Vedci z rôznych kútov sveta už riešili všetky možné otázky. Odborníci z University of South Australia si teraz posvietili na to, ako zvládnuť kritickú krízu a nástup únavy počas nočnej zmeny. Tvrdia, že kombinácia kávy a následného krátkeho zdriemnutia je to najlepšie, čo môžete spraviť.
Všetko to znie veľmi jednoducho a mnohí z vás možno povedia, že počas nočnej zmeny nemajú šancu si zdriemnuť. Ak niekto pracuje napríklad pri páse, tak si sotva bude môcť odskočiť. Avšak minimálne pre ľudí, ktorí majú „home office“, by sa tieto odporúčania mohli hodiť.
Narušené spánkové vzorce
„Zmenoví pracovníci sú z pohľadu spánku často zanedbaní, pretože majú narušené a nepravidelné spánkové vzorce,“ povedala vedúca štúdie, doktorka Stephanie Centofantiová, ktorej slová cituje Science Daily.
„V dôsledku toho bežne využívajú viacero rôznych stratégií, vďaka ktorým chcú počas nočnej zmeny podporiť svoju bdelosť, pričom medzi ne patria napríklad aj pokusy o zdriemnutie, prípadne pitie kávy. Treba si však uvedomiť, že obe tieto veci majú svoje nevýhody.“
Nepríjemná spánková opitosť
„Vieme, že mnoho zamestnancov si počas nočnej zmeny pospí – sú totiž takí unavení,“ pokračovala Centofantiová. „Nevýhoda však spočíva v tom, že môžu zažiť spánkovú opitosť, teda akýsi grogy-pocit po prebudení. Ten môže mať vplyv na ich výkon a náladu až hodinu po spánku.“
„Mnoho ľudí v záujme udržania sa v bdelom a čulom stave užíva kofeín. Ale opäť platí, že príliš veľké množstvo kofeínu môže škodiť spánku i celkovému zdraviu. Ak si kávu dáte po tom, ako si pospíte, potrvá dobrých 20 až 30 minút, kým nastúpi jej účinok. Vytúženého efektu sa teda dočkáte až so značným časovým oneskorením.“
Riešením je „kofeínové zdriemnutie“
Existuje však aj kombinácia oboch týchto činností a aj keď to možno na prvý pohľad znie čudne, funguje to. Najskôr si treba dať kávu a za okamih, kým nastúpi jej účinok, je ideálne zaľahnúť a zdriemnuť si.
„Kofeínové zdriemnutie môže byť veľmi vhodnou alternatívou,“ zdôraznila Stephanie Centofantiová. „Vďaka vypitiu kávy pred krátkym spánkom môžu zamestnanci nočných zmien využiť výhodu 20 až 30-minútového zdriemnutia, po ktorom práve nastúpi účinok kofeínu. Je to win-win situácia.“
Pilotná štúdia priniesla úspech
Vedci zo spomínanej univerzity vykonali aj pilotnú štúdiu, v rámci ktorej pozorovaným ľuďom dali 200 miligramov kofeínu, čo je ekvivalent dvoch šálok kávy a následne im o 3:30 v noci umožnili na 30 minút si zdriemnuť.
Porovnávali ich s placebo-skupinou, ktorá si len myslela, že dostala kofeín, ale v skutočnosti ho nedostala. Nuž a výsledok bol vraj celkom zrejmý a prvá skupina zaznamenala omnoho lepšie výsledky týkajúce sa výkonu, ako aj zaznamenanej čulosti.
Doktorka Centofantiová je s týmito výsledkami spokojná a ňou navrhovanú alternatívu považuje z pohľadu pracovníkov nočných zmien za sľubnú. Teraz sa však chce vrhnúť do testovania výsledkov štúdie na väčšej skupine ľudí, vďaka čomu by dosiahla presnejšie výsledky.