Kávový trh dlhodobo rieši pomerne vážny problém. Aj keď je káva veľmi ceneným tovarom a po rope druhou najobchodovanejšou komoditou sveta, jej prvotní producenti živoria. Farmári, ktorí celý svoj život zasvätili jej pestovaniu, žijú na hrane chudoby a z ceny kávy, ktorú bežne zaplatíme v kaviarni, nejde na ich konto ani päť percent.
Situácia sa v poslednej dobe ešte zhoršila a v máji 2019 padla cena zŕn kávy Arabica na najnižšiu úroveň za vyše trinásť rokov. V určitom okamihu dosahovala len 87,60 centov za libru (0,45 kilogramu) kávy.
Agentúra Reuters vo svojom aktuálnom článku informuje o vzniku aplikácie „propina“ (pagpropina.com), prostredníctvom ktorej budú môcť konzumenti kávy drobnými peniazmi podporiť priamo jej pestovateľov. Nadšených kávičkárov pár centov navyše „nezabije“ a vo svojich peňaženkách to ani nepocítia, avšak v regiónoch, kde ľudia často žijú z menej ako dvoch eur na deň, sa to môže postarať o obrovský rozdiel.
Platforma „propina“, ktorá bola oficiálne spustená len v piatok, pozostáva z dvoch rôznych aplikácií. Jedna funguje na iPadoch priamo v kaviarňach, pričom prostredníctvom nej poputujú peniaze priamo k farmárom, od ktorých pochádza káva. Druhá aplikácia bude dostupná na smartfónoch a kávičkári budú prostredníctvom nej môcť podporiť svojho obľúbeného dodávateľa kávy, prípadne prispieť do spoločného fondu.
„Vďaka propine budú môcť konzumenti, ale aj pražiarne, vysliediť kávové zrnko až do bodu jeho pôvodu,“ píše sa na stránke aplikácie, ktorej cieľom je podporiť kávu pochádzajúcu z Kolumbie. „Keď posielate prepitné, použite špecifický kód a vaše peniaze pôjdu priamo na účty pracovníkov fariem starajúcich sa o produkciu vašej kávy. Okrem toho zabezpečujeme aj médium pre priamu komunikáciu, vďaka čomu farmári prostredníctvom sociálnych sietí zasielajú svojim podporovateľom fotografie a videá. Tí takto môžu priamo odsledovať vplyv svojho finančného príspevku.“
Príspevok farmárom sa dá zaslať aj prostredníctvom internetovej stránky pagpropina.com priamo od počítača či mobilného telefónu.
Pár slov k situácii povedal aj zakladateľ platformy Crawford Hawkins. „Aktuálne je systém totálne pokrivený a nastavený v prospech značiek ako Nespresso, Illy a ďalších veľkých firiem,“ uviedol. „Pre nich a ich podnikanie je vytvorené perfektné prostredie a pre starostlivosť o farmárov robia absolútne minimum.“
Nespresso na túto „narážku“ nereagovalo, spoločnosť Illy však vydala stanovisko, podľa ktorého pestovateľov kávy nezanedbáva. Tým, ktorí spĺňajú kvalitatívne štandardy, vraj oproti cene produkcie zaručuje určitú nadhodnotu. „Producenti kávy sú najdôležitejšou súčasťou kávového dodávateľského reťazca, ale súčasne sú aj najmenej férovo kompenzovaní,“ uznali kompetentní z Illy.
Aplikácia začína svoje „pôsobenie“ v Madride, ale jej predstavitelia už komunikujú aj s uvedením na trh v USA. V prvom roku fungovania by mala byť dostupná v približne 500 až 1 000 kaviarňach, ale či niekedy príde niečo podobné aj na Slovensko, je v tomto okamihu vo hviezdach.
Hawkins si uvedomuje, že žiadať ľudí o zaplatenie vyššej sumy, ako by normálne mali, nebude jednoduché. Súčasne však verí, že približne štvrtina konzumentov by sa na to mohla dať. „Svoju kávu milujeme, ale ak je ohrozený jej producent, je ohrozená aj ona,“ skonštatoval. „Niečo s tým však vieme spraviť.“
Dodajme, že bio organická káva Cafézia pochádza z Peru a Hondurasu. Disponuje však certifikátom „fair trade“, ktorý je zárukou toho, že k pestovateľom sa pristupuje férovo a za svoju prácu sú dostatočne dobre odmenení.