Kopi luwak alebo cibetková káva patrí medzi najdrahšie kávy na svete. Dlho bola považovaná za úplne najdrahšiu, ale o tom by sa už dnes dalo polemizovať, pretože niektoré špeciálne variety ovenčené titulmi za víťazstvá v rôznych súťažiach a dosahujúce aj 97-bodové hodnotenia už boli predané za viac peňazí, ako tento produkt cibetiek.
Cibetkovej káve sme venovali už niekoľko článkov, pričom všeobecné vnímanie tohto produktu je kritické. Pozorovateľom sa nepáči umiestnenie cibetiek v malých klietkach, čo je pre zvieratá tohto typu, ktoré majú svojské správanie a sú samotárske, doslova týraním. Cibetky pritom mnohokrát nemajú na výber a aj keď by u nich kávové čerešne tvorili len malú časť stravy, musia ich konzumovať v zásade nepretržite.
Na chov cibetiek existujú rôzne názory
Okrem toho sme už na Blogu o káve priniesli rozhovor s českým cestovateľom Milanom Blahom, podľa ktorého sú fámy o utrpení cibetiek prehnané. V rámci exkluzívneho interview pre tento web otvorene povedal, že naše sliepky sa majú v klietkovom chove horšie, ako tieto cibetky. Situáciu podľa neho netreba zbytočne zveličovať a preháňať.
O slovo sa teraz prihlásila aj organizácia PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Ľudia za etický prístup k zvieratám), ktorá zašla so svojou kritikou veľmi ďaleko. Cibetky vraj totálne trpia a okrem toho môžu byť kvôli tomu pôvodcom nepríjemných chorôb, teoreticky aj novej vlny epidémie či globálnej pandémie.
Divoké zvieratá ako pôvodcovia nebezpečných chorôb
PETA vo svojom novom stanovisku konštatuje, že podmienky na farmách sú veľmi kruté a ich zatvorením by sme pomohli chrániť ľudské zdravie. „Farmy a zvieracie trhy, obzvlášť tie, kde sa nachádzajú divé zvieratá, sa postarali o vznik a prepuknutie chorôb ako španielska chrípka, chrípka ošípaných (známa aj ako prasacia chrípka, prípadne H1N1), vtáčia chrípka až po SARS, MERS a aktuálne COVID-19,“ stojí v publikovanom texte.
Pôvodcom týchto zvieracích, respektíve „zoonotických“ chorôb, je pritom práve nevhodné zaobchádzanie s nimi. „Zvieratá sú zatvorené pri svojom vlastnom truse a ich imunitný systém je oslabený spôsobeným stresom,“ konštatuje PETA pripomínajúc, že z cibetiek sa na človeka dostal napríklad vírus SARS, ktorý spôsoboval úmrtnosť v odhadovanej výške 15 percent.
Luxus vznikajúci vďaka preberaniu výkalov
Ďalší z problémov zaobchádzania s cibetkami je v tom, že ak sú zvieratá staršie, prípadne z nejakého dôvodu už nie sú vhodné do kopi-luwak-priemyslu, zväčša sú predané na tzv. live-zvieracie trhy, ktoré v Ázii dlhodobo prekvitajú. Zvieratá sú tam porazené priamo pred zrakom kupujúceho, ktorý si ich následne odnesie domov. A práve na takomto trhu mal vzniknúť aj nový typ koronavírusu.
„Svet práve bojuje proti smrteľnému ochoreniu, ktoré vzišlo zo zvierat a posledná vec, ktorú by sme mali robiť, je tá, aby sme cibetky zatvárali do klietok. A to len preto, aby sme potom preberali ich výkaly a predávali kávu, ktorá je vyrobená z týchto zŕn,“ zdôraznila výkonná riaditeľka PETA Ingrid Newkirková, podľa ktorej by sa mali zamyslieť aj samotní kávičkári a kávu typu kopi luwak by nemali kupovať.
Cibetky si samé spôsobujú rany
Podľa stanoviska PETA sú cibetky zatvárané do klietok už vo veku približne šiestich mesiacov a následne sú do nich doslova tlačené kávové čerešne. Zvieratá sú z toho vystresované a v mnohých prípadoch sa správajú čudne, neprestajne sa pohybujú, kvôli stresu sú veľakrát prehnane aktívne a často si dokonca samé spôsobujú rany.
„Väčšina má bolestivé rany po celých telách. No a nápoj, ktorý sa vďaka ním vyprodukuje, sa vo svete predáva až v cene 60 libier za šálku,“ dodáva PETA pripomínajúca „luxusnosť“ takéhoto typu kávy.