí, ktoré by ste si mali všímať.
Pôvod kávy
Vezmite do ruky obal kávy, ktorú máte doma (alebo po ktorej poškuľujete v obchode) a hľadajte dostupné informácie. Čo všetko o danej káve dokážete zistiť?
Je na nej uvedená krajinu pôvodu? Ak áno, je to malý plus, aj keď dosť zanedbateľný. Keď z obalu nevyčítate aj konkrétny región, konkrétnu farmu a ideálne aj meno farmára alebo spracovateľa, nie je to ono. Hľadajte kávu pochádzajúcu z čo najmenšieho územia. Len v takom prípade totiž môže mať osobitý charakter.
Druh kávovníka
Veľa ľudí si stále myslí, že káva ako káva. Nech sú v balíčku akékoľvek zrná, tak je to predsa káva, nie? Toto je však obrovský omyl, pretože kávovník ako taký má viac ako stovku druhov. Najznámejšie sú arabika (Coffea arabica) a robusta (Coffea canephora), ale niektoré slovenské pražiarne v nedávnej dobe ponúkali aj liberiku-excelsu.
Všetky tieto druhy sú chuťovo výrazne odlišné. Robusta má dvakrát až trikrát viac kofeínu ako arabika a preto je horkejšia. Liberika je z hľadiska kofeínu ešte slabšia ako arabika. Producent kvalitnej kávy vám prezradí, čo do balíčka nabalil. Producent nekvality to asi ani sám nevie.
Konkrétna odroda
Aby toho nebolo málo, tak všetky druhy kávovníka majú mnoho odrôd. Napríklad arabika ich má stovky, pričom najznámejšie sú typica, bourbon, caturra, catuai, geisha, mundo novo, pacamara a ďalšie. Zrná všetkých týchto odrôd majú iné vlastnosti a chutia inak.
Dobre to vieme prirovnať napríklad k jablkám. Nie je jablko ako jablko. Kedysi v televízii chodil seriál pre deti o odrodách Renetka a Jonatánka, ale existujú aj jablká Golden Delicious, Granny Smith, Braeburn a mnohé ďalšie.
Každá odroda má iné chuťové nuansy. Keď si chcete vychutnať kvalitnú kávu, v balíčku by ideálne mala byť len jediná odroda. Keď na obale nie je uvedená, pravdepodobne sú ich tam desiatky alebo stovky. Teda mix všetkého možného i nemožného.
Metóda spracovania
Plody kávovníka sa spracovávajú rôznymi metódami. Aj keď poznáte meno konkrétnej farmy v konkrétnej krajine a konkrétnu odrodu kávovníka, tak finálna chuť kávy sa bude líšiť podľa metódy, akou boli zrná spracované.
Existujú tri základné metódy spracovania kávy: suchá, mokrá a honey. Okrem toho existuje mnoho rôznych experimentálnych metód, ktoré si hľadajú svoje miesto na trhu. Jedno a to isté zrno vďaka ním môže chutiť veľmi rozdielne.
Na obale kvalitnej kávy určite nájdete informáciu o metóde spracovania. Keď na vami vyhliadnutej káve absentuje, tak ju ani nekupujte: bude to len megamix všetkých možných zŕn rôznych spracovaní bez štipky charakteru.
Kde kúpiť kvalitnú kávu?
Teraz už pravdepodobne celkom dobre chápete, že nie je káva ako káva. Keď si kúpite balík, na ktorom absentujú vyššie spomínané informácie, ide len o zmes všetkého možného. Áno, aj taká káva vám dodá kofeín, ale to je bohužiaľ všetko.
Jedinečné vlastnosti zrna konkrétnej odrody a konkrétneho spracovania pochádzajúceho z konkrétneho regiónu a z konkrétneho teroáru sa pri zmiešaní s množstvom iných zŕn iných typov vytratia. V menších pražiarňach kávy je dokonalá informovanosť o ponúkanom zrne samozrejmosťou, pri veľkých značkách je to naopak úplné tabu.
Blog o káve dlhodobo monitoruje pražiarne kávy a snaží sa vás nasmerovať k tým, ktoré produkujú kvalitnú kávu. Aby sa vám nakupovalo ľahšie, do vybraných pražiarní vám ponúkame aj zľavové kódy – kliknite sem a pozrite si aktuálnu ponuku.