Pred mnohými rokmi prišli do módy hliníkové kávové kapsule, ktoré stačilo vložiť do stroja a po chvíli ste mali pripravenú šálku kávy. Ako prvá s týmto nápadom prišla v roku 1986 spoločnosť Nespresso a v období, keď ekológiu a tvorbu odpadu nikto príliš neriešil, sa kapsulám mimoriadne darilo.
Situácia sa však zmenila a dnes sú pod paľbou kritiky. Susedné Rakúsko ich začalo recyklovať, respektíve zbierať, ešte v roku 2009 a používateľom bolo od začiatku k dispozícii približne 700 zberných miest. Na Slovensku táto forma prípravy kávy príliš neprerazila a ročne sa predalo „len“ približne 100 000 kapsúl. Problém teda nebol natoľko pálčivý, ako v iných štátoch.
Šesť gramov kávy, tri gramy hliníka
Celkovo je to však poriadna odpadová bomba, pretože na šesť gramov kávy pripadajú tri gramy hliníkového obalu. Keď si to porátame, sú to tony a tony zbytočného smetia. So zaujímavým spôsobom týkajúcim sa ich recyklácie teraz prišiel švédsky výrobca bicyklov značky Vélosophy, ktorý vďaka úzkej spolupráci s Nespressom zozbieral 300 000 hliníkových kapsúl a postavil z nich sériu štýlových mestských bicyklov.
Spoločnosti Nespresso treba uznať, že sama už dlhšie vyvíjala aktivitu týkajúcu sa recyklácie dotknutého hliníka, ale tá nie je lacná a ani príliš ekologická. Bývalý výkonný riaditeľ tejto spoločnosti Jean-Paul Gaillard paradoxne odišiel ku konkurentovi, ktorý vyrába biodegradovateľné verzie kapsúl.
Kapsula sa rozkladá aj 500 rokov
„Bude to katastrofa a je čas vykašľať sa na to. Ľudia by v záujme svojho pohodlia určite nemali obetovať životné prostredie,“ povedal nahnevaný Gaillard s dodatkom, že hliníková kapsula sa v prírode rozkladá 150 až 500 rokov. „Celé je to nezmysel. Vôbec by sa to nemalo vyrábať.“
Vráťme sa však k bicyklom Vélosophy. Treba povedať, že z recyklovaného hliníka nie je všetko, čo sa na bicykli nachádza, ale „len“ kostra. Ostatné súčiastky ako prehadzovačky Shimano či mechanické kotúčové brzdy sú vyrobené z tradičných materiálov. Predný nosný košík, na ktorom sú aj držiaky na kávu, je zasa zo škandinávskeho duba, čo neznie príliš ekologicky, ale autori bicykla sú svojim produktom nadšení.
Limitovaná edícia 1000 kusov
„Sme hrdí na to, že sme pomohli vytvoriť bicykel budúcnosti,“ povedal výkonný riaditeľ a zakladateľ Vélosophy Jimmy Östholm. „Je nádherný, zo zodpovedne vybraných zdrojov a čo je rovnako dôležité, je vyrobený s ohľadom na udržateľnosť.“
Dodajme, že k dispozícii je celkovo 1 000 bicyklov typu Re:cycle, pričom jeden z nich stojí 1 290 eur. Viac informácií nájdete na stránke velosophy.cc.