Môžu sa do kávy počas prípravy z kávovarov dostať nežiaduce kovové ióny? Ešte pred pár rokmi bola vykonaná vedecká štúdia, v ktorej si kompetentní posvietili na uvoľnený zinok, nikel, olovo, chróm a mangán. K čomu dospeli?
„Zistili veľmi zaujímavé veci,“ uviedol v aktuálnom videu doktor Igor Bukovský, ktorý sa trendom v oblasti výživy a otázkam správnej životosprávy venuje už skoro 30 rokov. „Prišli na to, že rýchlovarné kanvice neuvoľňujú do vody nadlimitné množstvo zo žiadneho zo spomínaných kovov. V tomto zmysle sú teda bezpečné.“
Na kávovar si po dekalcifikácii treba dať pozor
Vedci skúmali hlavne to, ako sa rýchlovarná kanvica alebo klasický kvalitný kávovar správajú pred dekalcifikáciou a po dekalcifikácii, teda po odstránení vodného kameňa. Tu už prišli na zásadné rozdiely.
„Výrobcovia odporúčajú, že zo spomínaných zariadení treba odstraňovať vodný kameň. Áno, na jednej strane je to veľmi užitočná a prospešná vec, ale na druhej strane bolo zistené, že tesne po dekalcifikácii uvoľňujú filtrové kávovary do kávy najviac kovových iónov.“
150-násobne prekročený limit olova?
„V jednom prípade – nebolo uvedené, o ktorú značku a ktorý prístroj ide – sa prišlo na to, že bezprostredne po dekalcifikácii, teda v prvý či druhý deň, bola koncentrácia olova v káve až 150-násobne vyššia, než je povolené limitné množstvo,“ pokračoval Bukovský pripomínajúc, že vo väčšine prípadov však išlo „len“ o štyri- až šesťnásobok.
Situácia však nie je až taká zlá, ako by sa mohlo zdať. Uznávaný expert to ďalej vysvetlil: „Už na tretí deň po dekalcifikácii sa hodnoty uvoľnených iónov vracali na úroveň spred dekalcifikácie.“
Zbavovania zariadení vodného kameňa sa však netreba báť. Jednak je nevyhnutné to spraviť a jednak existuje návod, ako si týmto krokom neublížiť.
Ako dekalcifikáciu správne „dokončiť“?
„Skutočnosť, že tieto materiály po chemickom zásahu uvoľňujú viac kovových iónov, sa dá ošetriť aj inými opatreniami. Vieme, že už na tretí deň po prečistení – hlavne automatov, ktoré si kávu aj samé melú a používajú vnútorné filtre – obsah kovových iónov vylučovaných do kávy dramaticky klesá. Z toho vyplýva dobrá správa: po dekalcifikácii by sme mali kávovar niekoľkokrát – nielen raz alebo dvakrát – prepláchnuť čistou vodou.“
„Ja si však myslím, že by v tom mala byť aj káva a jednu či dve porcie kávy by som rád obetoval. Myslím si totiž, že na vytvorenie zoxidovanej mikro-vrstvy, ktorá bráni uvoľňovaniu kovových iónov, sú potrebné aj kyseliny, ktoré sú v káve. Možno teda nestačí čistá voda,“ dodal Igor Bukovský.
Celé video nájdete na priloženom linku: