Svet si čoraz viac uvedomuje, že súčasný spôsob konzumného života v mnohých smeroch nie je udržateľný. Dennodenne využívame obrovské množstvo jednorazových produktov, ktoré vytvárajú zbytočný odpad. Do tejto skupiny výrobkov patria aj poháre, v ktorých si so sebou odnášame kávu.
Pochopiteľne, že nie každý si dáva kávu v jednorazovom pohári. Existuje skupina ľudí, ktorá si pohár nosí vždy so sebou, ale veľa takýchto nadšencov nie je. V Škótsku chcú kávičkárov k takémuto postupu motivovať aj novou daňou z jednorazových pohárov. Jej presná výška zatiaľ nebola stanovená, ale vraj pôjde o približne 20 až 25 pencí za pohár.
Škótsko je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľkou krajinou ako Slovensko. Má 5,5 milióna obyvateľov, ktorí ročne vďaka jednorazovým pohárom vytvoria 4 000 ton odpadu. Ak by sa nič nezmenilo, v roku 2025 by sa štát dostal na počet 310 miliónov jednorazových pohárov ročne. Aj preto je najvyšší čas konať.
„Veľkosť tejto výzvy je zrejmá,“ povedala vládna sekretárka zaoberajúca sa ekológiou a životným prostredím Roseanna Cunninghamová, ktorej slová cituje Evening Times.„Jednorazové poháre nám ročne vytvoria odpad vo výške približne 4 000 ton. Mrháme tak cenným materiálom a súčasne generujeme zbytočné emisie CO2.“
„Ak sa chce Škótsko stať uhlíkovo neutrálnou krajinou, potrebujeme od základov premyslieť spôsoby, akými využívame dostupné materiály, ale aj to, ako narábame s odpadom,“ dodala Cunninghamová.
S návrhom súhlasí aj hovorkyňa Škótskych liberálnych demokratov Rebecca Bellová: „Ako strana sme už dlhšie volali po takejto dani a rozhodne ide o krok správnym smerom. Už na dani z igelitových tašiek sme mali možnosť vidieť, že takéto opatrenia sú mimoriadne efektívne a dokážu pomôcť s obmedzením enormného množstva vytváraného odpadu.“